کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)
زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از والدین تنها در موقع لزوم کودک‌خود را لمس می‌کنند: وقتی لباس تن آنها می‌کنند یا درمی‌آورند؛ وقتی آنها را داخل اتومبیل می‌گذارند یا بغل کرده به رختخواب می‌برند. زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی

پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از والدین تنها در موقع لزوم کودک خود را لمس می‌کنند: وقتی لباس تن آنها می‌کنند یا درمی‌آورند؛ وقتی آنها را داخل اتومبیل می‌گذارند یا بغل کرده به رختخواب می‌برند. ظاهراً بسیاری از والدین نمی‌دانند که کودکان‌شان چقدر به ناز و نوازش نیاز دارند و آنها چه راحت می‌توانند با انجام این‌کار مخزن عاطفی کودکان‌شان را با عشقِ بی قید و شرط پُر کنند.
تماس فیزیکی آسان‌ترین زبان عشق برای استفادۀ همیشگی و بی قید و شرط است. زیرا والدین برای لمس کردن به‌هیچ مناسبت خاص یا عذر و بهانه‌ای نیاز ندارند. آنها تقریباً همیشه این فرصت را دارند تا با نوازش کودکانشان پیام عشق خود را به‌آنان برسانند.
زبان عشقِ تماس فیزیکی صرفاً محدود به بغل کردن و بوسیدن نیست بلکه هر نوع تماس جسمانی را شامل می‌شود. حتی وقتی والدین سرگرم کارند می‌توانند با ملایمت پشت بازو، یا شانۀ کودک را بارها لمس کنند.
هرچند بعضی از والدین به‌وفور این کار را می‌کنند برخی دیگر تقریباً سعی می‌کنند از لمس کودکانشان اجتناب کنند. اغلب اوقات علت این تماس فیزیکیِ محدود این است که والدین صرفاً از این الگوی رفتاری خود آگاه نیستند و نمی‌دانند چگونه آن را تغییر دهند. بسیاری از آنها خوشحال می‌شوند که یاد بگیرند از این راه بسیار آسان، عشق خود را به کودک‌شان نشان بدهند.
تماس فیزیکی یکی از قدرتمندترینِ راههای ابراز عشق است و با صدای بلند فریاد می‌زند من دوستت دارم. اهمیت لمس کودکان ایده‌ای امروزی نیست. در قرن اول میلادی، عبریانی که در فلسطین زندگی می‌کردند کودکان خود را نزد عیسی مسیح می‌بردند تا آنها را لمس کند.
همۀ کودکان به نوازش نیاز دارند و والدین عاقلِ اکثر فرهنگ‌ها اهمیت لمس کودک‌شان را تشخیص میدهند. آنها همچنین می‌دانند که کودکان‌شان نیاز دارند از سوی سایر بزرگسالان مهم مانند پدربزرگها و مادربزرگها، معلمان یا رهبران مذهبی لمس شوند.
بله، کسانی که به زبان عشق تماس فیزیکی سخن می‌گویند نوازش بیشتری نیاز دارند، اما همۀ کودکان برای اینکه حقیقتِ دوستت دارم را احساس کنند باید از سوی بزرگسالان لمس و نوازش شوند.بسیاری از مردم از برقراری تماس فیزیکی سالم با کودکان اجتناب می‌کنند زیرا می‌ترسند به‌آزار جنسی متهم شوند. این بسیار ناراحت کننده است. شاید ترس مانع از این شده که شما از طبیعی‌ترین تجلی عشق استفاده کنید. ما می‌دانیم که برخی از بزرگسالان رفتار جنسی منحرف و بیمارگونه‌ای داشته اند؛ اینگونه افراد را باید تحت تعقیب قرار داد و مجازات کرد.
اما هر کسی را که کودکی در آغوش می‌گیرد نمی‌توان بیمار جنسی دانست. شاید لازم باشد ما احتیاط‌هایی بکنیم اما نباید اجازه دهیم ترس از متهم شدن مانع از ابراز محبت ما شود. شما باید بتوانید آزادانه کودک‌تان را در اغوش بگیرید و ببوسید و سایر بچه‌های کوچکتر افراد فامیل را لمس و نوازش کنید.
نوازش کودکان در سالهای رشدنوزادان و کودکان نوپای ما
کودکان ما طی چند سال نخست زندگی شدیداً به نوازش ما نیاز دارند. خوشبختانه بغل کردن و نوازش کردن نوزاد ظاهراً جزو غرایز مادرس است و در اکثر فرهنگها پدران نیز فعالانه در ابراز محبت به نوزادان شرکت می‌کنند.
اگر مادری کار می‌کند باید اطمینان حاصل کند که فردی که به مراقبت از نوزاد گمارده شده وقت آزاد دارد و قادر است کودک را بغل و نوازش کند. آیا کودک در سرتاسر روز با مهربانی نوازش می‌شود یا اینکه او را در گهواره به‌حال خود رها کرده و توجه و محبتی به او نمی‌کنند؟
در مهدکودک‌ها هنگام عوض کردن پوشک یا غذا دادن یا حمل کردن او باید، او را با مهربانی لمس و نوازش کنند. حتی یک نوزاد هم فرق تماس‌های ملایم و مهربان با تماس‌های ناراحت کننده را می‌فهمد.
والدین باید هر کاری که ممکن است را انجام بدهند تا مطمئن شوند که در ساعات غیبت آنها با کودکان‌شان با ملایمت و مهر و محبت رفتار می‌شود.
وقتی کودک بزرگتر و فعال‌تر می‌شود نیاز او به نوازش کمتر نمی‌شود. بغل کردن و بوسیدن، کشتی گرفتن کف زمین، کول کردن بچه و سواری دادن و انواع بازیهای دیگری که با لمس محبت‌آمیز کودک همراهند همگی برای رشد عاطفی کودک حیاتی‌اند.
کودکان هر روز به نوازش نیاز دارند و والدین باید از هیچ کوششی برای تامین این نیاز کودک دریغ نکنند. اگر شما طبیعتاً اهل بغل کردن و نوازش کردن نیستید ممکن‌است احساس کنید که برخلاف میل طبیعی خود عمل می‌کنید. اما شما می‌توانید یاد بگیرید. وقتی ما اهمیت لمس محبت‌آمیز کودکان‌مان را درک کنیم، انگیزه پیدا می‌کنیم که تغییر کنیم.
دختران و پسران هر دو به نوازش نیاز دارند، اما گاه پسر بچه‌ها کمتر از دختر بچه‌ها نوازش می‌شوند. دلایل بسیاری برای این امر هست اما معمول‌ترین آنها این است که والدین فکر می‌کنند نوازش پسر لازم نیست و او را شبیه دخترها می‌کند. مسلماً این حقیقت ندارد.
 واقعیت این است که هرچه والدین مخزنِ عاطفی کودک را بیشتر پُر کنند، رشد سالمتری داشته و عزت نفس او بالاتر خواهد رفت و این نیز هویت جنسی سالم‌تری به او خواهد بخشید.
منبع: پنج زبان عشق کودکان
تماس فیزیکی
پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)

زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی وقتی کودک شما وارد مدرسه می‌شود هنوز نیاز شدیدی به‌تماس فیزیکی دارد. چنانچه او را هنگام خروج از منزل و رفتن به‌مدرسه در آغوش بکشید و ببوسید تاثیر عظیمی در ایجاد احساس امنیت او در طول روز خواهد داشت.


ابراز محبت فیزیکی والدین به کودکابراز محبت فیزیکی والدین به کودک

ابراز محبت فیزیکی والدین به کودک کودک آنلاین: بچه ها به نوازش والدین خود نیاز بسیار دارند، نه تنها در دورۀ نوزادی بلکه در خردسالی و حتی نوجوانی نیازمند نوازش هستند. انسان موجودی لامسه ای است و نوعی نیاز فطری به ارتباط فیزیکی با سایرین دارد. ابراز محبت فیزیکی والدین به کودک


ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اولضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول

ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول عشق علت خلقت است. عشق مکانیزم و مسیر خلقت است . عشق بدون تردید هدف و نهایت خلقت است. زیرا هر توضیح فلسفی دیگر به دلیل چگونگی و چرایی جهان ، اگر غیر از عشق باشد ، به جایی و سامانی نمی رسد. ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران