کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش دوم
پرورش فرزندانی موفق سودمندترین جمله برای پرورش کودکان این است: کودک خود را بشناس. برای اینکار باید رفتار و تواناییهای کودک را در هر مرحله بررسی کنید، کتابها و مجلات مربوط به رشد کودک را بخوانید، با پدران و مادران دیگری – که کودکانی بزرگتر از کودکان شما دارند – حرف بزنید. پرورش فرزندانی موفق

10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش دوم
•    شناخت کودک
سودمندترین جمله برای پرورش کودکان این است: کودک خود را بشناس. برای اینکار باید رفتار و تواناییهای کودک را در هر مرحله بررسی کنید، کتابها و مجلات مربوط به رشد کودک را بخوانید، با پدران و مادران دیگری – که کودکانی بزرگتر از کودکان شما دارند – حرف بزنید. همۀ ما باید بکوشیم جهان را از دیدگاه کودک‌مان ببینیم.
کودکان همچون بزرگسالان نمی‌اندیشند. جهان در نظرشان متفاوت است و آنان نیز به‌شکل متفاوتی به‌آن پاسخ می‌دهند. نیاز است پدر و مادر بدانند باید از هر مرحلۀ رشد کودک چه انتظاری داشته باشند، تا بتوانند آنان را به‌خوبی و مناسب راهنمایی کنند.
گاهی نیاز است در برابر برخی رفتارهای بچه‌گانه‌شان بردبار و شکیبا یا شوخ طبع باشیم یا راهنمایی‌شان کنیم. کم‌کم که کودک مرحله‌ای را پشت سر می‌گذارد، این‌گونه رفتارها ناپدید می‌شوند. فرزندپروری شما زمانی آسانتر پیش می‌رود که یاد بگیرید رفتارهایی را تحمل کنید، که به سن و مرحلۀ خاصی از رشد کودک مربوط است.
برای نمونه، بسیاری از کودکان دو ساله نمی‌توانند مدت طولانی در رستوران بنشینند. در چنین وضعیتی باید به کودک خود، بسیار توجه کنید و با او حرف بزنید نه با همسرتان؛ تا غذا را برایتان بیاورند. با وجود این، با برخی رفتارهای بی‌ادبانه یا خطرناک نیز، محکم و فوری برخورد کنید: تو نباید از میز بالا بری.
گذر از امواج
پدر و مادری که برای شناخت کودک تلاش می‌کنند، توانایی دارند خود را با وی هماهنگ سازند. چون حس ششم آنان به‌آنچه در درون کودک می‌گذرد، قوی‌ست، توانایی دارند خود را با واکنشهای هماهنگ با مرحلۀ دلبستگی یا استقلال کودک سازگار کنند. همین که کودک به قلمرو ناشناخته‌ای پا می‌گذارد، دوستان جدیدی می‌یابد و چیزهای جدیدی را می‌آزماید.
پدر و مادر که با کودک‌شان هماهنگ‌اند، با مشکلات انضباطی بیشتری روبه‌رو می‌شوند، هر کودک پیش دبستانی که در مرحلۀ خودم میخوام انجام بدم، است، گاهی به ‌آموزش نیاز دارد؛ اما تنها باید به او چند سفارش کرد نه اینکه برای کمک به او کارش را به‌دست گرفت.پدر و مادر دلبسته به کودک کمی آزادی می‌دهند تا خودش به‌تنهایی کارش را انجام دهد و اگر کودک خواست کمی از پدر و مادر فاصله بگیرد یا با آنان بجنگد، او را درک می‌کنند و منتظر می‌شوند و اگر کودک به نزدیک شدن آنان نیاز داشت، بار دیگر به او نزدیک می‌شوند.
کودکان بین استقلال و دلبستگی و تغییرات سریع و آرامش نسبی همواره در نوسان‌اند. کودک شش سالۀ شما سرانجام روزی دوچرخه سواری را یاد می‌گیرد و هفتۀ بعدش، هر روز بعدازظهرها با آن بیرون میرود و پیش خود بر این باور است، که به سن قانونی رسیده و بر ماشین اسپورت قرمزی سوار است و کلی ماموریت دارد که باید به‌انجام برساند اما ممکن‌است فردایش از خواب بیدار شوید و ببینید همان کودک مستقل کنار شما خوابیده است.
در واقع، او دوباره به‌مرحلۀ برقراری ارتباط وارد شده و با توقف در مسیر رشدش، به شما می‌گوید: به کمی سوخت گیری عاطفی نیاز دارم.
پدر و مادری که با کودک‌شان هماهنگ هستند، گذر از موجهای مراحل رشد را یاد می‌گیرند وگرنه، مشکلات تربیتی افزایش می‌یابد. اگر زمانی که او می‌خواهد استقلال داشته باشد، بخواهید به وی نزدیک شوید، چون در آن زمان میخواهد خودش را به‌اثبات برساند، ممکن‌است واکنش شدیدی نشان دهد؛ همچنین اگر زمانی که کودک به‌مرحلۀ برقراری ارتباط برمی‌گردد، پدر و مادر بسیار سرشان شلوغ باشد، ممکن‌است کودک برای جلب توجه آنان زیاده‌روی کند.
درنتیجه پدر و مادر فرصت تقویت موقعیت مشاوره، آرامش بخشی و قدرتمندی را در زندگی وی از دست می‌دهند. همان کودک سه ساله‌ای که هر روز صبح به تختخواب شما می‌خزید تا بغلتان کند، نوجوانی می‌شود که دیروقت به‌اتاقتان می‌آید تا با شما حرف بزند. در هر دو مرحله، پدر و مادر خردمند، ذهن کودک را می‌خوانند.
نگریستن به جهان از دیدگاه کودک
کودکان کارها و پندارهای احمقانه‌ای دارند که در نر خودشان صد در صد منطقی می‌آید. اگر بخواهید بر رفتار کودک از دیدگاه بزرگسال داوری کنید، دیوانه می‌شوید. کودک دو ساله‌ای که ناگهان به‌وسط خیابان می‌پرد، قصدش این نیست از قدرت مادر سرپیچی کند، بلکه تنها میخواهد توپش را برگرداند.
در نظر گرفتن دیدگاه کودک، برای موفقیت در پرورش آنان عامل مهمی‌ست، اما نخست باید از پس ترسمان برای این برآییم، که در کنترل آنان باشیم.
می‌دانیم که پدر و مادر خوب، ناخودآگاه از کودک شناخت خوبی دارند، و شناخت آنان کلید پرورش کودک است. کودکان می‌دانند مسئولیت‌شان با ماست؛ زیرا توانایی داریم به‌آنان کمک کنیم، که از ما حرف شنوی داشته باشند. بی‌گمان، کودک باور دارد، که پدر و مادرش بهتر از همه می‌دانند.
منبع: دنیای کودکان موفق
پرورش فرزندانی موفق
10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش اول10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش اول

پرورش فرزندانی موفق کودکان نیاز دارند برایشان حد و مرز بگذاریم. بی‌حد و مرز، نه آنان موفق می‌شوند نه شما دوام می‌آورید. باید کودک قانونهای خانواده را یاد بگیرد و برایشان احترام قائل شود. پرورش فرزندانی موفق


اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکاناهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان

اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان امادگی های ذاتی کودک کمابیش نحوۀ واکنش وی را در برابر رویدادهایی که با آن مواجه شود، تحت تاثیر قرار می دهد. پدر یا مادر حتی در مورد مسائل کوچک نیز باید این آمادگی ها را در نظر داشته باشند. اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران