کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
کمک کردن به فرزندان در زمان بلوغ
کمک کردن به فرزندان در زمان بلوغ کودک آنلاین: بلوغ، دوران رشد جسمی و تغییر و دگرگونی در کودکان است. در این زمان کودکان فشار روانی زیادی تحمل می‌کنند، نگران هستند و سؤال‌هایی دربارۀ بدنشان دارند. در دوران بلوغ، آن‌ها به‌شدت گوشه‌گیر و منزوی می‌شوند، کمک کردن به فرزندان در زمان بلوغ

کمک کردن به فرزندان در زمان بلوغ
کودک آنلاین: بلوغ، دوران رشد جسمی و تغییر و دگرگونی در کودکان است. در این زمان کودکان فشار روانی زیادی تحمل می‌کنند، نگران هستند و سؤال‌هایی دربارۀ بدنشان دارند.
در دوران بلوغ، آن‌ها به‌شدت گوشه‌گیر و منزوی می‌شوند، در مورد زندگی اجتماعی خود نگران هستند و کم‌کم از خانواده‌شان فاصله می‌گیرند و دور می‌شوند. والدین معمولاً در مورد چگونگی برخورد با تغییرات بلوغ بچه‌هایشان مشکل‌دارند.
از دلایل نگرانی اکثر کودکان، تفاوت اندازۀ رشد آن‌ها نسبت به بقیۀ همسالانشان است. آن‌ها دوست دارند مانند همسالان خود به‌سرعت رشد کنند. کودکانی که در آغاز این دوران یا پیش از آن قرار دارند و آهسته به سن بلوغ می‌رسند، ناراحت هستند و به دوستان خود حسادت می‌ورزند: پس من چه وقت بزرگ می‌شوم؟ به من طوری نگاه می‌کنند مثل‌اینکه هنوز بچه‌ام. کودکی که سریع بالغ شده هم دچار ناراحتی و آشفتگی می‌شود: مردم با من طوری برخورد می‌کنند مثل‌اینکه من از قبل جوان بوده‌ام.
دخترها وقتی‌که به سن بلوغ می‌رسند، از رشد سینه‌هایشان خجالت می‌کشند: مامان من می‌خواهم یک بلوز گشادتر بپوشم. طبیعی است که این مورد در بلوغ دختران به‌وضوح مشخص است و امکان دارد دوستان یا همکلاسی‌هایشان را به این دلیل، مسخره یا اذیت کنند.
مشکل دیگر دوران بلوغ، موهای اضافی بدن است و باید بدن اصلاح شود. دخترها به‌طورمعمول به سن دوازده‌سالگی که می‌رسند، موهای پاها و زیردست خود را تمیز می‌کنند. پسرها با رسیدن به سیزده‌سالگی، ریش و سبیل خود را اصلاح می‌کنند، ولی اکثر این پسرها آمادگی برای اصلاح کردن را ندارند.
بعضی‌اوقات والدین و بچه‌ها در مورد اصلاح صورت مجبور به جروبحث می‌شوند. طبیعی است مانند اکثر خانواده‌ها که حرف زدن در مورد مسئله جنسی برایشان دشوار است، بچه‌ها هم دربارۀ حرف زدن در مورد بلوغ شک دارند.
شاید کودکی نگران بلند شدن قدش باشد، ممکن است دختری می‌ترسد از این‌که سینه‌اش همچنان صاف بماند و اغلب پسرها از تغییری که در صدایشان ایجادشده نگران می‌شوند.
معمولاً والدین متوجه کم‌رویی، خجالت کشیدن و هول شدن فرزندشان می‌شوند. آن‌ها مبهوت می‌شوند و دربارۀ تغییراتی که مشخص نیستند، کنجکاو هستند، ولی احساس می‌کنند که نباید دربارۀ بدن فرزندشان سؤال کنند.بدیهی است که حرف زدن در مورد بلوغ معمولاً باعث ناراحتی می‌شود، اما به فرزندتان اجازه بدهید که او هر نوع پرسشی را در مورد بلوغ از شما بپرسد. می‌توانید کتاب یا مجلات مختلف دربارۀ بلوغ را خریده و برای مطالعه روی میزش بگذارید. سؤال‌های او را با آرامش و مهربانی جواب دهید.
اگر متوجه شدید که او بیش‌ازحد به بدنش توجه می‌کند، سعی کنید سرگرمی بیشتری برایش فراهم کنید. می‌توانید در مورد علایق و موفقیت‌هایی که داشته با او حرف بزنید: وقتی تمرین موسیقی می‌کنی، دوست دارم به آن گوش دهم. چرا در کلاس نقاشی ثبت‌نام نمی‌کنی؟ مرتب فرزندتان را تشویق کنید: تو واقعاً فوق‌العاده‌ای. چقدر در این لباس زیبا شده‌ای. کار بسیار خوبی کردی که به پدربزرگ کمک کردی.
به روش‌های مختلف به او کمک کنید. اگر هنگام خرید لباس‌زیر آشفته می‌شود، چند لباس‌زیر خریده و برایش بیاورید؛ هنگامی‌که صورت یا بدنش جوش می‌زند، صابون یا کرم‌های مناسب برایش تهیه کنید یا اینکه از متخصص پوست کمک بگیرید.
باید با دختران در مورد عادت ماهیانه قاعدگی حرف بزنید تا بداند منتظر چه چیزی باید باشد. مسلماً اگر دربارۀ این موضوع با مادرش حرف بزند، راحت‌تر از دیگران است. همچنین دربارۀ مسائل جزئی مثل استفاده مناسب از لوازم و محصولات بهداشتی، دل‌درد، گرفتن عضلات و دوره‌های عادت ماهانه صحبت کنید.
زمانی که عادت ماهیانه دخترتان شروع شد، دربارۀ احساسی که دارد حرف بزنید. در مورد تعویض نوار بهداشتی در مدرسه به او آموزش دهید. می‌توانید خواهر بزرگ‌تر را در جریان قرار دهید؛ چون او قبلاً عادت ماهیانه را تجربه کرده است و احتمالاً می‌تواند در مواردی کمک کند.
اگر دخترتان زودتر یا دیرتر از وقت مناسب به بلوغ رسیده است، طبیعی با او رفتار کنید؛ ممکن است کودکی در یازده‌سالگی بالغ شود.
 اشتباهی که والدین بالغ می‌شوند این است که به فرزندشان اجازه می‌دهند وقتی هنوز به سنین نوجوانی نرسیده، از لوازم‌آرایشی استفاده کند، لباس‌هایی که به سنش مربوط نمی‌شود بپوشد، به عبارتی والدین از بچه‌هایی که به سن بلوغ رسیده‌اند ولی رشد کمتری دارند، مانند یک بچۀ کوچک مراقبت می‌کنند و این مسئله او را عصبی می‌کند.
بچه‌ها در طی دوران بلوغ، زودرنج می‌شوند، کوشش کنید تا او را درک کنید. وقتی از همه نظر تغییر می‌کند، او باید بداند که شما او را دوست دارید و به هر صورتی باشد، او را می‌پذیرید. اگر در طول دوران بلوغ پشتیبانش باشید، او در مورد تغییرات بدنش احساس خوبی پیدا خواهد کرد.
منبع: راهنمای کامل والدین از 10 تا 13 سالگی
کمک کردن به فرزندان در زمان بلوغ
اختلالات عاطفی بلوغاختلالات عاطفی بلوغ

اختلالات عاطفی بلوغ بلوغ دوران استرس و فشار است. استرس هر نوع محرک یا تغییر در محیط داخلی و خارجی است که ممکن است باعث اختلال در تعادل حیاتی بدن گردد و در شرایط خاصی بیماری زا باشد. استرس های بلوغ باعث هیجان ها ، مشکلات عاطفی و گاهی روانی می‌شود. میتوان گفت که اشکالات عاطفی ، نوعی واکنش نسبت به تغییرات و انقلابات طبیعی بلوغ است. اختلالات عاطفی بلوغ


رقابت کودکان با والدین در دوران بلوغرقابت کودکان با والدین در دوران بلوغ

رقابت کودکان با والدین در دوران بلوغ کودک آنلاین: غالباً افراد این نکته را تشخیص نمی دهند که عصیان و مخالفت نوجوانان در واقع بیان حسادت و رقابت آنها نسبت به والدین، به خصوص رقابت پسر با پدر و دختر با مادر است که قبلاً در سنین 3 تا 6 سال وجود داشت.


رشد کودک در زمان بلوغرشد کودک در زمان بلوغ

رشد کودک در زمان بلوغ بلوغ مرحله ی تغییر از کودکی به بزرگسالی است که معمولا سن 18 سالگی در نظر گرفته می شود. تغییرات جسمانی در پسران به طور میانگین در 12 سالگی آغاز می شود و بیضه ها شروع به رشد می کنند. رشد کودک در زمان بلوغ


بلوغ زودرس جنسی در دخترانبلوغ زودرس جنسی در دختران

بلوغ زودرس جنسی در دختران کودک آنلاین: در اکثر اوقات بلوغ زودرس جنسی یک خصیصۀ فامیلی است که به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد، اما بعضی مواقع نیز در اثر یک بیماری شدید عضوی، مثل ضایعات و تومورهای هیپوتالاموس، مننژیت و انسفالیت ایجاد می‌شود. بلوغ زودرس جنسی در دختران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران