کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
روش‌هایی مناسب برای حل نزاع‌های خانوادگی – قسمت سوم
حل نزاع‌های خانوادگی : باید به‌آنها کمک کنیم از خشونت متنفر باشند نه آنکه آن را در بازیهای خود تقلید کنند و در زندگی خود تکرار نمایند. باید مراقب آنچه فرزندان‌تان تماشا می‌کنند باشید، نه فقط از نقطه نظر جنسی بلکه از نظر نقطه‌نظر خشونت.

روش‌هایی مناسب برای حل نزاع‌های خانوادگی – قسمت سوم
•    ما باید به‌کودکان خود محبت را بیاموزیم نه نفرت را
باید به‌آنها کمک کنیم از خشونت متنفر باشند نه آنکه آن را در بازیهای خود تقلید کنند و در زندگی خود تکرار نمایند. باید مراقب آنچه فرزندان‌تان تماشا می‌کنند باشید، نه فقط از نقطه نظر جنسی بلکه از نظر نقطه‌نظر خشونت. مراقب انتخاب آنها و آنچه برای آنها نمایش داده می‌شود باشید. بگذارید محبت کردن را تماشا کنند نه گردن زدن را.
تلویزیون، سینما و سرگرمی‌های دیگر به‌شرطی تاثیر مثبت دارند و نمی‌گذارند زمینۀ خشونت در فرزندان شما رشد کنند که برآنچه آنها تماشا می‌کنند نظارت داشته باشید و کاری کنید آنها متوجه باشند شما از خشونت در زندگی بیزارید. درغیر این‌صورت همان چیزی تولید می‌شود که مردم تماشا می‌کنند.
اگر غالب مردم فیلم‌های خشن را تماشا نکنند، آنها نیز آن را تولید نخواهند کرد. تصاویر ذهنی، محرک‌های فوق‌العاده قوی هستند. حتی وقتی بچه‌ها خیلی کوچک هستند، این تصاویر خیلی قدرت دارند. شما می‌توانید به‌عنوان پدر یا مادر به‌بچه‌ها کمک کنید تا با خودداری از تماشای مطالب خیلی خشن، تصاویر مثبت‌تری داشته باشند.
بچه‌ها رویاهای زیادی در زندگی خود دارند. باید در معرض رؤیاهایی قرار گیرند که فرق آن رویا را با واقعیت درک کنند. اما به‌نظر می‌رسد مرز بین واقعیت و رؤیا روزبه‌روز بی‌معنا می‌شود. به‌تصاویری که کودکان دریافت می‌کنند، نگاهی بیندازید، بعد با اطمینان خاطر به‌آنها یادآوری کنید، این فیلم است واقعیت ندارد، هیولا فقط در فیلم است.
•    با خود عهد کنید که دیگر شرایط را برای نزاع‌های خانوادگی فراهم نمی‌کنید. بعد هر روز این نکنه را به‌خودتان یادآوری کنید.
اگر از نزاع خانودگی اجتناب کنید درگیر آن نخواهید شد. مطمئن باشید. فقط اجتناب از فضای درگیری خانوادگی مناسب‌ترین راه برای از بین بردن این گونه‌نزاع‌هاست. برای مدت کوتاهی تلاش کنید تا عصبانیت خود را به‌تاخیر بیندازید.پیش خود تا ده بشمارید و بگذارید فرزندان شما متوجه شوند که دیگر مایل به‌اینگونه درگیریها نیستید و بدین ترتیب درس‌های مهمی به‌فرزندان‌تان بیاموزید.
وقتی عصبانیت خود را نادیده می‌گیرید الگوی خوبی برای آنها می‌شوید. یک دقیقه تحمل کنید و در این فاصله به‌خاطر بیاورید که دیگر رفتار کودک شما دلیل معقولی برای عصبانی شدن و یا کار احمقانه کردن نیست.
اگر پس از یک دقیقه همچنان مایل به‌جار و جنجال هستید، این کار را انجام دهید، اما دور از چشم آدمیزاد، اما همین تاخیر به‌احتمال زیاد عصبانیت شما را کاهش میدهد به‌نحوی که نیازی به‌هیاهو نباشد.
با این‌کار برای آنکهانسان توانمندی باشید یک درس مهم می‌آموزید و آن درس این است که می‌توانید احساسات خود را مهار کنید و مجبور نیستید عصبانی شوید حتی اگر دیگران با عصبانیت با شما برخورد کنند.
این کار به‌دلیل احساس ترس نیست، بلکه برای به‌تاخیر انداختن ابراز عصبانیتی است که شما را درگیر مشاجراتی می‌کند که هیچ نتیجه‌ای جز تنش ندارد. تاخیر انداختن به‌شما این فرصت را میدهد تا بررسی کنید که آیا می‌خواهید برای هر موضوعی نزاع کنید و در عین حال این برخورد به‌فرزندان شما، الگوی بسیار خوبی ارائه می‌کند از فردی که حفظ آرامش را بر نزاع و درگیری مخرب ترجیح میدهد.
•    برای اینکه بچه‌های شما با اضطراب و نگرانی رشد نکنند، به‌جای اینکه کودکان خود را افراد کوچکی تلقی کنید، آنها را انسانهای کاملی در نظر بگیرید.
اگر برای کودکان همانقدر ارزش قائل باشید که برای خودتان و برای بزرگترهای دیگر ارزش قائل هستید، از برخوردهای عصبی و صحنه‌های ناخوشایند با آنها اجتناب خواهید کرد.
اگر هر روز به‌حرف آنها توجه کنید با کمال تعجب درخواهید یافت که چقدر این بچه‌های کوچک فهم و درک بالایی دارند. آنها هم مثل شما حساس هستند. سعی کنید در آیینه به‌خودتان نگاه کنید و زشت‌ترین شکلک را درآورید، بعد با شدت بر سر تصویر خود فریاد بکشید، در همین حال از یک نفر بخواهید که به‌چهرۀ شما خیره شود به‌شکلی تهدیدآمیز به‌شما نگاه کرده و نعره بکشد.
فکر کنید چقدر این صحنه ترسناک است و چقدر از آن بدتان می‌آید. برای بچه‌های کوچک هم همین قدر زشت و ترسناک است، با این تفاوت که شما 2 یا 3 برابر بزرگتر از آنها هستید، اگر یک قول 6-5 متری همان رفتار را با شما داشته، شما هم همان احساس را خواهید داشت.
هروقت که با بچه‌های کوچک رفتار خشنی دارید و یا صدای خود را برای آنها بالا می‌برید، این صحنه را در نظرتان مجسم کنید. هرچه بیشتر به‌این نکته توجه داشته باشید، بیشتر به‌بچه‌ها کمک می‌کنید تا بدون خشونت و اضطراب ناشی از آن رشد کنند. با ارائۀ یک الگوی منطقی برای آنها، به‌آنها کمک کنید تا کم‌کم منطقی بار بیایند.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
روش‌هایی مناسب برای حل نزاع‌های خانوادگی – قسمت اولروش‌هایی مناسب برای حل نزاع‌های خانوادگی – قسمت اول

حل نزاع‌های خانوادگی : همیشه راه‌حل وجود دارد، اما خیلی از اوقات عصبانیت و درگیری خانوادگی حاصل برخورد شما با کودکان‌تان است به‌نحوی که مسائل تشدید می‌شود. هرچه توجه شما بیشتر روی این باشد که چقدر بچه‌ها بد هستند و چه چیزهایی را دوست ندارید، بیشتر آنها را متمایل به‌درگیری می‌کنید.


روش‌هایی مناسب برای حل نزاع‌های خانوادگی – قسمت دومروش‌هایی مناسب برای حل نزاع‌های خانوادگی – قسمت دوم

حل نزاع‌های خانوادگی : دوران بلوغ دورانی است که بچه‌ها هر برخوردی را که احساس کنند در کودکی با آنها داشته‌اید به‌شما برمی‌گردانند. یک نوجوان اهل بحث و مشاجره، اصلاً منطق نمی‌پذیرد.


14 روش ایجاد جو خانوادگی برنده – برنده14 روش ایجاد جو خانوادگی برنده – برنده

14 روش ایجاد جو خانوادگی برنده – برنده بیش از آنکه مقابله به مثل فکر کنید، روی پیشگیری متمرکز شوید. سعی کنید این طور فکر کنید: برای تشویق فرزندم به این رفتار مطلوب، چه کاری از دستم برمی آید؟ به جای اینکه بگویید: وقتی بچه ها شیطنت و بی تربیتی می کند، باید چکار کنم؟


جلسات خانوادگی تشکیل دهید.جلسات خانوادگی تشکیل دهید.

جلسات خانوادگی تشکیل دهید. این نیاز که پدران و مادران باید افرادی مسئول باشند و به هدایت و مراقبت از فرزندان بپردازند به این نکته اشاره ندارد که والدین باید افرادی مستبد باشند و کلام آن‌ها به‌عنوان حقیقت محض در نظر گرفته شود و اجرا گردد. جلسات خانوادگی تشکیل دهید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران