کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
روابط بین والدین و فرزند – بخش دوم
روابط بین والدین و فرزند – بخش دوم خانوادۀ دموکراتیک به خانواده ای گفته می شود که در آن هر یک از اعضای آن در اجرای امور زندگی از امتیازات و حقوقی نسبتاً یکسان و شناخته شده بهره مند هستند. در این گونه خانواده ها در عین حالی که به نوجوانان آزادی می دهند مسئولیت هایی نیز به آنها واگذار می نمایند و از آنها توقع رعایت مقررات و حفظ حقوق دیگران را دارند.

روابط بین والدین و فرزند – بخش دوم
کودک آنلاین: به طور کلی خانواده ها را از حیث روابط با نوجوانان و روابط با نوجوانان و روابط خانوادگی به شش نوع تقسیم می کنند که عبارت اند از:
•    خانواده های دموکراتیک
خانوادۀ دموکراتیک به خانواده ای گفته می شود که در آن هر یک از اعضای آن در اجرای امور زندگی از امتیازات و حقوقی نسبتاً یکسان و شناخته شده بهره مند هستند. در این گونه خانواده ها در عین حالی که به نوجوانان آزادی می دهند مسئولیت هایی نیز به آنها واگذار می نمایند و از آنها توقع رعایت مقررات و حفظ حقوق دیگران را دارند.
در این گونه خانواده ها یکایک اعضای خانواده از استقلال برخوردارند مخصوصاً کودکان در اعمال خود از این استقلال بیشتر بهره مند شده و اعضای دیگر خانواده برای آنها احترام قائل می شوند.
البته دموکراسی به مفهوم نامحدود در محیط خانوادگی مصداق ندارد بلکه آزادی منطقی در خانواده صادق بوده و از انجام کارهایی که مضر تشخیص داده می شود جلوگیری شده و از کارهایی که چنین نیست نه تنها جلوگیری نمی شود بلکه کمک و مساعدت هم به نوجوان از طرف خانواده می شود تا اینکه به نتیجه برسد.
اگر در خانواده آزادی ها نامحدود باشد و اعضای آن به حقوق یکدیگر قائل نباشند احتمالاً خانواده با اختلال رو به رو شده و در معرض از هم پاشیدگی و اضمحلال قرار می گیرد، کودکان و نوجوانان این گونه خانواده ها بیشتر احتمال دارد که در معرض تعارض و کشمکش با موازین اخلاقی، اجتماعی و ... جامعه قرار گیرند.
طبق بررسی های به عمل آمده توسط دانشمندان و روانشناسان، کودکانی که در خانواده های دموکراتیک پرورش می یابند معمولاً از نظر بهرۀ هوشی بالاتر از گروه همسالان خود که در خانواده های مختلف پرورش یافته اند قرار دارند و بهتر می توانند درس بخوانند و در جهت تکامل و پیشرفت علمی و اجتماعی قدم بردارند.
حس کنجکاوی آنها زیادتر، از محبوبیت بیشتری برخوردارند، حس رهبری دارند و به چنین کاری توانا می باشند و از بسیاری از مزیت های دیگر برخوردار هستند.•    خانواده های استبدادی
در این گونه خانواده ها بر قدرت بلامنازع والدین تاکید می شود و نسبت به درخواست های نوجوانان همیشه ولو اینکه صحیح و مشروع نیز باشد بی اعتنا هستند و موانع متعددی برای عدم اجرای آن می تراشند.
در این نوع خانواده ها به فردیت اعضا توجه نمی شود و معمولاً همۀ اعضای خانواده محکوم و ملزم هستند که به خواسته ها و نظریات والدین با بزرگترها تن در دهند.
در این گونه خانواده ها معمولاً والدین حالت روانی و عاطفی لازم را برای سیراب کردن کودکان و نوجوانان و اعضای خانواده ندارند و مشکلات متعددی با این عاطفه و حالات نامطبوع برای نوجوانان به وجود می آورند.
در خانواده های استبدادی به خواسته های کودکان توجه خاصی به عمل نمی آید و آنها از حقوق ویژه ای برخوردار نیستند و به آرزوها و خواسته های آنان چندان توجهی مبذول نمی شود.
والدین مستبد برخلاف والدین دموکراتیک، لزومی نمی بینند که برای دستوراتی که به فرزندان خود می دهند دلیل قانع کننده ای آورده و اطاعت بی چون و چرای فرزندان را یک فضیلت دانسته و از واجبات می شمارند.
بعضی از والدین از سر خشم و نفرت چنین روشی را اتخاذ می کنند. این گونه رفتار والدین به خشم نوجوانان دامن زده و آنها را متکی به دیگران بار می آورد. فرزندان این گونه والدین به تنهایی نمی توانند ابراز وجود نمایند و کاری را انجام دهند یا از خود عقیده ای را داشته باشند.
زیرا فرصت کافی در خانواده به آنها داده نشده تا این گونه موارد را آزمایش کنند و خود را به محک آزمایش بگذارند، هیچ کس برای عقاید و افکار آنها ارزش لازم قائل نیست و به آنها اجازۀ ابراز وجود داده نمی شود.
این نوجوانان اعتماد به نفس محدودی دارند، استقلال و خلاقیت چندانی ندارند. ذهن خلاق و پرسشگری، این گونه نوجوانان، ندارند و از لحاظ اخلاقی کمتر رشد لازم را داشته و در برخورد با مشکلات روزمرۀ علمی، تحصیلی و ذهنی انعطاف پذیری کمتری دارند.
در تحقیقی که یکی از روانشناسان در مورد این گونه خانواده ها به عمل آورد به نتیجه ای به این شرح رسید که کودکان خانواده های مستبد معمولاً مطیع و فرمانبردارند و در اکثر موارد رفتارهایی را انجام می دهند که مورد تنفر والدین آتها است و پرخاشگری چاشنی رفتارشان می باشد.
این کودکان احساس ناامنی کرده و از استقلال کافی برخوردار نیستند و در بازی های دسته جمعی نمی توانند محبوبیت زیادی به دست آورده و در برابر انتقادات و جهت گیری های دیگران بی تفاوت و گریزانند.
برای حقوق دیگران ارزش چندانی قائل نیستند. اغلب موارد به دروغگویی پناه برده و از مدرسه و خانه گریزان می باشند. از ثبات عاطفی کمتری برخوردار هستند و گرایش به انحرافات اخلاقی داشته و کینه توز هستند.
اگرچه این خصوصیات نمی تواند در همۀ خانواده های استبدادی صادق باشد ولی تجربه نشان می دهد که فضای مستبد خانواده ها تاثیرات بدی در تعلیم و تربیت و شکل گیری شخصیت کودکان و نوجوانان دارد.

منبع: روانشناسی رشد
روابط بین والدین و فرزند – بخش دوم
روابط بین والدین و فرزند – بخش اولروابط بین والدین و فرزند – بخش اول

روابط بین والدین و فرزند – بخش اول کودک آنلاین: والدین اولین کسانی هستند که به رشد و تکامل شخصیت کودک و نوجوان کمک و یاری می کنند. خانواده نخستین مدرسه و مهدِ اصلی تربیت و زمینه ساز تکامل می باشد. روابط بین والدین و فرزند – بخش اول


روابط بین والدین و فرزند – بخش دومروابط بین والدین و فرزند – بخش دوم

روابط بین والدین و فرزند – بخش دوم خانوادۀ دموکراتیک به خانواده ای گفته می شود که در آن هر یک از اعضای آن در اجرای امور زندگی از امتیازات و حقوقی نسبتاً یکسان و شناخته شده بهره مند هستند. در این گونه خانواده ها در عین حالی که به نوجوانان آزادی می دهند مسئولیت هایی نیز به آنها واگذار می نمایند و از آنها توقع رعایت مقررات و حفظ حقوق دیگران را دارند.


دلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگیدلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگی

دلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگی دلبستگی عاشقانه نسبت به پدر و مادر در سنین 3 تا 6 سالگی چیزی است که شما می توانید آن را شیوۀ طبیعت برای شکل دادن به احساس کودک برای شوهر، پدر، همسر و مادر شدن در آینده بدانید. دلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگی


مشکلات والدین و کودکان – قسمت اولمشکلات والدین و کودکان – قسمت اول

مشکلات والدین و کودکان هیچ دو نفری دقیقا نیازهای یکسان ندارند.در نتیجه وقتی افراد کنار هم قرار می گیرند ناگزیر نیازهای شان با هم برخورد پیدا می کنند. این مسئله‌در مورد همه افراد صادق است ، چه افراد درگیر والدین و فرزند باشند ، چه معلم و شاگرد ، چه عشاق یا دوستان. مشکلات والدین و کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران