کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
بازی کردن کودک با والدین – بخش اول
بازی کردن کودک با والدین * هنگامی که با کودکان بازی می کنید ، دقت داشته باشید که کودک بازی را رهبری کند ؛ نه شما. چون وقتی شما ابتکار عمل را به دست می گیرید ، کودک احساس حقارت و ناتوانی می کند. بازی کردن کودک با والدین

بازی کردن کودک با والدین – بخش اول
رهنمودهایی برای همبازی شدن والدین با کودک
* هنگامی که با کودکان بازی می کنید ، دقت داشته باشید که کودک بازی را رهبری کند ؛ نه شما. چون وقتی شما ابتکار عمل را به دست می گیرید ، کودک احساس حقارت و ناتوانی می کند.
برای مثال وقتی کودک می خواهد قطار برقی را که به او هدیه داده اند ، خودش به کار اندازد ، پدر و مادر بی درنگ دخالت می کنند و طرز کارش را به او یاد می دهند و یا وقتی می خواهد سردرآورد که درون اسباب بازی چیست و آن را باز و بسته کند ، طاقت نمی آورند و راه حل را به او می گویند و او را از کشف و تجربه ی شخصی محروم می کنند ، و یا وقتی کودک ، برای ساختن چیزی ، کاغذ را می برد ، پدر و مادر مدتی به کار او نگاه می کنند ، سپس قیچی را از دستش می گیرند و می گویند : (( بده به من برایت بِبُرم . می بینی چه خوب درآمد؟ ))
کودک نگاه می کند و می بیند که ساخته ی پدر بهتر از کار درآمد. آنگاه کودک صفحه ی کاغذ دیگری را به پدر می دهد و از او تقاضا می کند که چیز دیگری برای او ببرد و پدر نیز که از موفقیت خود خرسند است ، با علاقه ای کار را انجام می دهد.
کودکان چنین پدران و مادرانی تنها آنچه را اولیایشان انجام میدهند تکرار می کنند. آنان عادت نمی کنند برمشکلات چیره شوند  و مستقلا خصلت های خوب را رشد و پرورش دهند.
هر وقت چگونگی طرز کار وسیله ای را ، بدون درخواست خود کودک ، به او بگویند و اجازه ندهند که خودش آن را کشف کند ، در واقع شادی کشف کردن و لذت پیروزی بر موانع و مشکلات را از او دریغ کرده اند.
در چنین کودکانی بی اعتمادی به نیروهای خود و ترس و وحشت از شکست ، رشد می کند. در واقع ، به او این احساس را القا کرده اند که او موجودی ضعیف ، حقیر و وابسته به کمک دیگران است. بدین ترتیب ، این گونه کودکان ، پس از بزرگ شدن و ورود به اجتماع ، همیشه دنبال تکیه گاهی برای رفع مشکلات خود می گردند.

بازی کردن کودک با والدین


بازی کردن کودک با والدین

* ضمن بازی با کودک ، توجه او را به قوانین و مقررات بازی جلب کنید. هر جا جریمه ای به او تعلق می گیرد ، جریمه اش کنید و هرجا پاداشی لازم است ، پاداشش را بدهید.
* هر وقت کودک خسته شد ، بازی را تمام کنید ، ولی اگر با شور و شوق بازی را ادامه می دهد ، مانعش نشوید ، ولو این که کم کم نقش خود را در بازی کم کنید و خود را به تدریج کنار بکشید.
* به هنگام بازی ، هر وقت کودک دچار اشتباه می شود ، او را سرزنش و تحقیر نکنید ، با شکیبایی یاری اش دهید تا اشتباهش را رفع کند. دقت داشته باشید که اگر کودک به دفعات زیاد در بازی شکست بخورد و ناکام شود ( بیش از سه تا چهار بار شکست ) این شکست ها آثار روانی نامطلوبی بر او می گذارد و هویت ناموفق و عدم احساس خود ارزشمندی کم کم در او شکل می گیرد.
* با اجرای قوانین و مقررات ، رعای عدل و انصاف ، گذشت ، شکیبایی و بردباری اجازه دهید کودک تصویر همبازی مطلوبی را در وجود شما ببیند تا او نیز بتواند همبازی خوبی برای دوستانش باشد.
* به هنگام بازی با کودک توقعات زیادی از او نداشته باشیم ؛ انتظارات ما باید براساس توانایی های او باشد. برای مثال ، وقتی مادری برای دختر کوچک خود یک عروسک و مقداری لباس عروسک خریده است ، توقع دارد که بچه اش بدون هیچ اشتباهی ، درست مثل خود او ، به عروسک ها لباس بپوشاند. یعنی ، اول زیر پوش را به عروسک بپوشاند و سپس دیگر لباس ها را .
اما ممکن است دخترک میل داشته باشد که اول پالتوی قرمز رنگ را بر تن عروسک خود کند و بعد لباس های دیگرش را. در چنین اوقاتی ، بهتر است پدر و مادر با صبر و حوصله کارهای کودک را پذیرا باشند.
* وقتی کودک به هنگام بازی با عصبانیت و حالت پرخاشگری با عروسکش حرف می زند و بد و بیراه می گوید ، عروسک را کتک می زند ، موهایش را می کشد و دست او را می کند و... پدر و مادر ، به عنوان همبازی با کودک ، نباید مانع کارهای او شوند ، بلکه با همدلی به کودک خود کمک کنند تا عواطف و احساسات خویش را در خلال بازی بروز دهد و به این ترتیب به کودک در ابراز ناراحتی ها ، حسادت ها و ترس هایش یاری رسانند.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
بازی کردن کودک با والدین
بازی کردن کودک با والدین
بازی کردن کودک با والدین – بخش دومبازی کردن کودک با والدین – بخش دوم

بازی کردن کودک با والدین * به هنگام همبازی شدن با کودک ، بگذارید او در عالم تخیل خویش سیر کند و هر شیئی را ، هرچه میخواهد بنامد. برای مثال ، اگر کودکی به تکه چوبی می گوید این اسب من است و یا این که به چوب می گوید تفنگ من است ، به او نگویید این چه مشابهتی با تفنگ و اسب دارد. بلکه به او بگویید : (( خب ، به اسبت آب بده ، استراحت بده ، چه اسب تیزرویی داری ! برو مسابقه بده ))و... بازی کردن کودک با والدین


بازی کردن کودک با والدین – بخش سوم بازی کردن کودک با والدین – بخش سوم

بازی کردن کودک با والدین * بازی هایی که کودکان در آنها قدرت رقابت ندارند : بازی هایی که در آنها نه تنها بخت و اقبال موثر نیست ، بلکه مهارت ، قدرت ، تفکر ، استعداد ، ترکیب ، تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی دخیل است ، بیشتر مسئله سازند. در این نوع بازی ها روشن و آشکار است که بزرگترها پیشی می گیرند. بازی کردن کودک با والدین


بازی کردن کودک با والدین – بخش چهارم بازی کردن کودک با والدین – بخش چهارم

بازی کردن کودک با والدین کودکان دوست ندارند کسی به اسباب بازی ها و لوازم شخصی شان دست بزند. آنان می خواهند اسباب بازی ها و وسایلشان مکان خاصی داشته باشد و آنان بتوانند در آنجا بدون مزاحمت بازی کنند و بریزند ، بپاشند و هر طور که خواستند به آن نظم بدهند و کسی مزاحم کارشان نشود و بازی شان را قطع نکند. بازی کردن کودک با والدین


همبازی برای کودکانهمبازی برای کودکان

همبازی برای کودکان کودک آنلاین: می دانیم که انسان از طریق بودن با دیگران، انسان شدن را به بهترین صورت ممکن خودش می آموزد و کار پرورش، تعلیم و تربیت در دنیای امروز بدون همبازی و دوست و همکلاسی تقریباً غیرممکن و یا با مسائل و مشکلات بسیاری همراه است. همبازی برای کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران