کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک درخشان – قسمت ششم
پرورش کودک درخشان اسباب بازی ها نه تنها کودکان را با جهان آشنا می کنند ، بلکه به پدر و مادر نیز درباره ی کودکان آموزش می دهند . ارتباط شما با نوزاد ، مانند کیک است. اسباب بازی ها نیز همچون تزیین روی کیک هستند. پرورش کودک درخشان

پرورش کودک درخشان – قسمت ششم
9 . گزینش هوشمندانه ی اسباب بازی ها
اسباب بازی ها نه تنها کودکان را با جهان آشنا می کنند ، بلکه به پدر و مادر نیز درباره ی کودکان آموزش می دهند . ارتباط شما با نوزاد ، مانند کیک است. اسباب بازی ها نیز همچون تزیین روی کیک هستند.
بازی با اسباب بازی ها روابط علت و معلولی را به نوزادان یاد می دهد : (( من تلفنو هُلش می دم . اون می افته . )) هر اسباب بازی خوب باید بتواند حس های بیشتری را در کودک تحریک کند ، تا نوزاد پیش آمدی را که برای اسباب بازی روی می دهد ، هم ببیند ؛ هم بشنود ؛ هم احساس کند.
گزینش درست اسباب بازی
برای گزینش اسباب بازی درست ، باید تناسب کودک و اسباب بازی را در نظر بگیرید . اسباب بازی باید بر اساس مهارت هایی که کودک دارد ، گزینش شود. به گونه ای که معضل هایی را نیز در وی پدید آورد. کودک شما در سن کنونی اش از چه اسباب بازی هایی لذت می برد؟
اسباب بازی هایی برگزینید که کودک ، هم بتواند به تنهایی بازی کند ؛ هم با دوستانش . همچنین اسباب بازی هایی را بخرید ، که به گمان شما هنگام بازی خودتان با کودک میتواند فضای لذتبخشی را فراهم کند ؛ و آنها را برای همان زمان دوتایی تان بگذارید. به یاد داشته باشید خود شما بهترین اسباب بازی کودک هستید.
خلق و خوی کودک هنگام بازی آشکار میشود. نوزاد سه ماهه ی خونسرد ، خودش را با لگدزدن و تکان دادن جغجغه اش سرگرم می کند ؛ اما نوزاد سه ماهه ی دیگر نیاز دارد ، که همواره سرگرمش کنند.
بازی یک کودک ممکن است بیشتر با فعالیت بدنی و پرخاشگری همراه باشد ؛ و کودکی دیگر آرام و بیشتر با فعالیت ذهنی بازی کند.
با ترغیب کودک به بازی های گوناگون ، میتوانید وی را برانگیزانید ، تا انرژی و مهارتش را در حوزه های جدید بیازماید. هر کودک خجالتی از اسباب بازی هایی سود می برد ، که به تعامل با دیگران نیاز دارد.
بازی هایی که هم به اندیشیدن ، هم به تعاملی ساختار یافته با دیگران وفادار است. هر کودک بسیار فعال یا پرخاشگر نباید اسباب بازی هایی ، همچون اسلحه در  اختیار داشته باشد.
در عوض میتوانید وسایل ورزشی ، مانند کفش اسکیت یا توپ – که انرژی اش را تخلیه می کند ، تا به سوی بازی             های خشن نرود – در اختیارش بگذارید ؛ اما اگر احساس کردید این کودک به آموزشِ توجه و اهمیت دادن به دیگران نیاز دارد ، نخست به او عروسک یا خرس پشمی بدهید.
اگر با آن بازی نکرد ، میتوانید برایش اسباب بازی هایی برای انجام کارهای قهرمانانه ، مانند ماشین پلیس – نه اسلحه – یا آتش نشانی بخرید.

پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان

همبازی ها
همبازی کودک بر شیوه ی بازی وی تاثیر می گذارد . اگر به کودکی برخوردید ، که با کودکتان هماهنگ است ، به دوستیشان دامن بزنید ؛ و او را برای بازی به خانه یا پارک دعوت کنید. با پدر و مادر و خانواده ی همبازی های کودکتان آشنا شوید.
توجه داشته باشید ، که آیا کودکتان در گروه های بزرگ بهتر بازی می کند ؛ یا در روابط دو نفره . مربیان مهد کودک ها میتوانند در گزینش همبازیهای مناسب برای کودک به شما یاری رسانند.
کودکان مهارت های اجتماعی را در بازی ها یاد می گیرند. پس فرصت های زیادی برای بازی با دیگران برایش پدید آورید ، تا به رشد مهارت های اجتماعی اش کمک کرده باشید.
دعواهای کودکان
دعوا هم زمان با بازی کودکان رخ میدهد. کودکانی که بدون دعوا یا رنجاندن دیگران بازی می کنند ، بسیار نادرند. پدر و مادر خردمند میدانند کجا باید در دعوای کودکان مداخله کنند ؛ و کجا بگذرانند خودشان از پس مشکلات برآیند ؛ به ویژه کودکان کوچک تر که برای ابراز عواطف و خواسته هایشان و فهماندن آن خواسته به همبازی های خود به کمک شما نیاز دارند.
همچنین وقتی دعوا بسیار بالا می گیرد ، بهتر است برای آشتی دادنشان تلاش کنید. پدر و مادر باهوش می کوشند منصف باشند ؛ نه کودک را به تسلیم در برابر خواسته های مهمانش وادارند ؛ نه به او اجازه می دهند از همبازی های ضعیف تر سوءاستفاده کنند.
حل اختلاف های کودکان در دعواهای هنگام بازی ، برای آموزش مهارت زندگی به آنان فرصت بسیار خوبی فراهم می آورد.
بازی های کامپیوتری
همیشه به پدران و مادران درباره ی خطر گذراندن زمان بیش از اندازه جلوی تلویزیون و بازی های کامپیوتری هشدار داده شده است. خطر چاقی نیز با این مسئله مربوط است.  امروزه کودکان با این گونه بازی ها آشنایی فراوانی دارند.
پدر و مادر کودکان موفق می دانند ، که بازی های کامپیوتری گزینه های بازی های دیگر را محدود می کند. البته به میزان کم ، برای زمان هایی که کودک امکان ندارد در محیط های باز بازی کند ، خوب است ؛ اما باید دانست ، خشونت این گونه بازی ها بر کودک تاثیری خوب و خوشایند ندارد.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان – قسمت اولپرورش کودک درخشان – قسمت اول

پرورش کودک درخشان پدر و مادری که برای معاینه ی سالیانه ی کودکشان نزد من آمده بودند ، نومیدانه گفتند : (( اون به مهدکودکی که ما میخواستیم ، نتونست بره . )) کودکشان به نظر درخشان و شاد می آمد ؛ اما نگاه پدر و مادر به گونه ای بود انگار او را از دانشگاه اخراج کرده اند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت دومپرورش کودک درخشان – قسمت دوم

پرورش کودک درخشان ایجاد فضایی برانگیزاننده برای کودک بسیار آسان است. بیشتر نوزادان تا دوران نوپایی ، جهان بزرگسالان را بسیار دوست داشتنی می دانند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت سومپرورش کودک درخشان – قسمت سوم

پرورش کودک درخشان هرچه نوزادان بیشتر گفت و گوی دیگران را بشنوند ، سخن گفتن را بهتر یاد می گیرند . زبان نوعی ارتباط است ؛ و نوزادان بسیار پیش از آن که واژگان را به کار ببرند ، ارتباط برقرار می کنند. نوزادان بسیار زود یاد می گیرند با به کارگیری صداها و حرکاتشان میتوانند جلب توجه کنند ؛ و نیازهایشان را برآورده سازند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت چهارمپرورش کودک درخشان – قسمت چهارم

پرورش کودک درخشان پژوهشی نشان داده ، کودکانی که پدر و مادر برایشان کتاب می خوانند ، در مدرسه رفتار و کردار بهتری دارند ؛ حتی نوزادان نیز عاشق شنیدن ترانه های کودکانه و نگاه کردن به عکس های کتاب ها هستند. همچنین کودکان بزرگتر – که میتوانند خودشان کتاب بخوانند – نیز دوست دارند این کار را با پدر و مادر انجام دهند. بلند خواندن برای کودک ، مهمترین رفتار برای آگاهی و موفقیت اوست. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت پنجمپرورش کودک درخشان – قسمت پنجم

پرورش کودک درخشان کار کودکان بازی کردن است. از زمانی که نوزاد جغجغه به دست می گیرد ، تا زمانی که در نوجوانی به بازی های کامپیوتری علاقه مند میشود ، استدلال ، تمرکز ، مهارت های حرکتی ، اجتماعی و زبان را از بازی یاد می گیرد. پدر و مادر با دیدن بازی کودکشان و بازی کردن به موقع با او ، میتوانند اندیشه ها و هیجانات وی را بشناسند ؛ زیرا با این روش ، همه ی چرخه های تصمیم گیری و حل مسائلش را کشف خواهند کرد. پرورش کودک درخشان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران