کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
فرزندپروری مثبت
فرزندپروری مثبت فرزند پروری مثبت اصطلاحی است که برای توصیف تعاملات والد – فرزندی مهم در مطالعه ی رشد هیجان به کار می رود و چندین ویژگی دارد که شامل : فرزند پروری مثبت

فرزندپروری مثبت
فرزند پروری مثبت اصطلاحی است که برای توصیف تعاملات والد – فرزندی مهم در مطالعه ی رشد هیجان به کار می رود و چندین ویژگی دارد که شامل :
•    پاسخگویی والدینی به آشفتگی کودک
•    محبت و گرمی
•    همکاری با کودک
•    چارچوب شناختی
داویدوف و گروزک دریافتند که پاسخگویی والدین به استرس کودکانشان ( اگر چه تاثیر مادران بر روی دخترانشان در این مورد ضعیف بوده است) اما قویا چگونگی یادگیری تنظیم هیجانات توسط کودک را مشخص می کند.
پاسخگو بودن مادر در برابر آشفتگی کودک این نکته را که آیا کودک به دیگران به صورت همدلانه و مثبت پاسخ میدهد یا نه پیش بینی می کند.
مشخص شده است که یکی از ویژگی های سبک والدینی مثبت یعنی محبت مادر با تنظیم بهتر هیجانات مثبت در کودکان و پذیرش بیشتر توسط دوستان و همکلاسی ها ( در مورد پسران نه دختران) رابطه دارد.
محبت و پاسخگویی والدینی پیامدهای گوناگون منحصر به فردی دارد و در فرهنگ های غربی با هیچ چیز قابل مبادله نیست. پاسخگو بودن یک والد در برابر آشفتگی کودک میتواند به دلیل گسترش رویه ای انعطاف پذیرتر در تنظیم هیجانات منفی باعث توجه فرد به دیگران شود.
بنابراین کودک میتواند در برابر همسالانش به صورت کارآمدی واکنش نشان دهد بدون اینکه تحت تاثیر هیجانات دیگران قرار گیرد. با این وجود محبت صرف ، راهبردهای سازگاری را یاد نمی دهد.


داویدوف و گروزک فرض را بر این گذاشتند که پسران نسبت به دختران بیشتر تحت تاثیر تنظیم هیجانات منفی مادر قرار می گیرند. پسران خیلی راحت تر در برابر استرس زاها دچار بی نظمی می شوند چون آنها تمایل به بیرونی کردن هیجان دارند تا درونی کردن آن.
پاسخگویی به آشفتگی ، شامل رفتارهایی مانند آرامش دادن و کمک به یک کودک آشفته و هراسان برای حل مشکل می شود.
والدینی که از سبک والدینی مثبت استفاده میکنند خلق مثبتی را در خانه ایجاد می کنند که باعث تسهیل رشد تفکر انعطاف پذیر و حل مشکل می شود. آنها رفتارهای تنظیم شده را با ایجاد جوی ایمن و پیش بینی پذیر در خانه رواج می دهند.
محیط مثبت باعث ترغیب کودکان به همراه شدن با والدین و یادگیری از آنها می شود. والدین مثبت ، کنترل هیجانی ، مقابله با استرس و کنترل رفتار فردی را طرح ریزی میکنند. وقتی که کودکان میتوانند هیجانات منفی را تحت کنترل بگیرند از نظر هیجانی کمتر برانگیخته می شوند و هیجان را به صورت مناسب تری ابراز میکنند.
فرزند پروری مثبت به ویژه در سال های اولیه مهم است یعنی زمانی که والدین اولین عامل اجتماعی شدن کودک هستند و تاثیر همسالان حداقل است. تاثیر والدین در این دوره بسیار شدید است.
دانش آموزانی که در برابر بی نظمی هیجانی خیلی آسیب پذیر هستند اگر والدینی داشته باشند که تنبیه گر باشند و حمایتگر نباشند در معرض خطر قرار میگیرند. فرزند پروری نه چندان مثبت در برابر پسران حساس به هیجانات منفی در دو یا سه سالگی با برون ریزی ارتباط دارد.
والدینی که در برابر کودکان دارای مشکلات توجهی خفیف یا غیربالینی از فرزند پروری نه چندان مثبت استفاده میکنند به تبع آن این کودکان مشکلات اجتماعی بیشتری نسبت به همسالانشان پیدا میکنند. شکست در آرام کردن کودکان رشد تنظیم هیجان آنها را تحت تاثیر قرار میدهد.
در موارد شدید دانش آموزانی که با آنها بدرفتاری می شود یاد می گیرند که هنگام تجربه ی هیجانات شدید نباید از دیگران انتظار حمایت داشته باشند. علاوه بر این یاد میگیرند که نشان دادن هیجانات شدید در برابر مادرانشان عاقلانه نیست.
این امر تاثیرات شدیدی بر توانایی یادگیری کودک برای مقابله موثر با عصبانیت دارد. قرار گرفتن در برابر آسیب شدید احتمال رشد تنظیم هیجان توسط کودک را کاهش می دهد.
منبع : کتاب تنظیم هیجان کودکان
فرزند پروری مثبت
سه قانون فرزند پروریسه قانون فرزند پروری

سه قانون فرزند پروری کودک آنلاین: چرا برخی از کودکان، دوران کودکی را بدون مشکلات رفتاری قابل‌توجه پشت سر می‌گذارند، درحالی‌که برخی دیگر، برای والدین خود، مشکل دائمی به‌حساب می‌آیند؟ کودکان هم همانند بزرگسالان، این بچه‌های پردردسر را نفرت‌انگیز دانسته و یا از دست آن‌ها شاکی هستند، یا از آن‌ها دوری می‌کنند. انگار که برخی از کودکان دشوار، شب را در بیداری سپری کرده و برای رفتارهای روز بعد خود نقشه می‌کشند. سه قانون فرزند پروری


سبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین بی توجهسبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین بی توجه

سبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین بی توجه کودک آنلاین: جلوگیری از ابراز احساسات منفی، الگوی رفتاری است که بسیاری از والدین بی‌توجه آن را در اوان کودکی یاد می‌گیرند. سبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین بی توجه


سبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین مربی هیجانسبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین مربی هیجان

سبک های چهارگانه فرزند پروری - والدین مربی هیجان کودک آنلاین: والدین مربی هیجان از برخی جهات با والدین آسان‌گیر تفاوت چندانی ندارند. هر دو گروه احساسات فرزند خود را بدون قید و شرط می‌پذیرند و هیچ‌کدام از آن‌ها سعی نمی‌کنند احساسات کودکان را انکار کنند یا مورد بی‌توجهی قرار دهند.


ثابت قدم بودن والدین در فرزندپروریثابت قدم بودن والدین در فرزندپروری

ثابت قدم بودن والدین در فرزندپروری کودک آنلاین: بزرگترین مسبب و علت مشکلات انضباطی بچه ها، فرزندپروری بی ثبات و ناهماهنگ والدین است. اگر مقررات والدین هر روز به شیوه ای غیرقابل پیش بینی تغییر کند، یا اگر گاهی اِعمال بشود و گاهی نشود، آنگاه رفتار ناشایست کودکان را باید خطای والدین دانست. ثابت قدم بودن والدین در فرزندپروری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران