کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پدر و مادری آگاه باشید
پدر و مادری آگاه باشید کودک آنلاین: این پیشنهادات به منظور کمک به افزایش آگاهی شما نسبت به رفتارهای تربیتی، مطرح شده اند و این که در تعامل با فرزندتان حضوری فعال و آگاهانه داشته باشید و رفتارها، نگرش، انتظارات و گفتارتان بدون فکر و منفعلانه نباشد.

پدر و مادری آگاه باشید
کودک آنلاین: این پیشنهادات به منظور کمک به افزایش آگاهی شما نسبت به رفتارهای تربیتی، مطرح شده اند و این که در تعامل با فرزندتان حضوری فعال و آگاهانه داشته باشید و رفتارها، نگرش، انتظارات و گفتارتان بدون فکر و منفعلانه نباشد.
- اهداف تربیتی تان را مشخص کنید. این که دوست دارید رابطه تان با فرزندتان چگونه باشد و برای دست یابی به چنین رابطه ای باید چه کارهایی انجام دهید را معلوم نمایید. هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلند مدت را مدنظر داشته باشید.
- برای خودتان یک جور نشانه درست کنید که گویای این مطلب باشد: "رفتار و گفتار من در نوع رابطه ام با فرزندانم اهمیت زیادی دارد". این نوشته را جایی بگذارید که هر روز چشم تان به آن بیفتد و کمک تان کند به چگونگی رفتارهایتان توجه کنید.
- از خدا بخواهید در تربیت فرزندتان به شما شعور و آگاهی عطا کند.
- هر روز این سؤال را از خودتان بپرسید: امروز برای بهتر شدن رابطه ام با فرزندم چه کاری می توانم انجام دهم؟
- به خودتان اطمینان بدهید که روز به روز آگاه تر می شوید. یک جملۀ مناسب بسازید و در ابتدا و پایان روز آن را تکرار کنید: "با آگاهی و وقوف بیشتری فرزندم را تربیت می کنم." یا "قبل از حرف زدن با او، فکر می کنم".
حتی اگر جملۀ شما در حال حاضر صحت نداشته باشد، تکرار مداومش باعث می شود یادتان بماند در چه مسیری قدم بردارید تا کم کم تحقق پیدا کند.

- روزانه چند دقیقه ای را به تمرکز، استراحت، فکر کردن دربارۀ حضور فعال در رابطه و سنجش عملکردتان اختصاص دهید. چند نفس عمیق بکشید و یکی دو دقیقه تنها باشید.
- نظر فرزندتان را در مورد رابطه تان جویا شوید. روی نکات مثبت تمرکز کنید: برای کمک به تو چه کاری از دستم برمی آید؟ یا کدام رفتارم خیلی خوب شده است؟
- شنوندۀ حرف های فرزندتان باشید و سعی کنید آنچه را که می گوید، بشنوید و نظرات و عقایدش را جدی بگیرید.
- موقعی که فرزندتان در حال کشف و شناخت دنیای خودش است در کنارش بوده و تنها تماشاچی نباشید.
- کتاب های کودکان را مطالعه کنید. فیلم هایی که برای آنها ساخته شده را ببینید و با اسباب بازی هایشان بازی کنید.
- اگر یک جای کار را خراب کردید به فکر جبران باشید و این که دفعۀ بعد صحیح عمل کنید. از کوتاهی و قصور خود برای تغییر رفتار غلط تان استفاده کنید نه به عنوان بهانه ای برای مایوس شدن و ملامت خود و یا دست کشیدن از تلاش و فراموش کردن هدف.
- یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و روزانه چند دقیقه بنویسید. دفترچه های یادداشت فضاهای بی نظیری برای بروز احساسات، واکنش ها و ترس ها و نگه داشتن حساب اشتباهات، رشدها و موفقیت ها هستند.
- زمانی را به خودتان اختصاص دهید و طی آن به نیازها و خواسته هایتان فکر کنید.
- موفقیت هایتان را یادداشت کنید. هر شب قبل از خواب به سه کاری که بهتر از روزهای قبل انجام داده اید فکر کنید و آنها را در یک سررسید یا دفترچه با عنوان دفتر پیشرفت ها یادداشت نمایید. لازم نیست حتماً به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده باشید فقط روی چیزی که به درستی انجام داده اید تمرکز کنید.

اغلب دوست داریم سراغ الگوهای رفتاری برویم که بهتر می شناسیم، خصوصاً اگر روز سختی را گذرانده باشیم یا به خاطر مشکلات و دغدغه های جزئی، غرق در ناامیدی باشیم؛ ولی برای اینکه در روابط خود آگاهانه رفتار کنیم لازم است کیفیت روابط مان را ارتقاء داده و به توان مان برای ایجاد تغییر در زندگی ایمان و اعتقاد داشته باشیم و از هر فرصتی برای رسیدن به این هدف استفاده کنیم.

منبع: 1001 باید و نباید تربیت کودک
پدر و مادری آگاه باشید
والدین قاطع در عین حال منصفوالدین قاطع در عین حال منصف

والدین قاطع در عین حال منصف کودک آنلاین: پدر یا مادر مدبر و خردمند، متناسب با هر مرحله از رشد فرزند خود، مقرراتی که او باید از آنها اطاعت کند وضع می کنند. به این ترتیب در هر مرحله او حدودش را خواهد آزمود. والدین قاطع در عین حال منصف


انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودکانعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک

انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک والدین نمی دانند که وقتی قانونی را برای کودکشان می گذارند ، آیا کودک باید همیشه به آن پایبند باشد یا خیر؟ آیا با این کار کودک متوجه می شود که همیشه باید رفتار خاصی داشته باشد؟ انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک


ویژگی والدین آسیب پذیر و در معرض خطرویژگی والدین آسیب پذیر و در معرض خطر

ویژگی والدین آسیب پذیر و در معرض خطر - خودشان را مسئولیت موفقیت ها و ناکامی های فرزندشان می دانند. - در صورتی خود را فردی لایق و موفق می دانند که فرزندشان در کارها و روابطش موفق و مورد تایید دیگران باشد.


اهمیت اعتراف والدین به اشتباهات خوداهمیت اعتراف والدین به اشتباهات خود

اهمیت اعتراف والدین به اشتباهات خود چسبیدن به مقرراتی که فرزندتان می تواند ایرادات بسیار به آن وارد کند عاقلانه نیست. پافشاری کردن بر موازین و ضوابطی که توجیه محکم و منطقی برای آنها ندارید، اختیارات پدر یا مادری را بیشتر نمی کند، بلکه از آن می کاهد. اهمیت اعتراف والدین به اشتباهات خود

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران