کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوم
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوم پس از آنکه به باورهای منفی فرزندتان پی بردید، باید به دنبال علت ایجاد این باورها در او بگردید تا بتوانید از بروز مجدد آنها جلوگیری کنید. باورهای منفی معمولاً از سه طریق در کودک ایجاد می شود.

اصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوم
ب)علت ایجاد باور منفی را مشخص کنید
پس از آنکه به باورهای منفی فرزندتان پی بردید، باید به دنبال علت ایجاد این باورها در او بگردید تا بتوانید از بروز مجدد آنها جلوگیری کنید. باورهای منفی معمولاً از سه طریق در کودک ایجاد می شود.
- والدین
والدین از دو راه می توانند باورهای منفی در فرزندشان ایجاد کنند.
1- با داشتن باور منفی نسبت به خود
کودکان معمولاً فکر می کنند که پدر و مادرشان بهترین و بی نقص ترین والدین دنیا هستند و تمایل دارند که از افکار، باورها و رفتارهای آنان تقلید کنند. بنابراین اگر شما باورهای منفی نسبت به خودتان داشته باشید، فرزندان شما هم چنین باورهایی را پیدا خواهند کرد.
به برخی از باورهای منفی والدین توجه کنید:
من نمی توانم شغل خوبی پیدا کنم، چون پیدا کردن شغل خوب پارتی می خواهد ... من هیچوقت شانس نداشته ام.
من آنقدر بدشانسم که اگر کنار دریا هم بروم باید یک کاسه آب همراه خودم ببرم.
2- با بیان جملات منفی به فرزندشان
متاسفانه بسیاری از والدین به صورت ناخواسته باورهای منفی در فرزندشان ایجاد می کنند و یکی از مهمترین دلایل ایجاد باور منفی در کودکان جملاتی است که از والدین و اطرافیان دربارۀ خودشان می شنوند.
با این روشی که درس می خوانی هیچ وقت به جایی نمی رسی.
انگار تو آدم بشو نیستی.
بدنت خیلی ضعیفه.

- معلم ها و اطرافیان
یکی  دیگر از منابع ایجاد باورهای منفی در کودک، اطرافیان کودک هستند. از سن 6 سالگی اثر معلم ها و اطرافیان در کودک زیاد می شود و او از سخنان و رفتارهای آنان تقلید می کند. به همین دلیل اگر معلم و اطرافیان کودک جملات منفی به او بگویند، او این جملات را باور خواهد کرد و جزئی از خودپنداره اش خواهد شد.
قدت برای بسکتبال خیلی کوتاه است.
به نظر می رسه نوشتن کار تو نیست. بعضی استعداد این کار را دارند و بعضی ندارند.- تجربیات خود کودک
شکست کودک در فعالیت ها و کارهایش باعث می شود که باورهای منفی نسبت به خودش پیدا کند. مسئلۀ تاسف بار این است که اگر کودکی باورهای منفی نسبت به خودش داشته باشد، اعتماد به نفس پایینتری خواهد داشت و به همین دلیل در فعالیت هایش بیشتر شکست می خورد و همین مسئله باعث می شود که این باورها در او عمیق تر شوند.

ج) باور فرزندتان را تغییر دهید
برای تغییر باورهای منفی فرزندتان باید باورهای منطقی را جایگزین آن کنید. همانطور که گفته شد باور منفی غیرمنطقی است. شما باید کاری کنید که فرزندتان به غیرمنطقی بودن باورش پی ببرد.
مثال: مینا در همۀ دروس به جز ریاضی موفق است. اما به دلیل ضعف در ریاضی معتقد است که او دانش آموز ضعیفی است. در اینجا مشخص است که مینا باور غلطی دربارۀ خودش دارد. چون او فقط در درس ریاضی ضعیف است، ولی در بقیۀ دروس قوی است. مادر مینا می تواند به او بگوید:
تو دانش آموز خوبی هستی. اکثر معلم ها از تو راضی هستند. اما باید برای درس ریاضی کمی بیشتر تلاش کنی.
دقت کنید که در اینجا مادر مینا به او نگفت که تو استعداد ریاضی نداری، بلکه به او گفت که باید در این درس تلاش بیشتری انجام دهی. تفاوت این دو جمله در این است که اگر مینا بپذیرد که استعداد ریاضی ندارد نمی تواند برای رفع آن کاری انجام دهد.
اما اگر علت ضعف او این است که باید در این درس نسبت به درس های دیگر تلاش بیشتری بکند، او می تواند این مشکل را با تلاش بیشتر حل کند.
اگر والدین از فرزندشان رضایت داشته باشند، او هم از خودش راضی خواهد بود. سعی کنید توقعات شما از فرزندتان به اندازۀ توانایی او باشد و به جای آنکه به نتیجۀ کار توجه کنید، به میزان تلاش او توجه نمایید.
مثلاً اگر با آن که او برای امتحان تلاش خود را کرده ولی باز هم نمرۀ پایینی گرفته است، به جای توبیخ و تنبیه کردن، به او بگویید: "مهم اینه که تو تلاشت را کردی. همین من را خوشحال می کنه. می خوای که با هم بررسی کنیم و ببینیم دلیل این که نمرۀ پایینی آوردی چی بوده؟"

سپهر (پس از زدن یک ضربه اشتباه به توپ): من استعداد بازی فوتبال ندارم.
پدر: تو بازی دیشب دیدی رونالدو چند پاس اشتباه داد! پس حتماً او هم خیلی بی استعداده. به نظرت ممکنه یک بازیکن همۀ پاس هایش سالم باشه و هیچوقت اشتباه نکنه؟ یک ضربه اشتباه زدن به توپ دلیلی بر بی استعدادی نیست. بهترین بازیکنان فوتبال هم خیلی وقت ها ضربات درستی به توپ نمی زنند.

منبع: 32 روش برای تقویت اعتماد به نفس کودکان
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوم
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اولاصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول

اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول کودک آنلاین: کودکانی که معمولاً باورهای منفی دربارۀ خود دارند، اعتماد به نفسشان پایین است. آنها فکر می کنند لیاقت نداشته و به اندازۀ کافی خوب نیستند. اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اولاشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول کلمات می‌توانند ذهن فرزندانتان را تغییر دهند. یاد بگیرید بهترین کلمات را استفاده کنید. پدر یا مادر بودن یکی از سخت‌ترین و در عین‌حال معنادارترین کارهاست. متاسفانه، تصورات متداول در مورد طریقه بزرگ کردن بچه‌هایی مسئولیت‌پذیر ممکن است منجر به ارتباط نادرست و بی‌تاثیر شود.


تاثیر حرفهای منفی روی کودکان تاثیر حرفهای منفی روی کودکان

تاثیر حرفهای منفی روی کودکان بسیاری از كودكان بر مبنای همین شیوه گفتگو بزرگ می‌شوند. این روش تربیتی همیشه و برای هر نسلی مخرب است. درواقع كودكان با تمام نشاط و هوشی كه دارند، همان‌گونه كه ما از آن‌ها توقع داریم، بار می‌آیند و سرنوشتشان را پی‌ریزی می‌كنند. تاثیر حرفهای منفی روی کودکان


چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دومچگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم

چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم کودکان نوپا درک محدودی داشته و قادر به استدلال و تفکر همانند افراد بزرگ‌سال نیستند ، اما به خوبی بسیاری از نشانه‌ها و سرنخ‌ها را درک می‌کنند. چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران