کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش سوم
نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش سوم هر پسری متفاوت است. هر پسری ممکن است سازش پذیر ، با عاطفه ، بامزه ، حساس ، زودرنج ، فاقد تمرکز کامل ، با قدرت تخیل بسیار و یا منطقی باشد. او میتواند انعطاف پذیر ، حسود ، بخشنده ، کسل کننده یا خیال باف ، طرفدار سر و صدا یا سکوت ، مرتب یا شلخته ، دوستدار همراهی یا انزوا باشد. نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش سوم

نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش سوم
ویژگی های او را درک کنید.
هر پسری متفاوت است. هر پسری ممکن است سازش پذیر ، با عاطفه ، بامزه ، حساس ، زودرنج ، فاقد تمرکز کامل ، با قدرت تخیل بسیار و یا منطقی باشد. او میتواند انعطاف پذیر ، حسود ، بخشنده ، کسل کننده یا خیال باف ، طرفدار سر و صدا یا سکوت ، مرتب یا شلخته ، دوستدار همراهی یا انزوا باشد.
او ممکن است به گونه ای متفاوت از دیگران احساس و بازی کند ، بیندیشد ، بیاموزد ، و از دنیا لذت ببرد. همین (( ویژگی ها )) او را به عنوان یک انسان – صرف نظر از نوع جنسیت – توصیف می کند.
اگر بزرگسالان نزدیک به یک پسر آنچه را که می بینند به زبان بیاورند ، او تصویر واضح تری از عناصر مختلف درون خود خواهد داشت.
اگر از مثال پالت ( شستی نقاشی ) هنرمند استفاده کنیم ، هرچه (( رنگ ها )) یا صفات بیشتری شناسایی شوند ، تصویری که نقاشی میشود ، جالب تر و متنوع تر میشود. والدین و بعضی اوقات مربیان ، غالبا یک پسر را (( شیطان )) می بینند . اگر (( خوب )) نیست ( که این از نظر آن والدین به مفهوم هرگز مرتکب اشتباه نشدن است ) ، پس او به طور خودکار (( شیطان )) است.
در آن وضعیت ، پسران می آموزند که خود را خوب یا بد فرض کنند و اگر موضوع دوم صحت داشته باشد ، خود را ناموفق هم می پندارند.
پدر و مادر
*  (( تخته ی رنگ ( پالت ) شخصیت )) پسرتان را کامل کنید ؛ چیزهای مورد علاقه و یا تنفرش را یادداشت کنید ؛ آنچه که دوست دارد بخورد یا دوست ندارد ، بازی ها ، مشغولیات و فعالیت های مورد علاقه اش ، لباس های دلخواهش ، مهارت هایش ، مکان های مورد علاقه اش ، شیوه هایی که به بهترین شکل ممکن است عهده ی کاری بر می آید و...
* مثبت اندیش باشید : ویژگی هایی که منفی فرض می کنید ، احتمالا جنبه های معکوس صفات مثبت هستند ؛ برای مثال ، ممکن است وقتی که او با دوستانش است روی پای خود بایستد ، اما در مقابل شما (( خیلی پرمدعا )) باشد.
* آنچه را که می بینید به او بگویید ، برای مثال (( من واقعا روش ... تو را دوست دارم )) ، یا (( تو خیلی حساس هستی ، مگر نه ؟ ))
مربیان
* برای تعیین نکات قوت و ضعف ویژه ی هر دانش آموزی که موجب زحمت است ، با سایر مربیان مشورت کنید.
* از روش های مختلف آموزشی مطلع باشید ( روش ترجیحی دانش آموزان را بپرسید ) و درس ها را به  شکل مناسب تغییر دهید.
* از دانش آموزان بخواهید گروه های کوچکی تشکیل دهند؛ به نوبت یک دانش آموز را انتخاب کنید ، سپس از بقیه ی گروه بخواهید نکات قوت و ویژگی های منحصر به فردی را که در او می بینند ، بگویند ، اما اجازه ی تحقیر و خوار شمردن را ندهید ، هر نفر باید پاسخ ها را ثبت کند و برای هر کس ده تا پانزده نکته ی قوت ذکر کند.او را با دیگران مقایسه نکنید.
برای بعضی از پسران ، قرار گرفتن در سایه ی یک برادر یا خواهر کابوسی است که تا پایان زندگی با آنها باقی می ماند.
یک پسر ممکن است هرگز کاملا از ضربه ی ناشی از تحقیر و احساس حقارت رهایی نیابد. تفسیرهایی مانند : (( برادرت چنین نمی کرد )) یا (( تو به اندازه ی خواهرت استعداد نداری )) میتوانند منجر به شکسته شدن غرور و از بین رفتن جاه طلبی شوند.
ممکن است در سوال هایی مانند : (( چرا نمیتوانی به خوبی جاناتان عمل کنی؟ )) دوستان نیز برای مقایسه مورد استفاده ( یا در واقع سوءاستفاده ) قرار بگیرند.  اما آنطور که والدین می گویند ، شنیدن چنین عبارت هایی در زمان کودکی آنها نیز ، به جای اینکه انگیزه ای در آنها به وجود آورده باشد ، سبب لطمه شده است.
حتی تعریف کردن یکسان نیز میتواند محدود کننده باشد. گفتن جمله هایی مانند : (( دان ، عقل کل و جیم قهرمان فامیل است )) ممکن است بهانه ای برای احساس غرور به دست هر برادر بدهد ، اما احتمال ضعیفی وجود دارد که هر یک از آنها استعدادهایش را در زمینه ی مورد علاقه ی دیگری جست و جو کند.
ممکن است برادرها و خواهرها در اصل با هم متفاوت باشند ، اما آنها این تفاوت ها را ایجاد میکنند خود را متفاوت می کنند تا قلمرو خویش را به وجود آورند ، و وقتی که مهارت ها به قلمرو تبدیل میشوند ، بچه ها ممکن است قبیله ای شوند.
پدر و مادر
* هر بچه ای به شکل متفاوتی نسبت به موقعیت ها واکنش نشان می دهد و باید هم همین طور باشد ، چون هر بچه ای منحصر به فرد است ؛ مقایسه کردن سبب تضعیف اعتماد به نفس او خواهد شد.
* این را مشخص کنید که در خانواده ، جا برای بیشتر از یک هنرمند ، شاعر ، نوازنده ی پیانو یا ورزشکار هم هست.
* لقب گذاشتن موجب دلخوری میشود و شاید یک پسر را وادار کند که از روی رنجش برعکس عمل کند.
* پسرتان را با وضعیت ظاهری خود یا کاری که وقتی هم سن او بودید ، انجام می دادید مقایسه نکنید ؛ او شخصیت مستقلی دارد و مانند شما نیست.
مربیان
* به هر بچه به عنوان فردی مستقل به صورت مثبت بها بدهید ، هرگز نباید به اجبار و برای تحقیر مقایسه ای با خواهرها و برادرها انجام داد.
* از ابتکار و خلاقیت به طور ویژه حمایت کنید.
* در صورت نیاز به انجام مقایسه ، بهترین نوع آن مقایسه ی فرد با خود وی است : کار یا عملکرد هر پسر را با آخرین کار خود وی مقایسه کنید.
منبع : کتاب 100 نکته در شناخت دنیای پسران
نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش سوم
نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش اول نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش اول

نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش اول هر پسر باید همان گونه که هست پذیرفته شود، نه فقط به دلیل آنکه خوب یا موفق بوده و یا مطابق با شخصیت آرمانی مورد نظر شما عمل کرده است. اگر او پیوسته خود را در قالبی که برایش تعیین کرده اید جا دهد، به سرعت هیبت و هویت خود را از دست خواهد داد و به سختی خود واقعی اش را خواهد شناخت. نکاتی در شناخت دنیای پسران


نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش دومنکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش دوم

نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش دوم نکتۀ مهم این است که وقتی یک پسر ساکت شد، خاموشی او را نادیده نگیرید. سکوت را بشنوید، روی آن تامل کنید، مدتی آن را بپذیرید، ببینید می توانید بفهمید پسرتان در زمان خاموشی چه می کند.


نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش چهارمنکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش چهارم

نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش چهارم تحقیق نشان می دهد که پسران از زمان تولد به بعد بیشتر از دختران گرایش به خطر کردن دارند و کم فکرتر از آنها هستند و کمتر هم احتیاط می کنند. نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش چهارم


نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش پنجمنکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش پنجم

نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش پنجم واژه ها قدرت عظیمی دارند. آنچه که والدین و مربیان می گویند ، و نحوه ی بیان آنها ، تاثیر بسیار مهمی دارد. پسرها نیز مانند دخترها نسبت به کلمات آزاردهنده و انتقادات حساس هستند ، اگرچه وانمود می کنند که در برابر توهین قوی و مقاوم هستند. نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش پنجم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران