کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
توقع از کودک برای تحقق بخشیدن رویاهای شما – بخش اول
تخیل کنید که پسر شما استعداد هنری بی‌نظیری دارد و میخواهد در دانشکده هنر ثبت نام کند، اما شما حداقل از دو نسل گذشته، رشته‌های علمی را تعقیب کرده و دانشمند، وکیل و تاجران حرفه‌ای موفق بوده‌اید. یعنی رشته‌های سختی که در مقابل رشته‌های نرم قرار می‌گیرند.

توقع از کودک برای تحقق بخشیدن رویاهای شما – بخشِ اول
مؤسسۀ پژوهشی لوییس هریس در سال 1998، از دانشجویانی که در سال 2001 از تحصیل فراغت می‌یافتند و والدین شاغل داشتند، نرسنجی کرد که آیا می‌خواهند شغل والدین خود را ادامه دهند. پاسخ 62 درصد آنها به‌این پرسش نه بود.
تخیل کنید که پسر شما استعداد هنری بی‌نظیری دارد و میخواهد در دانشکده هنر ثبت نام کند، اما شما حداقل از دو نسل گذشته، رشته‌های علمی را تعقیب کرده و دانشمند، وکیل و تاجران حرفه‌ای موفق بوده‌اید. یعنی رشته‌های سختی که در مقابل رشته‌های نرم قرار می‌گیرند.
از همان نخست، شما به‌آرامی فرزندتان را به‌انتخاب یکی از همان شغل‌های ذکر شده، وامیدارید. هرگز عقیدۀ خود را دربارۀ شغل آیندۀ فرزندتان بیان نمی‌کنید، از کارهای هنری او در مدرسه لذت می‌برید و درمی‌یابید استعدادهای بی‌نیری در حوزۀ هنر دارد.
همچنان او را تشویق می‌کنید تا دل مشغولی‌ها و استعدادهای خود را تقویت کند. از آنجا که او به‌خانواده‌ای موفق و هوشمند تعلق دارد، همۀ کارها را با موفقیت به‌انجام می‌رساند، پس تا اینجا همه چیز خوب پیش میرود.
در دورۀ پیش‌دانشگاهی هم فرزند شما به‌هنر و طراحی گرایش دارد، همچنان در انجام هرکاری موفق است، اما به‌تدریج روشن می‌شود که تمایلی به‌تحصیل در رشته حقوق، علوم تجربی یا اقتصاد ندارد.
شما نگران هستید چون فکر می‌کنید انتخاب هنر به‌عنوان رشتۀ اصلی، برای ادامۀ بقای وی کافی نخواهد بود و چنین رشته‌ای ارزش سالها زحمت و مرارت را ندارد؛ بنابراین با نرمی و محبت او را به‌سوی یکی از رشته‌های سخت هدایت می‌کنید.
رابطۀ شما با فرزندتان بسیار خوب است. شما همواره او را در کودکی و نوجاونی همراهی کرده‌اید و او به‌عقیدۀ شما احترام می‌گذارد؛ اما یک روز تلفن میزند و می‌گوید که اخیراً به‌روانشناس آموزشگاه خود مراجعه کرده است تا او را در حل مسائلی که باعث اضطراب و نگرانی می‌شوند، کمک کند.شما در حالیکه احساس عجز می‌کنید به‌پسرتان تلفن می‌کنید و حالش را می‌پرسید و دربارۀ جلسات مشاور سؤال می‌کنید. او می‌گوید که همه چیز به‌خوبی پیش می‌رود. سرحال به‌نظر می‌رسد اما اطلاعات بیشتری در اختیارتان نمی‌گذارد. شما می‌گویید بسیار خوب، خوشحالم که همه چیز مرتب است و تماس را قطع می‌کنید.
تا اینجا همه چیز به‌خوبی پیش رفته است؟ واقعاً اینطور نیست. اگر شما نیز چنین شرایطی را تجربه کرده‌اید، هشدار میدهیم که راه بالقوه مخربی را در پیش گرفته‌اید و هرچه در این راه جلوتر بروید با خطرهای بیشتری مواجه خواهید شد. بنابراین توصیه می‌کنیم روش دیگری را انتخاب کنید.
دلواپس بودن بدون خودخواهی
ما دریافته‌ایم که بسیاری از والدین، وقتی فرزندان خود را به‌سوی یک شغل خاص هدایت می‌کنند، هدفشان خودخواهانه نیست؛ اما در بسیاری از موارد، چنین عملی فقط یک اشتباه خودپسندانه است و البته اگر گیج نمی‌شوید، باید بگوییم زمانهایی هم هست که این عمل والدین واقعاً ضرورت دارد.
در گذشته، حق انتخاب شغل و حرفه، به‌صورت عمومی محدود بود و اجداد ما اغلب کشاورز بودند. چنین بود که ما به‌اینجا رسیدیم. در آن شرایط دیگر صحبت مرگ و زندگی بود و بحث انتخاب مطرح نبود، چنین بود که کشاورزی می‌آموختید و زندگی خود را اداره می‌کردید. پدرتان کفاش بود و شما در بهترین حالت رعیت بودید زیرا فرصت مانور نداشتید و تحرک عمودی در جامعه وجود نداشت.
گذشت زمان مسائل را تغییر داد و به‌تبع این تغییر و تحول، زنجیرۀ بی‌پایانی از گزینش‌ها و انتخابها پیش روی ما قرار گرفته است. البته این حق انتخاب نامحدود، در والدین و کودکان، اضطراب ایجاد می‌کند.
اگر قرار نیست شغل پدرم را دنبال کنم و مزرعه دار بشوم، پس چه شغلی را انتخاب کنم؟ برای ادارۀ زندگی و امرار معاش به‌چه کاری تن دهم؟
چگونه می‌توانیم با وجود خودخواهی، به‌فرزندان‌مان توجه و محبت کنیم؟ چگونه میتوانیم به‌آنان کمک کنیم تا با هویتی روشن، کودکی را پشت سر گذارند و به‌دورۀ بلوغ گام نهند؟ این موضوع آنقدرها هم که شما فکر می‌کنید سخت نیست. اما برای عده‌ای مستلزم تغییری اساسی در واکنش‌ها و اعتقادات است.
خوشبختانه مقاطع رشد انسانها، فرآیندی جهانی است. همۀ کودکان فارغ از هر نوع تنوع بین فرهنگی، مراحل رشد را طی خواهند کرد. نخستین اندرز ما این است که نظریه‌های هر مرحله از رشد را که توسط نظریه‌پردازانی چون اریکسون و براساس فرهنگ جهانی مطرح شده است، چندین بار مطالعه کنید تا ملکۀ ذهن‌تان شود.
منبع: بدترین هفت اشتباهی که والدین مرتکب می‌شوند
انتظار والدین از کودکان در سنین مختلفانتظار والدین از کودکان در سنین مختلف

انتظار والدین از کودکان در سنین مختلف کودک زیر یکسال نمیتواند برای رفع نیاز های خود منتظر باقی بماند چون شدیدا به دیگران وابسته هستند. آنها برای نیازهای خود گریه می کنند و ما به عنوان والد کودک موظف هستیم گریه های او را شناسایی و به آنها به سرعت پاسخ دهیم زیرا در این مدت حس اعتماد در حال شکل گیری است و ما با پاسخ سریع به خواسته های آنها این حس را در آنها به وجود خواهیم آورد. انتظار والدین از کودکان در سنین مختلف


کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش دومکمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش دوم

کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش دوم توانایی پذیرفتن مسئولیت کارها و عواقب آنها، نشانۀ دارا بودن شخصیتی مستقل است. ما در زندگی همانی را که کاشته ایم، برداشت می کنیم. پس بهترین چیزی که یک کودک می تواند از والدین و یا معلم اش الگو بگیرد، رفتار توام با مسئولیت پذیری است. در این مورد هیچگونه عذری برای شما پذیرفته نیست.


آموزش درس زندگی به کودکانآموزش درس زندگی به کودکان

آموزش درس زندگی به کودکان رفتار درست بچه‌ها را تقویت کنید نه بدرفتاری‌شان را درخواست‌های مؤدبانۀ بچه‌ها را تقویت کنید، نه نالیدن‌ها، فریاد زدن‌ها، کج‌خلقی‌ها یا قهر کردن‌هایشان را. سعی کنید بحث و گفت‌وگوهای آرامی را که در بینتان وجود دارد، چند برابر کنید، نه مجادله کردن، پافشاری و جنگیدن‌هایی که گاه‌وبیگاه بینتان به وجود می‌آید. آموزش درس زندگی به کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران