کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش دوم
اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش دوم کودک آنلاین: برخی کودکان از دادن اطلاعات به والدین دربارۀ چگونگی گذراندن وقتشان خوشحال می شوند، باید از آنها پرسید. این نوع کودکان در پاسخ به پرسش ها، صمیمی و راستگو هستند؛ هر چند والدین آنها همیشه یادشان نمی ماند بپرسند!

اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش دوم
کودک آنلاین: برخی کودکان از دادن اطلاعات به والدین دربارۀ چگونگی گذراندن وقتشان خوشحال می شوند، باید از آنها پرسید. این نوع کودکان در پاسخ به پرسش ها، صمیمی و راستگو هستند؛ هر چند والدین آنها همیشه یادشان نمی ماند بپرسند!
اگر چنین فرزندی دارید باید عادت کنید هر وقت از نظارت نزدیک شما خارج می شود سؤالات کجا؟ با چه کسی؟ و چه کاری؟ را از او بپرسید، نه تنها وقتی می خواهد از در بیرون برود، بلکه هر موقع در طول روز قرار است دور از شما باشد باید سؤال ها را بپرسید.
مثلاً اگر معمولاً بعد از مدرسه دور از شماست، باید وقتی صبح می رود مدرسه، برنامه های ساعات بعدازظهرش را بدانید. اگر این کار را عادت بسازید، خودش حداقل گهگاه با شما دربارۀ برنامه هایش صحبت خواهد کرد، هر بار خودش نگوید، لازم است خودتان بپرسید.
کودکان کم سن و سال اصولاً نباید بدون نظارت بزرگ تر بمانند مگر در ضرورت ها؛ و اگر ضرورتی پیش بیاید بهترین جا همان خانه است، چه تنها باشند و چه در کنار خواهر یا برادر بزرگتر.
اجازه دادن به فرزندتان و دوستانش برای جمع شدن در منزل شما یا منزل شخصی دیگری بدون بودن بزرگتر، فقط درک نکردن مشکلات حاصله است – حتی معقول ترین بچه ها وقتی بدون بزرگتر، با دوستانشان باشند، خود را به خطرهایی می اندازند که در بودن بزرگتر جسارتش را ندارند.
اگر به هر علت، فرزندتان باید بعد از مدرسه یا آخر هفته در منزل بماند، باید تلفنی یا از طریق همسایه یا دوست از دور مراقبش باشید.
داشتن مجموعه فعالیت های از پیش تعیین شده برای وقتی که کودک تنها می ماند برایش مفید است (حتی اگر تماشای تلویزیون هم در آن باشد، باز بهتر از این است که برنامه ای نداشته باشد).
اگر فرزندتان در پاسخ به پرس و جو از برنامه ها و فعالیت هایش صادق و صمیمی است، ولی همیشه باید از او پرسید، خوب است این کار طوری انجام شود که نگرانی و توجه شما را برساند نه بدگمانی تان را.
طوری رفتار نکنید که گویی در جایگاه شهود ایستاده است. نگذارید تصور کند به خاطر اطمینان نداشتن از جا و مکان و دوستانش می پرسید، بلکه طوری بپرسید که معلوم شود این بخشی از مسئولیت شما به عنوان پدر یا مادر برای اطمینان از ایمنی و مراقبت از اوست.
اغلب بچه ها به طرز اعجاب آوری این گونه رفتار را درک و قبول می کنند، اما وقتی حس کنند که والدینشان به آنان بی اعتماد هستند، دست به مقاومت می زنند.مراقبت از کودکانی بسیار سخت است که وقتی والدینشان از آنها چیزی می پرسند، تمایلی به پاسخگویی ندارند؛ به سؤال ها، مبهم و سربسته جواب می دهند: کجا می روی؟ (بیرون)، آنجا کی هست؟ (همه) و چه کاری قرار است بکنید؟ (هیچی). این قبیل رفتار تا اوایل نوجوانی کمتر دیده می شود، پس از آن چنین رفتارهایی غیرعادی نیست.
رفتار با بچه هایی که در مورد جوابگویی به آن سه پرسش آمادگی ندارند دشوار است. نمی توان به سادگی نتیجه گیری کرد کودکی که اطلاعات کافی نمی دهد خوب رشد نکرده، زیرا کم حرفی و توداری بعضی از بچه ها بازتابی از نیازشان به استقلال از والدین است و در دورۀ نوجوانی مقداری از آن طبیعی به شمار می رود.
معمولاً قبل از پنهان کاری دانستنِ توداری و کم حرفی نوجوان باید علائم دیگری از وجود مشکل و اختلال مانند کاهش نمرات، نشانه های مصرف الکل یا مواد مخدر، خستگی مزمن و یا پرسه زدن با بچه های مشکل ساز بررسی شود. ولی اگر شما دلایلی برای ضنین بودن به کارهای خلاف یا پنهان کاری فرزندتان دارید آنقدر مستقیماً از او سؤال بپرسید تا جواب قانع کننده ای بگیرید.
بسیاری از والدین شک دارند که تجسس در کار فرزندشان – یعنی بازرسی کشوی لباس، خواندن ایمیل ها، استراق سمع مکالمات تلفنی و غیره – روش خوبی باشد و ما هم فکر می کنیم کار خوبی نیست.
رابطۀ درست و خوب بین والدین و فرزندان براساس اعتماد استوار می شود و تجسس در کار فرزندان این اعتماد را بر هم می زند.
اما اگر مشکوک شده باشید که مبادا خطری او را تهدید می کند مثل مسئلۀ مواد مخدر، یا درگیری در فعالیت های غیرقانونی و یا مثلاً قصد خودکشی و نمی توانید با پرسش مستقیم اطلاعات قانع کننده ای به دست آورید، انتخاب دیگری ندارید و باید دست به هر کاری بزنید تا بدانید چه می گذرد، ولی قبل از حمله به حریم خصوصی فرزندتان باید عبارات مستقیم و صریح به کار ببرید.
اجازه ندهید ارتباط نداشتن فرزندتان با شما، چه به خاطر نیاز طبیعی وی به استقلال باشد یا به منظور مخفی کردن چیزی، شما را از نظارت بر احوال و کارش باز دارد.
اگر دلش نمی خواهد به شما بگوید کجا می رود، با چه کسی رفت و آمد دارد، و وقتی بیرون است چه می کند، نباید بگذارید بیرون برود مگر اینکه رفتارش تحت نظارت یک بزرگسال باشد. اگر می خواهد دوستانش را ببیند، می تواند آنها را در حضور شما، در خانه ببیند.
نیازی نیست جزئیات گفتگوهای او با همۀ دوستانش را بدانید – این کار مداخله گرانه و غیرمنطقی است، ولی لازم است بدانید کجا می رود، چه کارهایی می کند و وقتش را با چه کسی می گذراند. بین نظارت ضعیف والدین و مشکلات رفتاری بچه ها رابطۀ نیرومندی وجود دارد که در صدها بررسی تحقیقاتی به اثبات رسیده است.
به هر طریق که می توانید اطمینان حاصل کنید در مورد فعالیت های فرزندتان، پاسخ سؤالات "چه کسی، چه چیزی و کجا" را می دانید.
منبع: ده اصل ثابت فرزندپروری
اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش دوم

اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش اولاهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش اول

اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش اول کودک آنلاین: از وقتی فرزندتان تمایل پیدا می کند اوقاتی را بیرون از خانه بگذراند، نظارت روشن بر رفتارش ضروری می شود. مهم ترین عاملی که از به دردسر افتادن کودکان پیشگیری می کند، این است که والدینشان فعالیت ها و دوستان و مکان هایی را که به آنجا می روند بشناسند.


واکنش والدین در برابر خطای کودکانواکنش والدین در برابر خطای کودکان

واکنش والدین در برابر خطای کودکان - کمکش کنید اشتباهاتش را فرصت های یادگیری بداند و او را به تلاش مجدد تشویق کنید. واکنش والدین در برابر خطای کودکان


یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدینیادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین

یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین کودک آنلاین: آیا پیش آمده در آینه نگاه کنید و حالات چهرۀ یکی از والدینتان را در خود ببینید؟ یا برایتان پیش آمده که متوجه بشوید چیزی که به فرزند خود می گویید، همان حرفی باشد که از والدینتان در دوران کودکی شنیده اید؟


ثابت قدم بودن والدین در فرزندپروریثابت قدم بودن والدین در فرزندپروری

ثابت قدم بودن والدین در فرزندپروری کودک آنلاین: بزرگترین مسبب و علت مشکلات انضباطی بچه ها، فرزندپروری بی ثبات و ناهماهنگ والدین است. اگر مقررات والدین هر روز به شیوه ای غیرقابل پیش بینی تغییر کند، یا اگر گاهی اِعمال بشود و گاهی نشود، آنگاه رفتار ناشایست کودکان را باید خطای والدین دانست. ثابت قدم بودن والدین در فرزندپروری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران