کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش عاطفی فرزند – بخش دوم
پرورش عاطفی فرزند – بخش دوم مادران اغلب می‌گویند که فرزندان‌شان از روز اول با هم متفاوت بوده‌اند، آنها حق دارند. هیچ دو کودکی کاملاً شبیه هم نیستند. اغلب تفاوت‌های آن‌ها خیلی هم زود ظاهر می‌شود. پرورش عاطفی فرزند

پرورش عاطفی فرزند – بخش دوم
4- تصدیق و تحسین
مادران اغلب می‌گویند که فرزندان‌شان از روز اول با هم متفاوت بوده‌اند، آنها حق دارند. هیچ دو کودکی کاملاً شبیه هم نیستند. اغلب تفاوت‌های آن‌ها خیلی هم زود ظاهر می‌شود.
خلق و خو به ذات برمی‌گردد. دات همان است که در هر کودکی در زمان تولد یا احتمالاً قبل از تولد نهاده شده است. آن اصولی که بر نحوۀ واکنش نشان دادن کودک به دیگران اثر می گذارد و باعث رفتار کودک در عرصه های متفاوت می شود و در نتیجه دیگران (مثلاً والدین) با آنها برخورد می کنند و بر اثر مرور زمان تغییر چندانی نمی کند.
استانلی تورکی روانپزشک اطفال و خانواده و لسلی تونر نویسنه، نُه ویژگی متفاوت را که عوامل تعیین کنندۀ خلق و خو به شمار می آید شرح می دهند:
- میزان فعالیت: کودک آرام و غیرفعال است، بی قرار و فعال است یا بین این دو حالت قرار دارد؟
- حالت روحی: اساساً کودک سرحال و خوش بین است یا بیش از حد جدی یا منفی باف است؟
- کناره گیری: آیا بچه از تجربیات تازه لذت می برد یا با ترس کنار می کشد؟
- نظم: آیا بچه منظم و دارای الگوهای کلیشه ای است یا نامنظم و غیر قابل پیش بینی؟
- سازگاری: آیا کودک با تغییرات به آسانی کنار می آید یا به سختی تطابق می پذیرد؟
- آستانۀ حسی: آیا کودک تمایل دارد در محیط های شلوغ و پر سر و صدا نسبتاً آرام بماند، یا به آسانی سر ذوق می آید؟
- شدت عکس العمل: آیا کودک معمولاً به حوادث مثبت و منفی یا ملایمت واکنش نشان می دهد یا در عوض پر سر و صدا و پر قدرت عمل می کند؟


پرورش عاطفی


- آرامش خاطر: آیا کودک می تواند روی یک موضوع یا هدف مشخص برای مدت طولانی تمرکز کند یا زود حوصله اش سر می رود و به جای تمرکز به خیال پروری می پردازد؟
- پافشاری: به آسانی بر ناکامی یا مشکلات فایق می آید، یا ناخشنودی اش طولانی است؟
هر یک از این ویژگی ها حدودی را نشان می دهد. کودکانی که خصلت شان در یک سر پیوستار قرار می گیرد بچه های آسان به شمار می آیند. آنهایی که خصلت شان در انتهای دیگر قرار می گیرد بچه های سخت به حساب می آیند.
مهم است که به یاد داشته باشید بچه های سخت نمی خواهند سخت باشند. آنها به طور ذاتی خصلت های خلق و خویی منحصر به فرد دارند که کنار آمدن با آنها را مشکل می کند.
هر کودکی این نُه خصلت را در ابعاد مختلف دارد. ترکیب خصلت ها خلق و خوی کلی کودک را تشکیل می دهد.خلق و خو هم مانند ویژگی های جسمی از لحاظ ژنتیکی معین است.
البته خصلت هایی که بچه های آسان دارند همیشه هم در بزرگسالی مفید نیستند و برعکس. یک بچۀ آرام و خونسرد (آسان) زمانی که بزرگ می شود پشتکار لازم را ندارد و برای دستیابی به موفقیت دچار مشکل می شود.
چیزی که اهمیت دارد این است که در ارتباط والد و فرزندی، شما فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید و خصوصیات ویژه ای که او را از دیگران متمایز می کند تحسین کنید و حتی مهمتر از همه این است که شما با او ارتباط برقرار کنید و این تحسین و تصدیق را به فرزندتان ابراز کنید.
تصدیق یعنی از فرزندتان انتظاراتی واقع بینانه و متناسب با توانایی هایش داشته باشید. مثلاً اگر فرزندتان خجالتی و آرام است منطقی نیست که از او انتظار داشته باشید در جمع گروه های شلوغ و پر سر و صدا شرکتِ فعال داشته باشد.
اگر تغییر وضعیت برای فرزندتان مشکل است، مهم است قبل از تغییرات بزرگ به او مهلت کافی بدهید تا برای خودش برنامه ریزی کند.
منبع:ده نکته ای که هر پدر و مادری باید بداند
پرورش عاطفی فرزند – بخش دوم

پرورش عاطفی فرزند – بخش اولپرورش عاطفی فرزند – بخش اول

پرورش عاطفی فرزند – بخش اول کودک آنلاین: پرورش یعنی پشتیبانی، تشویق و تغذیه در مراحل اولیۀ رشد. برای کودکان پرورش جسمی شامل تهیۀ غذا، آشامیدنی و لباس گرم است یعنی تمیز و در امان نگه داشتن آنها از خطر و نیز به این معناست که مطمئن باشید به اندازۀ کافی می‌خوابند و آنها را مرتب در آغوش می‌گیرید.


پرورش عاطفی فرزند – بخش سومپرورش عاطفی فرزند – بخش سوم

پرورش عاطفی فرزند آرامش بخشیدن به درد : یکی از سخت ترین کارها این است که ببینید کسی که دوستش دارید، چه آن شخص فرزندتان باشد، چه والدین تان یا دوست تان، ناراحت است و مجبور باشید تحمل کنید. پرورش عاطفی فرزند


رشد عاطفی کودک سه‌سالهرشد عاطفی کودک سه‌ساله

رشد عاطفی کودک سه‌ساله کودک آنلاین: سه‌سالگی دورۀ دلپذیر و شادی برانگیزی است. کودکان بعد از طی دورۀ دوساله‌های سرکش و پرجوش‌وخروش، تبدیل به سه‌ساله‌هایی دوست‌داشتنی و مشتاق، خوشایند و دلپذیر می‌شوند. رشد عاطفی کودک سه‌ساله


رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگیرشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگی

رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگی کودک در این دوره از تجارب گذشته برای شناخت اشیاء و افراد استفاده می‌کند و با کمک گرفتن از وسایل، می‌تواند به اشیاء موردعلاقه و نیاز خویش دست یابد. کودک در این سال‌ها به درک مفاهیم مکانی و زمانی نائل می‌شود و دنیایش، دنیای محسوسات و عینیات می‌شود. رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 3 تا 6 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران