کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
دربارۀ بحران نامهربانی ، بی‌احترامی و رشد بردباری در کودکان چه کنیم؟
دربارۀ بحران نامهربانی ، بی‌احترامی و رشد بردباری در کودکان چه کنیم؟ بر استفادۀ فرزندتان از تلویزیون، موسیقی، بازی‌های ویدئویی و اینترنت نظارت داشته باشید و بازتاب افکار او را در شیوۀ لباس پوشیدن، حرف زدن و رفتارش ببینید.

دربارۀ بحران نامهربانی ، بی‌احترامی و رشد بردباری در کودکان چه کنیم؟
•    بحران نامهربانی
- بر استفادۀ فرزندتان از تلویزیون، موسیقی، بازی‌های ویدئویی و اینترنت نظارت داشته باشید و بازتاب افکار او را در شیوۀ لباس پوشیدن، حرف زدن و رفتارش ببینید. در برابر هرزگی، بی‌رحمی و خشونت بایستید.
- توجه کنید که سرمشق مثبت و مفیدی باشید و فرزندتان را با افراد باشخصیت احاطه کنید.
- در برابر بی‌رحمی مقاومت کنید و به‌هیچ‌وجه آن را مجاز نشمرید. از فرزندانتان انتظار داشته باشید و بخواهید که با همۀ موجودات زنده، رفتاری مهربان و اخلاقی داشته باشند. این بهترین راهِ بهتر کردن جهان است.
- معمولاً مناسب‌ترین لحظه‌ها برای آموزش مهربانی، برنامه‌های از پیش تعیین شده نیستند، بلکه به خودی خود پیش می‌آیند. از این لحظات بهره ببرید و به فرزندتان کمک کنید تا به قدرت مهربانی پی ببرد. کودکانی که می‌فهمند چرا مهربانی مهم است و چه تأثیری بر دیگران دارد، مهربان‌تر می‌شوند.
- وقت بگذارید و به کودکان نشان دهید چگونه مهربان باشند، هرگز فرض نکنید که خودشان نیز می‌دانند.
- کودکان با خواندن کتاب‌های درسی مهربانی را یاد نمی‌گیرند، بلکه درنتیجۀ انجام کارهای پرمهر، مهربان می‌شوند. فرزندتان را تشویق کنید که در این جهان مفید و مؤثر باشد و همیشه به او کمک کنید تا تشخیص دهد محبت او چه تأثیر مثبتی بر گیرنده داشته است.
- فرصت‌های مهربانی کردن را در خانه و اجتماع به فرزندتان نشان دهید. برای نمونه، بردن اسباب‌بازی به بخش کودکان بیمارستان، کمک در آشپزخانه‌های خیریه، گل‌کاری در خانه‌های امن یا کتاب خواندن برای سالمندان.
هرچه فرزندتان در کودکی معجزه‌های مهربانی را بیشتر تجربه کند، به احتمال بیشتری مهربانی را یکی از عادت‌های زندگی‌اش خواهد کرد.



•    بحران رشد بردباری
- بهترین راه یاددهی هر نیک‌خویی به فرزندانمان، سخنرانی نیست، بلکه سرمشق بودن است. پس برای کودک خود و همۀ کودکان دیگر کتاب زندۀ بردباری شوید.
- به فرزندتان کمک کنید به ویژگی‌های مثبت آدم‌ها توجه کند و از خردسالی به او یاد بدهید هیچ آدمی از آدم دیگر بهتر نیست.
- اجازه ندهید هیچ‌گونه حرف‌های تبعیض‌آمیزی در حضور شما گفته شود.
- با تعصب‌هایتان آشنا و آمادۀ تغییر آن‌ها شوید. به احتمال زیاد فرزندتان آن‌ها را از شما خواهد آموخت.
- احساس سربلندی از فرهنگ، میراث و هویت خود را در فرزندتان پرورش دهید. به‌این‌ترتیب بهتر می‌تواند در آینده با هرگونه توهین به توانایی‌ها، شکل ظاهری، جنسیت، نژاد یا فرهنگش روبه‌رو شود.
- کودکانی که در تماس با دیدگاه‌های گوناگون قرار می‌گیرند، می‌آموزند دیدگاه‌های گوناگون را بپذیرند و به آن‌ها احترام بگذارند. پس، از همان خردسالی کودکتان را با اسباب‌بازی‌ها، عروسک‌ها، کتاب‌ها، موسیقی، لباس‌ها و بازی‌هایی آشنا کنید که نمایندۀ گروه‌های فرهنگی گسترده و گوناگون هستند.
- فرزندتان را به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و برنامه‌هایی تشویق کنید که دوستی فرهنگ‌ها، گوناگونی، مقاومت در برابر گروه‌های نفرت و بردباری را پرورش می‌دهد.
•    بحران بی‌احترامی
- به کودکان احترام بگذارید تا احساس احترام کنند و در نتیجه به احتمال بیشتری با دیگران محترمانه برخورد کنند.
- رفتارهای اجتماعی فرزندتان را تنظیم کنید و خوش‌رفتاری را در خانه در اولویت قرار دهید. به طور مرتب دسته‌جمعی غذا خوردن یکی از ساده‌ترین روش‌های آموزش آداب غذا خوردن، احترام گذاشتن و گفتگوست.
- وقت بگذارید و به فرزندانتان بگویید و نشان دهید که چگونه با ادب باشند؛ هرگز فرض نکنید که خودشان می‌دانند.
- هیچ‌گونه یکی به دو یا بی‌ادبی را تحمل نکنید. مؤثرترین شیوۀ جلوگیری از هر رفتاری، خفه کردن در نطفه است. پیش از آنکه آتش گسترده شود، اقدام کنید.
- بر استفادۀ فرزندتان از رسانه‌ها نظارت داشته باشید. استفاده از اینترنت، فیلم، بازی ویدئویی و تلویزیون فقط باید با اجازۀ شما باشد. همچنین به محتوای ترانه‌ها هم توجه کنید.
- معیارهایتان را در زندگی کودکتان برای بزرگسالان دیگر، آموزگاران، کارکنان کودکستان، مراقبان کودک، مربیان ورزش و خویشاوندان شرح دهید. اگر همگی برای تقویت احترام و خوش‌رفتاری با یکدیگر همکاری کنید، همیشه موفق‌تر خواهید بود.
- توجه داشته باشید که فرزندتان همواره با افرادی، چه بزرگسال چه خردسال، معاشرت داشته باشد که سرمشق رفتارهای محترمانه هستند و در نتیجه آن چیزهایی را ببینند که شما مایل هستید کسب کند.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
دربارۀ بحران نامهربانی ، بی‌احترامی و رشد بردباری در کودکان چه کنیم؟
آموزش کودک برای مقابله با رفتارهای نامهربانآموزش کودک برای مقابله با رفتارهای نامهربان

آموزش کودک برای مقابله با رفتارهای نامهربان کودک آنلاین: پسرم هفت سال دارد و این روزها هر وقت به خانه برمی‌گردد ناراحت است. او می‌گوید پسری به نام دانیال به او ناسزا می‌گوید و به علت لهجه‌اش مسخره‌اش می‌کند. حالا بچه‌های دیگر هم با او بازی نمی‌کنند، آموزش کودک برای مقابله با رفتارهای نامهربان


سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام اول سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام اول

سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام اول پژوهش‌های گسترده‌ای که از دهۀ 1970 آغازشده است، نشان می‌دهد اگرچه کودکان با فطرت مهربان بودن به دنیا می‌آیند، اما این ویژگی را باید در آن‌ها پرورش داد تا به افرادی مهربان و پر توجه تبدیل شوند. سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام اول


سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام دومسه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام دوم

سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام دوم پژوهش‌ها نشان می‌دهند که یک کودک در یک روز در یک خانوادۀ معمولی آمریکایی 460 عبارت انتقادی و فقط 75 عبارت مثبت می‌شنود؛ یعنی هر کودکی بیش از شش برابر کلمات مثبت، کلمات منفی می‌شنود. سه‌گام پرورش مهربانی در کودکان – گام دوم


سه گام پرورش مهربانی در کودکان – گام سومسه گام پرورش مهربانی در کودکان – گام سوم

سه گام پرورش مهربانی در کودکان – گام سوم هرچه کودکان بیشتر کارهای پرمهر انجام دهند، بیشتر از خودشان خوششان می‌آید و دیگران هم بیشتر دوستشان خواهند داشت. انجام کارهای پرمهر یکی از بهترین شیوه‌های بالا بردن عزت‌نفس در کودکان است. سه گام پرورش مهربانی در کودکان– گام سوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران