کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
16 روش افزایش مثبت اندیشی در تعامل با کودکان
16 روش افزایش مثبت اندیشی در تعامل با کودکان 1 . بین آنچه که فرزندتان هست و آنچه که انجام می دهد ، تمایز قائل شوید. و رفتارش را از ارزش وجودی اش تفکیک کنید. ( به این ترتیب حتی موقعی که رفتارش دوست داشتنی و قابل قبول نیست ، میتوانید خودش را دوست داشته باشید . ) 16 روش افزایش مثبت اندیشی در تعامل با کودکان

16 روش افزایش مثبت اندیشی در تعامل با کودکان
1 . بین آنچه که فرزندتان هست و آنچه که انجام می دهد ، تمایز قائل شوید. و رفتارش را از ارزش وجودی اش تفکیک کنید. ( به این ترتیب حتی موقعی که رفتارش دوست داشتنی و قابل قبول نیست ، میتوانید خودش را دوست داشته باشید . )
2 . روی رفتارها و کارهای صحیح فرزندتان تمرکز کنید. نقاط قوتر ا جستجو کرده و روی آنها تاکید کنید.
3 . دست آوردها ، موفقیت ، تلاش و پیشرفت او را مهم بدانید.
4 . با مشکل پیش آمده مبارزه کنید نه با فرزندتان .
5 . به جای متهم دانستن ، فحش دادن ، تحقیر کردن و خجالت دادن فرزندتان ، به دنبال راهکارهای موثرتر و کارگشاتر باشید و از آنها بهره ببرید. ( مثلا (( بقیه اسباب بازی ها باید جمع شوند )) موثرتر است از (( خیلی تنبلی !)) ).
6 . خوش بین و مثبت اندیش بودن را به خودتان یادآوری کنید. پدری برای این که این نکته را به خاطر داشته باشد ، یک سخن الهام بخش در مورد مثبت اندیشی را قاب کرده و مقابل درب ورودی آویزان کرده تا به محض ورود به منزل چشمش به آن بیفتد و مدام یادش باشد که باید خوش بین بود.
7 . مادری ابتکار به خرج داده و یک دسته برگ تهیه کرده ، روی تک تک آنها علامت ( + ) گذاشته ، هر کدام را در قسمت هایی از خانه که جلوی چشمش هستند قرار داده و با دیدن آنها یادش می افتد که مثبت اندیش باشد.
8 . جو پاداش – محور را بر خانه حاکم کنید ( به جای تنبیه – محور ).
9 . هنگامی که فرزندتان به مسئولیت ها و تعهداتش پایبند است و با شما همکاری می کند ، فکرتان را روی نتایج مثبت کارهایش و اتفاقات خوبی که رخ خواهند داد متمرکز کنید.
10 . چارچوب ها و احتمالات را به شکل امیدوار کننده بیان کنید نه به صورت تهدید ( مثلا به جای گفتن این جمله : (( اگر نتونی تکالیفت را تا بعد از ظهر تمام کنی ...)) بگویید : (( اگر تکالیفت را تا بعداز ظهر تمام کنی...)) ).
11 . جملات منفی را به جملات مثبت تبدیل کرده و خواسته تان را قاطعانه بیان کنید. به این ترتیب (( فریاد نزن )) تبدیل میشود به (( با صدای آرام حرفت را بزن. )) و (( نه ! آنجا نقاشی نکش .)) تبدیل می شود به (( صبر کن! اینجا چندتا کاغذ داریم که میتونی روی آنها نقاشی کنی. لطفا با مداد شمعی هات روی کاغذ نقاشی کن.)) همیشه روی آنچه می خواهید تاکید کنید نه روی چیزی که نمیخواهید.
12 . به جای این که  فرزندتان را به خاطر پیشنهاد و ایده ناکارآمدش سرزنش کنید ، گزینه های مثبت و مفیدتر را به او نشان دهید.
13 . پاسخ هایی از این قبیل را : (( عقل نداری؟ هوای به این سردی میخواهی با یک تی شرت بیرون بروی ؟ )) حذف کنید و به جای آن بگویید : (( هوا خیلی سرد است . موقع بیرون رفتن می توانی گرمکن ات را بپوشی و داخل خانه تی شرتت را . ))
کلمه (( جایزه )) به مزاج بسیاری از والدین سازگار نیست و آنها را نگران می کند. شاید به این خاطر که مفهوم نوعی پرداخت را به ذهن می آورد و چنین القا می کند که باید در ازای هر کار خوب فرزندمان هزینه ای را متقبل شویم. ولی باید بگویم این طور نیست.
جایزه فرزندتان در ازای این که یادش بوده لباس چرک هایش را داخل سبد بگذارد این است که لباس هایش را بشویید یا چون سر حرفش ایستاده و ماشین را به موقع برگردانده جایزه اش میتواند استفاده مجدد از ماشین باشد و جایزه این که تا ساعت 9 دندان هایش را مسواک کرده ، لباس خوابش را پوشیده و در رختخوابش دراز کشیده است این است که کتاب داستان مورد علاقه اش را برای او بخوانید.
(( پاداش )) شامل تمام نتایج مثبتی است که برای فرزندتان معنا و اهمیت دارند.
14 . ارتباط خود با افراد ، اطلاعات و موقعیت های مسموم و مأیوس کننده را تا حد ممکن کم کنید.
15 . لبخند بزنید.
16 . خوش اخلاق و شوخ طبع باشید.
منبع : کتاب 1001 باید و نباید تربیت کودک
16 روش افزایش مثبت اندیشی در تعامل با کودکان

تاثیر حرفهای منفی روی کودکان تاثیر حرفهای منفی روی کودکان

تاثیر حرفهای منفی روی کودکان بسیاری از كودكان بر مبنای همین شیوه گفتگو بزرگ می‌شوند. این روش تربیتی همیشه و برای هر نسلی مخرب است. درواقع كودكان با تمام نشاط و هوشی كه دارند، همان‌گونه كه ما از آن‌ها توقع داریم، بار می‌آیند و سرنوشتشان را پی‌ریزی می‌كنند. تاثیر حرفهای منفی روی کودکان


تاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودکتاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودک

تاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودک شاید تعجب کنید اگر بگویم مغز ما با همه پیچیدگی هایش قادر نیست جمله منفی را از مثبت تفکیک کند. تاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودک


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اولاشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول کلمات می‌توانند ذهن فرزندانتان را تغییر دهند. یاد بگیرید بهترین کلمات را استفاده کنید. پدر یا مادر بودن یکی از سخت‌ترین و در عین‌حال معنادارترین کارهاست. متاسفانه، تصورات متداول در مورد طریقه بزرگ کردن بچه‌هایی مسئولیت‌پذیر ممکن است منجر به ارتباط نادرست و بی‌تاثیر شود.


18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان

18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان 1 . هر رفتاری که از ما سر می زند ، علت و انگیزه ای دارد ، تک تک کارهایی که انجام می دهیم به منظور کسب منافع و مصالح شخصی است ( منافعی چون پرهیز از رنج فیزیکی ، عاطفی ، روحی ، ذهنی یا مالی ). 18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران