کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک دلبسته – بخش دوم
پرورش کودک دلبسته روش بسیار مهمی که پدر و مادر و کودک به کمک همدیگر فرآیند ایجاد دلبستگی را آغاز می‌کنند. روزها و هفته‌ها پس‌از تولد دورۀ بسیار حساسی‌ست؛ زیرا در این زمان نوزادان و مادران از نظر بدنی نیاز دارند نزدیک یکدیگر باشند. پرورش کودک دلبسته

پرورش کودک دلبسته – بخش دوم
در زیر، هفت ابزار ایجاد دلبستگی را آورده‌ایم. ابزارهایی که به شما و کودکتان کمک می‌کند راه موفقیت را آغاز کنید.
1- پیوند هنگام تولد
روش بسیار مهمی که پدر و مادر و کودک به کمک همدیگر فرآیند ایجاد دلبستگی را آغاز می‌کنند. روزها و هفته‌ها پس‌از تولد دورۀ بسیار حساسی‌ست؛ زیرا در این زمان نوزادان و مادران از نظر بدنی نیاز دارند نزدیک یکدیگر باشند. اگر پس از تولد، نوزاد نزدیک مادر باشد، به‌سادگی دلبستگی در کودک پدید می‌آید و ویژگیهای مراقبت کنندۀ درونی مادر نیز گسترش می‌یابد.
ایجاد پیوند بین نوزاد و پدر و مادر، یک فرآیند است؛ اما گاهی مفهوم آن به گونه‌ای تبیین شده انگار پس‌از تولد، لحظۀ حساسی وجود دارد، که در آن این پیوند ساخته می‌شود و اگر در آن زمان روی ندهد، ممکن‌است هرگز پیش نیاید.
درنتیجه، مادری که‌پس از تولد فرزند، برای مشکلات پزشکی به‌ناچار از نوزادش جدا می‌شود، شاید دریابد لحظۀ بسیار حساسی را برای برقراری ارتباط با فرزندش از دست داده است.
 پیوند هنگام تولد همانند چسب فوری نیست، که رابطۀ مادر-فرزندی را برای همیشه استوار سازد، بلکه فرآیندی‌ست که در گذر زندگی با فرزند پیش می‌آید، اما دوران‌پس از تولد برای ایجاد پیوند میان والد-فرزند آغاز خوبی‌ست.
2- تغذیه کودک با شیر مادر
تغذیۀ کودک با شیر مادر از او در برابر بیماریها محافظت می‌کند. از سوی دیگر، شیر مادر مواد مغذی بی‌نظیری برای ساخت سلولهای مغزی دارد، که نمی‌توان آنها را در کارخانه‌ها تولید کرد. افزون بر تمام این فواید جادویی شیر مادر، تغذیۀ کودک با آن سبب می‌شود مادر و نوزاد برای بودن در کنار هم مهارت بیابند.
درواقع این بهترین روشی‌ست که مادر با آن سرنخ‌های گشنگی نوزادش را می‌آموزد و هماهنگ به آن پاسخ میدهد. همچنین مادر به توانایی خود در فهمیدن زمان گشنگی نوزاد یا نیاز او به مکیدن سینۀ مادر برای رسیدن به آرامش، اعتماد می‌یابد. تغذیۀ نوزاد با شیر مادر، هم به نوزاد، هم به مادر کمک می‌کند که برای زندگی در کنار هم آغازی هوشمندانه داشته باشند.
افزون بر اینکه به پیوند میانشان یاری می‌رساند، در بدن مادر هورمونهای پرولاکتین و اوکسی توسین ترشح میشود، که بر آرامش و راحتی هر دوی آنها می‌افزاید؛ همچنین کاری می‌کند که مادر، مادر بودن خود را بهتر دریابد. در واقع، این هورمونهای شیری، مواد شیمیایی هستند که بین نورونها ارتباط پدید می‌آورد.3- در آغوش گرفتن نوزاد
نوزادان زمانی که در آغوش نزدیکانشان هستند، چیزهای زیادی می‌آموزند. کودکانی که در آغوش گرفته می‌شوند، کمتر بی‌قرارند و زمان بیشتری هوشیار دارند؛ همچنین در این وضعیت، مطالب بیشتری را از محیط می‌آموزند. بغل کردن نوزاد می‌تواند هر زمانی روی دهد: هنگامی که پدر و مادر کارهای روزانه‌شان را انجام میدهند؛ پیاده‌روی می‌کنند یا در جمع‌های گوناگون شرکت دارند؛ چه در خانه، چه در بیرون از آن.
4- خوابیدن نزدیک کودک
پاسخگویی و پرستاری پدر و مادر، زمانی که خورشید غروب می‌کند و همۀ اعضای خانواده به رختخواب رفته‌اند، تمام نمی‌شود. شب زمان ترسناکی برای نوزادان و کودکان است؛ به ویژه هنگامی که از پدر و مادر اطمینان بخش‌شان دور باشند، دلهره‌شان نیز افزایش می‌یابد.
بیشتر مادران وقتی در کنار نوزادان می‌خوابند، بیشتر آرامش دارند. وقتی همۀ اعضای خانواده برای خوابیدن هماهنگ باشند، همگی خواب شبشان بسیار خوب خواهد بود. از سوی دیگر، پدر و مادری که در گذر روز به کار می‌پردازند، و از نوزادشان نیز جدا هستند، وقتی شب در کنار هم می‌خوابند، دوباره با وی ارتباط خوبی پدید می‌آورند و جدایی روز را جبران می‌کنند.
5- به ارزش زبان گریۀ کودکتان اعتماد داشته باشید
گریۀ نوزاد یک نشانه است. نوزادان کوچک برای برقراری ارتباط گریه می‌کنند نه برای اذیت کردن دیگران. گریه تنها راهی‌ست، که کودک می‌تواند با آن برای رفع نیازهایش ارتباط برقرار کند و این ارتباط برای بقا و گسترش مهارتهای مراقبتی پدر و مادر لازم است.
پاسخگویی درست به گریۀ نوزاد میانشان اعتماد پدید می‌آورد. نوزاد اعتماد می‌کند که نزدیکانش زبان او را می‌فهمند و برای نیازهای او احترام قائل‌اند. از سوی دیگر، پدر و مادر وقتی به گریۀ نوزادشان پاسخ دهند، کم‌کم به توانایی خود برای رفع نیازهای نوزادشان اعتماد می‌کنند. درنتیجه بهتر می‌توانند زبان نوزاد را بفهمند و نوزاد هم بهتر می‌تواند با پدر و مادر ارتباط برقرار کند. از این رو، کل شبکۀ ارتباطی والد-نوزاد افزایش سطح می‌یابد.
منبع: دنیای کودکان موفق
پرورش کودک دلبسته
پرورش کودک دلبسته – بخش اولپرورش کودک دلبسته – بخش اول

پرورش کودک دلبسته آنچه قرار است در آینده باشیم، کمابیش از رابطۀ کودک و والد ریشه می‌گیرد. رابطه‌ای که شما با کودکتان دارید، بنیان تمام روابط دیگرش را می‌سازد؛ حتی شیوۀ شناخت کودک از خودش نیز به رابطه‌اش با پدر و مادر بستگی دارد. پرورش کودک دلبسته


پرورش کودک دلبسته – بخش سومپرورش کودک دلبسته – بخش سوم

پرورش کودک دلبسته پدر و مادری که به‌نیازهای کودک متعصبانه رسیدگی می‌کنند، سرانجام، نیازهای خود و همسرشان را نادیده خواهند گرفت و زندگی‌شان از تعادل خارج می‌شود. کلید ماندگاری خانواده این است، که تعادل برقرار باشد و مرزهای درست آشکار شوند.


دلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگیدلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگی

دلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگی دلبستگی عاشقانه نسبت به پدر و مادر در سنین 3 تا 6 سالگی چیزی است که شما می توانید آن را شیوۀ طبیعت برای شکل دادن به احساس کودک برای شوهر، پدر، همسر و مادر شدن در آینده بدانید. دلبستگی کودک و والدین در 3 تا 6 سالگی


دلبستگی کودک یکساله به والدیندلبستگی کودک یکساله به والدین

دلبستگی کودک یکساله به والدین همان طور که شاهد شکوفا شدن و تبدیل کودک یکساله تان به یک کودک مستقل هستید مشاهده خواهید کرد احساسات او به صورت پاندولی از مقاومت سرسختانه در یک لحظه به خزیدن مشتاقانه به آغوش والدین در لحظه ی دیگر در نوسان است. دلبستگی کودک یکساله به والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران