کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک درخشان – قسمت چهارم
پرورش کودک درخشان پژوهشی نشان داده ، کودکانی که پدر و مادر برایشان کتاب می خوانند ، در مدرسه رفتار و کردار بهتری دارند ؛ حتی نوزادان نیز عاشق شنیدن ترانه های کودکانه و نگاه کردن به عکس های کتاب ها هستند. همچنین کودکان بزرگتر – که میتوانند خودشان کتاب بخوانند – نیز دوست دارند این کار را با پدر و مادر انجام دهند. بلند خواندن برای کودک ، مهمترین رفتار برای آگاهی و موفقیت اوست. پرورش کودک درخشان

پرورش کودک درخشان – قسمت چهارم
6 . مطلب خواندن هوشمندانه
پژوهشی نشان داده ، کودکانی که پدر و مادر برایشان کتاب می خوانند ، در مدرسه رفتار و کردار بهتری دارند ؛ حتی نوزادان نیز عاشق شنیدن ترانه های کودکانه و نگاه کردن به عکس های کتاب ها هستند. همچنین کودکان بزرگتر – که میتوانند خودشان کتاب بخوانند – نیز دوست دارند این کار را با پدر و مادر انجام دهند. بلند خواندن برای کودک ، مهمترین رفتار برای آگاهی و موفقیت اوست.
خواندن کتاب برای کودک ، تنها خواندن جمله های آن نیست ، بلکه باید بیشتر درباره ی عکس هایش با وی گفت و گو کنید ؛ برای نمونه (( آقا شیره رو ببین ! آقا شیره چی می گه ؟ )) بعد با هم صدای شیر را درآورید. سپس میتوانید درباره ی شیرهای باغ وحش و عروسک شیر او حرف بزنید ؛ حتی از او بپرسید ، به نظرش در ادامه ی داستان چه پیش می آید.
این کار برای نوپایان و پیش دبستانی ها بسیار لذت بخش است ؛ و علاقه ی آنان را به کتابخوانی از همان کودکی افزایش می دهد. همچنین کودکان ورق زدن صفحه ها را دوست دارند . پس بگذارید آنان ورق بزنند.
برایم بخوان !
کتاب ها برای گفت و گو درباره ی رویدادهای مهم زندگی کودک فرصت فراهم می کنند ؛ برای نمونه ، کتابی درباره ی رفتن به مطب دکتر ، میتواند او را برای این دیدار آماده سازد .
یا کتابی درباره ی مسائل روزمره ، میتواند خاطرات هفته ی گذشته ی او را درباره ی رفتن به باغ وحش به یادش بیاورد ؛ یا کتابی درباره ی سفر با هواپیما ، او برای رفتن به تعطیلات آماده سازد ؛ یا کتابی درباره ی نوزاد جدید میتواند تغییراتی را که در خانه پیش می آید ، برایش توجیه کند. عکس های هر کتاب برای گفت و گو میان کودک و داستان گو فرصت خوبی می سازد.
کودکان کم سن دوست دارند درباره ی خودشان کتاب بخوانند. میتوانید با هم ، چنین کتابی را بسازید ، برای نمونه داستان زندگی اش را در آن بنویسید ؛ و عکس هایش را در آن بچسبانید.


پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشانهمچنین کتاب خواندن هنگام خواب ، ارتباط میان شما و کودک را تقویت می کند. کودکان از این کار بسیار لذت می برند . بدانید با این که خواب آلود هستند ، به سخنان شما به خوبی توجه دارند.
برای کودک بزرگتر میتوانید ، کتاب های بلندتر بخوانید. خواندن داستان برای کودک ، یعنی این که جهان دیگری را برایش به ارمغان آورده اید. در زمان های دیگر نیز مطالب بسیاری برای گفت و گو خواهید داشت. برخی خانواده ها در مسافرت هایشان با اتومبیل نوارهای داستان گوش می دهند.
برخی دیگر مقاله های خواندنی روزنامه ها و مجلات را با کودکان دبستانی و نوجوانان می خوانند ؛ بدین ترتیب ، برای گفت و گو درباره ی مسائل ورزشی ، سیاسی یا اوضاع مدرسه فرصت بیشتری فراهم می شود. بدانید زمانی را که با کودک برای خواندن می گذرانید ، بسیار مهمتر است از آنچه می خوانید.
7 . موسیقی
پژوهندگان دریافته اند ، که موسیقی به نوزادان و کودکان آرامش می دهد ؛ و باهوش ترشان می کنند. در این پژوهش ها آشکار شده است ، نوزادانی که در دوره ی جنینی به موسیقی گوش داده اند ، پس از به دنیا آمدن ، به شنیدن موسیقی علاقه ی بیشتری نشان می دهند.
همچنین پژوهش های دیگری روشن کرده ، کودکانی که بیشتر به موسیقی کلاسیک گوش می دهند ، بعدها در مدرسه عملکرد تحصیلی و توجه بهتری دارند. دانشمندان بر این فرض هستند ، که موسیقی به سازمان دهی مغز کمک می کند ؛ به ویژه به مناطق مربوط به استدلال خلاق ؛ همچنین تاثیر آرامبخش موسیقی مربوط به رهاسازی هورمون آندورفین است ، که خُلق انسان را آرام میکند.
نوزادان نیز موسیقی بزرگسالان را میشنوند . شاید تاثیر موسیقی کلاسیک را بر هوش شنیده باشید ؛ برای نمونه ، تاثیر موسیقی موتزارت . اگر پدر و مادر از موسیقی لذت ببرند ، نوزادان نیز به احتمال از آن لذت خواهند برد.
نخستین آموزش های موسیقایی چگونه است ؟ پژوهندگان دانشگاه کالیفرنیا نشان داده اند ، کودکان سه تا پنج ساله ای که پیانو آموزش می بینند ، مهارت استدلال فضایی شان پیشرفت می کند ؛ و این سبب میشود بعدها در ریاضیات عملکرد بهتری داشته باشند ؛ اما بدانید نباید زیاد بر میزان یادگیری آنان تکیه کرد ، بلکه باید سودمندی آن را در نظر گرفت ؛ زیرا استعدادها و علاقه های هر کس با دیگری متفاوت است.
کودک به فعالیت های بدنی و ورزش ، فعالیت های خلاقانه ، تجربه های هنرهای دیداری و فرصت های اجتماعی نیز نیاز دارد.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان – قسمت اولپرورش کودک درخشان – قسمت اول

پرورش کودک درخشان پدر و مادری که برای معاینه ی سالیانه ی کودکشان نزد من آمده بودند ، نومیدانه گفتند : (( اون به مهدکودکی که ما میخواستیم ، نتونست بره . )) کودکشان به نظر درخشان و شاد می آمد ؛ اما نگاه پدر و مادر به گونه ای بود انگار او را از دانشگاه اخراج کرده اند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت دومپرورش کودک درخشان – قسمت دوم

پرورش کودک درخشان ایجاد فضایی برانگیزاننده برای کودک بسیار آسان است. بیشتر نوزادان تا دوران نوپایی ، جهان بزرگسالان را بسیار دوست داشتنی می دانند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت سومپرورش کودک درخشان – قسمت سوم

پرورش کودک درخشان هرچه نوزادان بیشتر گفت و گوی دیگران را بشنوند ، سخن گفتن را بهتر یاد می گیرند . زبان نوعی ارتباط است ؛ و نوزادان بسیار پیش از آن که واژگان را به کار ببرند ، ارتباط برقرار می کنند. نوزادان بسیار زود یاد می گیرند با به کارگیری صداها و حرکاتشان میتوانند جلب توجه کنند ؛ و نیازهایشان را برآورده سازند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت پنجمپرورش کودک درخشان – قسمت پنجم

پرورش کودک درخشان کار کودکان بازی کردن است. از زمانی که نوزاد جغجغه به دست می گیرد ، تا زمانی که در نوجوانی به بازی های کامپیوتری علاقه مند میشود ، استدلال ، تمرکز ، مهارت های حرکتی ، اجتماعی و زبان را از بازی یاد می گیرد. پدر و مادر با دیدن بازی کودکشان و بازی کردن به موقع با او ، میتوانند اندیشه ها و هیجانات وی را بشناسند ؛ زیرا با این روش ، همه ی چرخه های تصمیم گیری و حل مسائلش را کشف خواهند کرد. پرورش کودک درخشان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران