کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
نگرش والدین به وظیفه ی پدر و مادری
نگرش والدین به وظیفه ی پدر و مادری نگرش کلی شما نسبت به وظیفه ی پدر و مادری تاثیر زیادی بر آنچه بر کودک شما در حین رشد میگذرد دارد و رشد او را تحت تاثیر قرار می دهد. اکنون که یک بچه دارید شاید بهترین آغاز برای او این باشد که نگرش مثبتی نسبت به اینکه پدر یا مادر او هستید داشته باشید. نگرش والدین به وظیفه ی پدر و مادری

نگرش والدین به وظیفه ی پدر و مادری
نگرش کلی شما نسبت به وظیفه ی پدر و مادری تاثیر زیادی بر آنچه بر کودک شما در حین رشد میگذرد دارد و رشد او را تحت تاثیر قرار می دهد. اکنون که یک بچه دارید شاید بهترین آغاز برای او این باشد که نگرش مثبتی نسبت به اینکه پدر یا مادر او هستید داشته باشید.
برخی از مردم بچه های زیاد می خواهند و بعضی دیگر کم یا هیچ. خیلی از مردم هنوز احساس می کنند که ازدواج بدون بچه ناقص است و برخی دیگر معتقدند که کودکان مانعی بر سر راه موفقیت شغلی و پیشرفت آنها هستند.
اگر شما از گروه دوم هستید مشکل بتوانید امتیاز زیادی از نظر معیارهای پدر یا مادر خوب بودن به دست آورید. اگر میل دارید پدر یا مادر خوبی باشید فهرست پایین که نمایانگر مفهوم والدین خوب از نظر کودکان است میتواند به شما کمک کند.
یک پدر یا مادر خوب
•    برای فرزندش کار انجام می دهد
•    فرزندش می تواند به او تکیه کند
•    در حد معقول آسان گیر و سخاوتمند است.
•    از نظر انضباطی منصف است.
•    به کودک خود به عنوان یک فرد احترام می گذارد.
•    الهام بخش عشق است نه ترس .
•    الگوی مناسبی است.
•    با فرزندش رفیق است و کارهایی را همراه با او انجام می دهد.
•    اکثر مواقع خوش اخلاق است.
•    به کودک خود محبت می کند.
•    وقتی فرزندش صدمه می بیند یا به دردسر می افتد با او همدردی می کند.
•    فرزند خود را تشویق می کند دوستان خود را به منزل بیاورد.
•    علاقه دارد جو منزل شاد باشد.
•    به کودکش به تناسب سن و سال استقلال می دهد.
•    انتظار پیشرفتهای غیرمنطقی را ندارد.
به طور کلی والدین مسنتر نقش پدر و مادری خود را بیشتر از صمیم قلب می پذیرند تا افراد جوان تر ، و در صورتی که انتظار تصویر اغراق شده ای را که غالبا وسایل ارتباط جمعی از رابطه ی کودک با والدین نشان می دهند نداشته باشند ، در ایفای نقش خود موفق تر خواهند بود.
داشتن چنان انتظاری از کودک غیرواقع بینانه است و داشتن تصور بسیار ایده آلی از کودک ، مثلا یک کودک (( استثنایی )) می تواند واقعا خطرناک باشد و فقط منجر به یاس و رنجش شما هنگامی که می بینید کودکتان آنگونه که انتظار دارید نیست میشود.چگونه میتوانید به کودک خود کمک کنید.
مطمئن ترین کودک کسی است که خود را بپذیرد و ایجاد این تصور مطلوب از خود تا حدود زیادی بستگی به نگرش شما نسبت به او دارد. چنین کودکی میتواند با تمام مشکلاتی که زندگی بر سر راه او قرار می دهد مقابله کند.
یکی از مهمترین کارهایی که شما میتوانید برای کودک خود انجام دهید این است که او را در دنیای واقعیات نگه دارید و اهداف واقع بینانه ای برای او قرار دهید تا از ناکامی ها اجتناب شود و تصور او از خود لطمه ای نبیند.
از طرف دیگر وظیفه ی شماست که نقاط ضعف کودک خود را علاوه بر نکات قوت او هرچند با تکیه بر نقاط قوت نشان دهید تا با درگ کاملی از خویشتن و اطلاع از محدودیت هایش بزرگ شود.
کاری کنید محیطی که برای کودکتان می سازید فرصت های یادگیری او را محدود نکند زیرا اگر فرصت ها محدود شوند او قادر نخواهد بود به توان بالقوه ی کامل خود دست یابد.
سعی نکنید کودک خود را در یک قالب از پیش تعیین شده بگنجانید این یکی از مایوس کننده ترین محیط های زندگی برای او خواهد بود. آنچه کودک به آن نیاز دارد تشویق برای شکل گیری فردیت خود اوست. با کمک به او برای رو به رو شدن و دست و پنجه نرم کردن با مسائلی که فراتر از آن است که به تنهایی حل کند ، شما به او درس اتکاء به نفس و مصمم بودن می دهید.
همچنین به یاد داشته باشید که برای رسیدن به رشد تمام عیار ، باید ظرفیت های ذاتی کودک خود را در زمانی که آمادگی آن را دارد تحریک و تشویق کنید. بنابراین زمان بندی اهمیت اساسی دارد. هر قدر هم که کودک برای یادگیری تلاش کند ، تا زمانی که از نظر مرحله ای از رشد که در آن قرار دارد آمادگی نداشته باشد یاد نخواهد گرفت.
ولی وقتی آماده شد سرعت رشد او اعجاب انگیز خواهد بود به خصوص اگر شما علایق و تلاش های او را با تشویق کردن تقویت کنید.
بسیاری از اوقات متوجه میشوید که کودک شما در سیر رشد خود به یک مرحله ی موقتا بدون پیشرفت رسیده است و بسیار متحمل است نتیجه بگیرید که او به آخرین حد توانایی خود رسیده است.
در نتیجه کودک شما تلاش اندکی برای یادگیری بیشتر می کند و در همان سطح باقی می ماند در حالی که با کمی تشویق از طرف شما هنگامی که متقاعد شدید دستیابی به موفقیت بیشتر همیشه ممکن است میتواند به سطوح بالاتر نیز برسد.
یک مسئولیت مهم دیگر به عنوان پدر یا مادر این است که به کودک خود بیاموزید با دیگران ارتباط برقرار کند و نسبت به آنها آگاهی داشته باشد و نسبت به افراد غیر از خودش گرایش داشته باشد.
با این کار تضمین کرده اید که پیدا کردن دوست برای او آسان باشد و دچار انزوا و تنهایی نشود. اگر با رفتار غیر اجتماعی کودک خود برخورد نکنید او هرگز در اجتماع پذیرفته نخواهد شد. اصلاح این رفتارها قبل از اینکه به صورت عادت درآید و شانس او برای آمیختن با دیگران را به مخاطره بیندازد حائز اهمیت است.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر...
نگرش والدین به وظیفه ی پدر و مادری
وظایف مشترک پدر و مادر در برابر کودکان ناآراموظایف مشترک پدر و مادر در برابر کودکان ناآرام

وظایف مشترک پدر و مادر در برابر کودکان ناآرام برای شما هم لحظه هایی پیش می آید که احساس درماندگی می کنید ، به ویژه زمانی که کودکتان تمام شب را گریه می کند و شما نمیتوانید او را آرام کنید. در این هنگام سعی کنید همسرتان به احساس منفی شما نسبت به رفتار کودک پی نبرد. وظایف مشترک پدر و مادر در برابر کودکان ناآرام


پدر و مادری آگاه باشیدپدر و مادری آگاه باشید

پدر و مادری آگاه باشید کودک آنلاین: این پیشنهادات به منظور کمک به افزایش آگاهی شما نسبت به رفتارهای تربیتی، مطرح شده اند و این که در تعامل با فرزندتان حضوری فعال و آگاهانه داشته باشید و رفتارها، نگرش، انتظارات و گفتارتان بدون فکر و منفعلانه نباشد.


اهمیت فراگیری علم پدری و مادری در تربیت کودکاهمیت فراگیری علم پدری و مادری در تربیت کودک

اهمیت فراگیری علم پدری و مادری در تربیت کودک امروزه حتی برای استفاده صحیح از وسیله ای که خریداری میکنیم نیازمند مطالعه دفترچه راهنما یا کاتالوگ آن هستیم تا چه رسد به کارهایی از قبیل رانندگی با وسایل نقلیه و یا استفاده از رایانه که نه تنها باید آموزش دید و مهارت های لازم را به دست آورد گواهینامه آن را نیز باید دریافت نماییم. اهمیت فراگیری علم پدری و مادری در تربیت کودک


قوانین پدری و مادری به سبک مقتدرانه – بخش دومقوانین پدری و مادری به سبک مقتدرانه – بخش دوم

قوانین پدری و مادری به سبک مقتدرانه – بخش دوم توجه به رفتار خوب آن را در کودک تقویت نموده و بی‌توجهی به رفتار بد و نامطلوب، آن را در کودک خاموش می‌سازد و باعث می‌شود آن رفتار را در کودک خاموش سازد. توجه بر سه قسم است: توجه مثبت، توجه منفی، توجه نکردن. قوانین پدری و مادری به سبک مقتدرانه – بخش دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران