کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
فرصتی برای رسیدگی به دو فرزند
فرصتی برای رسیدگی به دو فرزند پدران و مادران شاغل برای انجام کارهای منزل و رسیدگی به فرزندان خود به وقت زیادی نیاز دارند و گاهی از نظر وقت چنان در مضیقه هستند که بیست و چهار ساعت یک شبانه روز را کافی نمی دانند.

فرصتی برای رسیدگی به دو فرزند
پدران و مادران شاغل برای انجام کارهای منزل و رسیدگی به فرزندان خود به وقت زیادی نیاز دارند و گاهی از نظر وقت چنان در مضیقه هستند که بیست و چهار ساعت یک شبانه روز را کافی نمی دانند.
والدین برای تامین مخارج خانه پرداخت صورت حساب ها ، اجاره بها و قسط های ماهانه ، مجبورند به سختی کار کنند و حتی برای استراحت یا استفاده از یک مرخصی و مسافرت کوتاه فرصتی پیدا نمی کنند. این برنامه سنگین و فشرده باعث می شود که پدر و مادر نتوانند از وجود فرزندان خود لذت ببرند.
اگ شما نیز با داشتن کار زیاد این احساس را دارید باید بدانید که فرزندانتان نیز این کمبود را حس میکنند. آنها ترجیح می دهند که با والدین خود باشند و لذت گذراندن زندگی را کنار پدر و مادر خود احساس نمایند.
این انتظار از جانب فرزندان مسئولیت پدر و مادر را سنگین می کند. خوشبختانه آنها به نسبت قانع هستند و از وقت کمی هم که با آنها می گذرانید راضی و خشنود می شوند و دوری پدر و مادر را می پذیرند. البته اگر فرصت کمی دارید سعی کنید آن را با خوشی در کنار آنها بگذرانید.
شروع هر روز به علت عجله ای که والدین برای آماده کردن فرزندان و خارج شدن از منزل دارند همچنین پایان روز که از کار برمی گردند برای پدر و مادر خیلی تنش زاست.
پدر و مادر کارهای زیادی در پیش دارند و فرزندان مفهوم تنگی زمان را نمی فهمند. از این رو پدر و مادر اغلب با ناراحتی و گریه بچه ها رو به رو می شوند. یک برنامه منظم و پیش بینی این مسایل میتواند تنش ها را تا اندازه ای کاهش دهد.
بسیاری از بچه ها اگر بدانند پدر و مادر در انجام تکالیف مهد کودک یا مدرسه به آنها کمک میکنند یا در اتومبیل برایشان قصه می گویند ، صبحانه خود را زود می خورند ، لباسشان را سریع می پوشند و آماده رفتن میشوند.
هنگام برگرداندن بچه ها از مهد کودک وقتی منتظر آنها هستید از فرصت استفاده کنید و با مربی درباره رفتار و برنامه روزانه شان صحبت نمایید.
اگر مربی بداند که به رابطه وی با بچه ها اهمیت می دهید به کار خود علاقه مند خواهد شد و اگر مشکلی پیش آید بهتر کمک خواهد کرد. بچه ها دوست دارند در راه بازگشت به منزل بیسکویت یا یک ساندویچ بخورند و بنابراین هنگام شام ممکن است اشتهای زیادی نداشته باشند.
وقتی به منزل وارد شدید قبل از این که برای درست کردن شام و کارهای دیگر خود را گرفتار کنید چند دقیقه ای بچه ها را کنار خود بنشانید و برایشان صحبت کنید یا خاطره خوشی تعریف نمایید.
شاید فکر کنید فرصت لازم را برای قصه گفتن ندارید ولی اگر چند بار امتحان کنید اثر خوب این برخورد را در رفتار بچه ها می بینید و بقیه اوقات شب را به آرامی می گذرانید.
وقتی پدر و مادر شاغل به کارهای عقب افتاده فکر میکنند روحیه خود را از دست می دهند. مادران شاغل معمولا سعی میکنند کارهای خود را به بهترین صورت انجام دهند و مادر کامل و ایده آلی باشند.
آنها سعی دارند برای فرزندان خود بهترین غذا را تهیه و بهترین و آموزنده ترین سرگرمی ها را آماده سازند. از این رو این مادران خود را زیر فشار و زحمت زیادی احساس می کنند. باید دانست که انجام این مسئولیت ها از عهده کمتر پدر و مادر شاغلی برمی آید.
در این موارد راه عملی تر و آسان تر ، خلاصه کردن وعده های غذاست تا بتوانید برای رسیدگی به آنها به نحوی که برایشان جالب باشد فرصت بیشتری داشته باشید برنامه شام و ناهار مفصل را میتوانید برای روزهای تعطیل و آخر هفته بگذارید.
هنگام خوابیدن بچه ها بهتر است پدر و مادر مقداری از وقت خود را به بچه ها اختصاص دهند.
قبل از خوابیدن بچه ها دوست دارند مدتی کنار پدر یا مادر خود احساس آرامش و امنیت نمایند. این تشریفات قبل از خواب را ساده و خلاصه کنید تا انجام آن همیشه عملی باشد.
دوش گرفتن قبل از خواب گفتن یک داستان کوتاه و چند کلمه حرف زدن با بچه ها در مجموع نیم ساعت وقت می گیرد. این برنامه میتواند باعث خواب راحت بچه ها شود.
منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
فرصتی برای رسیدگی به دو فرزند

انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزندانتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند

انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند وقتی بچه های خود را بزرگ می کنید و به شخصیت مستقل و متفاوت آنها پی می برید انتظار دارید با هم تفاوت هایی داشته باشند. اما گاهی دو فرزند از جنبه هایی که قبلا انتظار نداشته اید هم تفاوت هایی دارند. انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند


تقویت دوستی بین دو فرزند تقویت دوستی بین دو فرزند

تقویت دوستی بین دو فرزند پدر و مادر دوست دارند که رابطه ای دوستانه بین فرزندانشان برقرار شود. اگر بین فرزندان ناراحتی یا کدورتی وجود داشته باشد والدین متاثر می شوند. بیشتر کودکان نسبت به نوزاد احساس حسادت دارند و این موضوع پدر و مادر را ناراحت و عصبانی می کند. آنها نمی دانند که این واکنش منفی و عصبانیت تاثیر نامطلوبی بر رفتار کودک دارد و حسادت او را تشدید می نماید. تقویت دوستی بین دو فرزند


برقراری نظم و ترتیب در خانواده های دارای دو فرزندبرقراری نظم و ترتیب در خانواده های دارای دو فرزند

برقراری نظم و ترتیب در خانواده های دارای دو فرزند بسیاری از والدین طرفدار برنامه ریزی و پیروی از برنامه منظم در منزل نیستند زیرا احساس میکنند که نظم و انضباط اداری آنها را خسته کرده است و دوست دارند در منزل فارغ از محدودیت های برنامه ای با خیال آسوده در کنار خانواده استراحت کنند. برقراری نظم و ترتیب در خانواده های دارای دو فرزند


دادن وسایل فرزند اول به فرزند دومدادن وسایل فرزند اول به فرزند دوم

دادن وسایل فرزند اول به فرزند دوم کودک آنلاین: در خصوص اینکه آیا وسایل فرزند اول را می شود به فرزند دوم داد بهتر آن است که اگر از نظر مالی در این زمینه مشکلی ندارید آن را کاملاً فراموش کنید و هیچ چیز که متعلق به فرزند اول شما هست را به فرزند دوم ندهید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران