کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک دلبسته – بخش چهارم
پرورش کودک دلبسته پدر و مادر دلبسته به‌منظور تعیین محدودیت‌های مناسب برای کودک‌شان نسبت به‌دیگر پدران و مادران وضعیت بهتری دارند. شناخت آنها از کودک به‌منظور گذاشتن قانونهایی برایش – در این دوران سرکشی – بسیار سودمند خواهد بود.

پرورش کودک دلبسته – بخش چهارم
•    حساسیت و توجه پدر و مادر
پدر و مادر دلبسته به‌منظور تعیین محدودیت‌های مناسب برای کودک‌شان نسبت به‌دیگر پدران و مادران وضعیت بهتری دارند. شناخت آنها از کودک به‌منظور گذاشتن قانونهایی برایش – در این دوران سرکشی – بسیار سودمند خواهد بود.
پدر و مادر دلبسته توانایی دارند مستئل را از دید کودک‌شان ببینند و هرچه کودک را می‌خواهد یا نمی‌خواهد، پیش‌بینی کنند؛ و پیش از اینکه کودک به‌مشکل جدی بربخورد، دخالت کنند. این توانایی پدر و مادر برای منضبط ساختن نوپایان بسیار مهم است؛ زیرا کشش درونی‌شان برای کشف و یادگیری محیط پیرامون، گاهی آنها را به‌دردسر می‌اندازد.
پدر و مادری که در سال نخست تولد نوزادشان یاد گرفته‌اند چگونه او را بشناسند، بهتر می‌دانند چه زمانی باید دخالت کنند و چه زمانی بگذارند خود کودک، وقتی در تلاش خود برای کشف محیط شکست خورده، خودش را از مخمصه نجات دهد.
پدر و مادر دلبسته برای کودک محدودیت‌هایی خردمندانه می‌گذارند و ساختاری برایش فراهم می‌سازند تا آسان‌تر بتواند آن را رعایت کند؛ برای نمونه، به‌نوپایی که می‌خواهد از پله پایین برود، "نه" می‌گویند؛ اما در عوض میله‌های ایمنی را جلو راه‌پله‌ها می‌گذارند، تا دور و بر کودک به‌گونه‌ای باشد، که آسان‌تر از آنان فرمان ببرد.
•    خواندن زبان بدن
چون کودک دلبسته با زبان بدن پدر و مادرش هماهنگی بسیار دارد، به‌آسانی میتوان او را تصحیح یا راهنمایی کرد." برای تربیت فرزندم تنها یک کار می‌کنم؛ یعنی با نگاهم او را از انجام رفتاری بد باز می‌دارم."
این‌گونه کودکان یاد می‌گیرند از پدر و مادرشان راهنمایی بگیرند. زمانی که کودک نگاه پدر و مادر را می‌بیند، بی‌درنگ رفتار خوب آنها را تقلید می‌کند. بنابراین تصحیح ملایم رفتار کودک، اغلب بهترین رویکردی‌ست، که میتوان برای کودکان دلبسته به‌کار برد.زمانی که پدر و مادر با خشم به‌رفتار نادرست کودک دلبسته پاسخ میدهند، ممکن‌است او بترسد یا ناراحت شود. پس راههای ملایم برای دور ساختن کودک از دردسر، رابطه‌تان را به‌درستی پیش می‌برد؛ زیرا بدین ترتیب، به‌او نشان میدهید باور دارید، او می‌تواند درست‌ترین کار را انجام دهد.
تغییر رفتار در کودکان غیر دلبسته بسیار دشوار است. هرچه پدر و مادر فاصلۀ بیشتری میان خود و فرزند پدید آورند؛ و ارتباط لمسی‌شان با او کم باشد؛ و از پاسخ به‌نیازها و گریه‌هایش دوری ورزند، نوزاد بیشتر گریه می‌کند؛ البته اگه سمج و سرسخت باشد، یا اینکه دلسرد می‌شود یا پدر و مادر را پس می‌زند یا کودکی می‌شود که انضباط را بسیار دشوار می‌توان به او آموخت.
چون پدر و مادرش به‌نیازهای او پاسخ نداده‌اند و نمی‌توان به‌آنان دلبسته و متکی باشد، بسیار عصبانی، پرخاشگر یا بسیار سرسخت و لجوج می‌شود.
این‌گونه پدران و مادران، همواره معترض‌اند، که کودک حرفمان را گوش نمی‌کند. برای همین، به تهدید و تنبیه یا هر شیوۀ دیگری که بتواند آنان را به‌پیروی از فرمان‌هایشان وادارد، روی می‌آورند.
با وجود تمام هیجانات مخرب و ناخوش‌آیند، که برای این دسته کودکان وجود دارد، او تنها یاد می‌گیرد از خودش دفاع کند و هرگز رفتارهایی را که پدر و مادر از وی انتظار دارند – نهادینه نمی‌سازد و یاد نمی‌گیرد رفتارش را کنترل کند.
این دسته پدران و مادران از بودن کنار کودک‌شان لذت نمی‌برند و کم‌کم فاصله می‌گیرند. برای آنان رعایت انضباط – به‌جای اینکه برای رشد رابطه‌شان راهکاری باشد – به‌شکل درگیری درمی‌آید.
نوپایان دلبسته می‌خواهند دیگران را خشنود سازند. از این رو، پدر و مادرشان از بودن در کنار آنان لذت می‌برند و رفع نیازها و آرزوهای کودک را هدف خودشان می‌دانند. وقتی زمان زیادی را کنار کودک نوپایتان بگذرانید – چه در بازی، چه در انجام کارهای روزمره- رابطه‌تان قوی‌تر می‌شود.
•    آسودگی از سر صمیمیت
بسیاری شب‌ها کودک دو ساله‌مان در رختخواب به‌آغوش گرم ما پناه می‌آورد، در آن لحظه احساس می‌کنیم او با سن کم‌اش، یکی از صفات برجستۀ زندگی را به‌دست آورده است؛ یعنی توانایی احساس صمیمیت.
نوپایانی که از در آغوش گرفته شدن لذت می‌برند، ممکن است زمان زیادی از شیر مادر تغذیه کنند؛ و بسیار راحت به‌آغوش دیگران بروند و هنگام ناراحتی و کسالت، در پی تماس با دیگران باشند.
پدر و مادری که می‌خواهند کودکی دلبسته پرورش دهند، از این صمیمیت و نزدیکی بسیار استقبال می‌کنند. آنان گاهی باور دارند کودک نوپایشان، همچنان مانند دوران نوزادی، نیاز دارد روی پاهای پدر بنشیند یا از سینۀ مادر شیر بخورد.
منبع: دنیای کودکان موفق
پرورش کودک دلبسته – بخش سومپرورش کودک دلبسته – بخش سوم

پرورش کودک دلبسته پدر و مادری که به‌نیازهای کودک متعصبانه رسیدگی می‌کنند، سرانجام، نیازهای خود و همسرشان را نادیده خواهند گرفت و زندگی‌شان از تعادل خارج می‌شود. کلید ماندگاری خانواده این است، که تعادل برقرار باشد و مرزهای درست آشکار شوند.


پرورش کودک دلبسته – بخش دومپرورش کودک دلبسته – بخش دوم

پرورش کودک دلبسته روش بسیار مهمی که پدر و مادر و کودک به کمک همدیگر فرآیند ایجاد دلبستگی را آغاز می‌کنند. روزها و هفته‌ها پس‌از تولد دورۀ بسیار حساسی‌ست؛ زیرا در این زمان نوزادان و مادران از نظر بدنی نیاز دارند نزدیک یکدیگر باشند. پرورش کودک دلبسته


پرورش کودک دلبسته – بخش اولپرورش کودک دلبسته – بخش اول

پرورش کودک دلبسته آنچه قرار است در آینده باشیم، کمابیش از رابطۀ کودک و والد ریشه می‌گیرد. رابطه‌ای که شما با کودکتان دارید، بنیان تمام روابط دیگرش را می‌سازد؛ حتی شیوۀ شناخت کودک از خودش نیز به رابطه‌اش با پدر و مادر بستگی دارد. پرورش کودک دلبسته

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران