کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول کودک آنلاین: کودکانی که معمولاً باورهای منفی دربارۀ خود دارند، اعتماد به نفسشان پایین است. آنها فکر می کنند لیاقت نداشته و به اندازۀ کافی خوب نیستند. اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول

اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول
کودک آنلاین: کودکانی که معمولاً باورهای منفی دربارۀ خود دارند، اعتماد به نفسشان پایین است. آنها فکر می کنند لیاقت نداشته و به اندازۀ کافی خوب نیستند.
کودک وقتی به دنیا می آید هیچگونه باوری دربارۀ خود و دنیا ندارد. اما در طول زندگی با تجاربی که به دست می آورد و بازخوردهایی که از والدین و اطرافیانش می گیرد، باورهایی دربارۀ خودش و دنیا پیدا می کند که این باورها می تواند منطقی و خوب یا منفی و غیرمنطقی باشد.
من نمی توانم در ریاضی موفق شوم ...  کسی مرا دوست ندارد.
برای اصلاح باورهای منفی فرزند خود، باید سه مرحلۀ زیر را طی کنید.
الف) باورهای منفی فرزندتان را تشخیص دهید.
شما می توانید باورهای منفی فرزندتان را از طریق جملاتی که دربارۀ خودش می گوید پیدا کنید. بنابراین برای تشخیص باورهای منفی او باید به سخنان فرزندتان دقت کنید. به ویژه زمان هایی که او در کاری شکست خورده است و یا می خواهد کار جدیدی را شروع کند.
می توانید برای مدتی جملات فرزندتان را دربارۀ خودش و اتفاقاتی که برایش رخ داده است، یادداشت کنید. پس از یادداشت باورهای او، بررسی کنید که آیا باورهای او دربارۀ خودش منطقی است یا غیرمنطقی. ویژگی های مشترک همۀ باورهای منفی غیرمنطقی بودن آنهاست.
باورهای منفی یک یا چند ویژگی از ویژگی های زیر را دارا می باشند. بنابراین اگر جملاتی که فرزندتان دربارۀ خودش می گوید یکی از ویژگی های زیر را داشت، آن جمله یک باور منفی است:
- تعمیم بیش از حد: در این باور کودک به صورت غیرمنطقی یک اتفاق بد را به همۀ زندگی اش تعمیم می دهد.
رضا (پس از آنکه در امتحان ریاضی نمرۀ پایینی آورد): من همیشه در امتحان ریاضی ضعیف بوده ام.
کامران: من هیچوقت نمی توانم ورزشکار خوبی شوم.
علی پس از آنکه در درس دیکته نمرۀ پایین گرفت: همه معلم ها بی انصاف اند.
به دلیل آنکه دوستش سپهر با او قهر کرده است: هیچ کس مرا دوست ندارد.
در تعمیم، کودک از کلماتی مثل همیشه، هرگز و هیچوقت استفاده می کند. معمولاً جملاتی که در آنها از این کلمات استفاده شده است غیرمنطقی هستند.- پیشگویی: در این باور کودک بدون داشتن دلایل منطقی اتفاق مشخصی را در آینده پیش بینی می کند.
مهرداد: من می دونم اگه به متین بگم که کتابش را به من قرض بده، قبول نمی کنه ... به چه دلیل مهرداد مطمئن است که متین کتابش را به او قرض نمی دهد؟
مهسا: من می دونم که اگر به سارا بگم امروز بیاد خونه ما، قبول نمی کنه.

- ذهن خوانی: در این باور کودک بدون دلیل منطقی فکر می کند که می داند در ذهن دیگران چه می گذرد.
من میدونم که سارا از من خوشش نمیاد ... معلمم مرا دوست نداره

- بزرگ نمایی: در این باور، کودک نقایص و مسائل کوچک را خیلی بزرگ جلوه می دهد.
عسل در کلاس درس مقاله ای دربارۀ چرخۀ آب ارائه کرد و در حین صحبت کردن چند اشتباه داشت. پس از اتمام کار بسیار ناراحت و معتقد بود که کاملاً خراب کرده است. در صورتی که در طول بیست دقیقه ارائۀ مقاله، خوب صحبت کرده بود و فقط چند اشتباه کوچک داشت.
در این باور غلط، کودک بدون توجه به اتفاقات خوبی که برایش روی داده و یا موفقیت هایی که کسب کرده است، فقط به شکست هایش توجه می کند. اینگونه کودکان معمولاً کمال گرا هستند و متاسفانه معمولاً دلیل آن، داشتن انتظارات بالا از طرف والدین است.

- استنباط غیرمنطقی: کودک با دلایل غیرمنطقی به یک نتیجه گیری خاص می رسد.
ایمان به اسکیت سواری علاقۀ زیادی داشت. اما پس از آنکه چندبار زمین خورد به پدرش گفت: من استعداد اسکیت سواری ندارم.
مهمترین ویژگی باور غیرمنفی، غیرمنطقی بودن آن است و لزوماً همۀ جملات منفی که کودک دربارۀ خودش می گوید، غیرمنطقی نیست. مثلاً اگر زیبا معتقد است که دوستش سارا از او خوشش نمی آید، ممکن است حرف او درست باشد.
برای اینکه تشخیص دهید که ایا باوری که فرزندتان دربارۀ خودش دارد منطقی است یا نه، باید از او بپرسید به چه دلیلی این طور فکر می کند و ببینید ایا فرزندتان دلایل منطقی برای این فکر خود دارد یا نه.

منبع: 32 روش برای تقویت اعتماد به نفس کودکان
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول
اصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوماصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوم

اصلاح باورهای منفی کودک – بخش دوم پس از آنکه به باورهای منفی فرزندتان پی بردید، باید به دنبال علت ایجاد این باورها در او بگردید تا بتوانید از بروز مجدد آنها جلوگیری کنید. باورهای منفی معمولاً از سه طریق در کودک ایجاد می شود.


بدترین حرف های گفته شده والدین به کودکانبدترین حرف های گفته شده والدین به کودکان

بدترین حرف های گفته شده والدین به کودکان این فهرست از یادداشت های والدین طی نظرسنجی ها به دست آمده و بسیاری از پدر و مادرها روی آنها توافق نظر داشته اند. بدترین حرف های گفته شده والدین به کودکان


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوماشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم یکی از بزرگترین درس‌هایی که بعنوان والدین یاد می‌گیریم این است که بچه‌های کوچک به طور طبیعی برای نیازهای شما همدلی و ملاحظه ندارند. آنها به مرور با بزرگ‌تر شدن احساس همدلی پیدا می‌کنند.


ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودکارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک

ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک بچه ها و افراد بالغ برای مبادله اطلاعات و بیان خواسته ها و احساسات خود از روش های مختلف استفاده میکنند. همه ما درباره کارهایی که در طول روز انجام می دهیم و برنامه هایی که برای آینده خود داریم با هم صحبت می کنیم. بیشتر مردم اطلاعات لازم برای انجام کارهای روزانه را از راه ارتباطات به دست می آورند. ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران