کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند
انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند وقتی بچه های خود را بزرگ می کنید و به شخصیت مستقل و متفاوت آنها پی می برید انتظار دارید با هم تفاوت هایی داشته باشند. اما گاهی دو فرزند از جنبه هایی که قبلا انتظار نداشته اید هم تفاوت هایی دارند. انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند

انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند
وقتی بچه های خود را بزرگ می کنید و به شخصیت مستقل و متفاوت آنها پی می برید انتظار دارید با هم تفاوت هایی داشته باشند. اما گاهی دو فرزند از جنبه هایی که قبلا انتظار نداشته اید هم تفاوت هایی دارند.
مثلا فرزند دوم ممکن است با اشتهاتر از اولی باشد و بیشتر از او شیر بخورد یا رفتار او خلاف فرزند اول قابل پیش بینی نباشد و نسبت به سر و صدا حساسیت بیشتری از خود نشان دهد.
دو فرزند ممکن است دارای سرعت رشد و تکامل متفاوتی باشند و از این که رشد یکی کندتر از دیگری است نگران نباشید. تفاوت های بین کودکان معمولا باعث خوشحالی والدین میشود ولی مشاهده بعضی تفاوت ها باعث نگرانی است.
پدر و مادر هر گاه با مشکل و تفاوت غیرمنتظره ای که باعث نگرانی آنها میشود رو به رو گردند باید با پزشک اطفال ، معلم و دوستانی که از نگرانی آنها اطلاع دارند مشورت کنند.
یکی از مسایل مورد انتظار والدین به ویژه در چند سال اول خستگی مفرط است. این خستگی تا اندازه ای مربوط به بی خوابی یا کار زیاد و مسئولیت سنگین خانه داری است. والدین در این سالها فرصتی برای استراحت ، ورزش و تهیه غذای سالم و متعادل پیدا نمیکنند. در این باره باید به پدر و مادر توصیه کرد که پیاده روی روزانه و خوردن صبحانه خوب را فراموش نکنند.
همچنین در چند سال اول باید انتظار داشت که کار و مسئولیت منزل با وجود دو کودک سنگین تر است و در برنامه کاری و تقسیم کار منزل و سازش با وضع جدید مشکل به وجود خواهد آورد. در بسیاری از خانواده ها بیشتر کار منزل مثل تمیز کردن آشپزی و مراقبت از فرزندان به عهده مادر است.
اگر در خانواده شما نیز این رسم وجود دارد ادامه آن مشکلی به وجود نخواهد آورد و تغییر این الگو ضرورتی نخواهد داشت.اما در بعضی از خانواده ها به ویژه وقتی مادر بیرون از خانه کار میکند و دارای مسئولیت اجتماعی است تقسیم وظایف و مسئولیت سنگین نگهداری از فرزندان مشکل تر می شود و برای رفع این مشکل زن و شوهر باید با هم گفتگو و چاره اندیشی کنند.
خانم هایی که با کار و مسئولیت و تقاضاهای افراد خانواده رو به رو هستند اغلب کارشان به افسردگی و خستگی مفرط می انجامد. در این خانواده ها شوهر باید بدون این که منتظر تقاضای همسر خود باشد با او همکاری کند و بخشی از وظایف سنگین او را به عهده بگیرد.
یکی از مشکلات دیگر عدم توافق پدر و مادر در انتخاب شیوه پرورشی و تربیتی کودکان است. معمولا پدر و مادر در مورد تربیت و انضباط کودک عقاید مختلفی دارند. این اختلاف عقیده گاهی سطحی و مربوط به اختلاف سلیقه و گاهی ریشه ای و مربوط به تربیت خانوادگی آنهاست.
گاهی پدر یا مادر به علت تشابهی که بین خود و یکی از فرزندان می بیند احساس ویژه ای نسبت به او پیدا میکند. مثلا پدر ممکن است پسر خود را بیشتر دوست بدارد و یا اگر خود فرزند اول خانواده بوده است به فرزند اول خود علاقه بیشتری نشان دهد. درباره این اختلافات پدر و مادر باید گفتگو کنند و ضمن تعدیل آنها شیوه مشترکی برای پرورش و تربیت فرزندان خود برگزینند.
با این که برای والدین گذراندن وقت در کنار فرزندان خیلی جالب است ولی گاهی زندگی برای آنها به قدری یکنواخت میشود که آرزو می کنند بدون نگرانی از نگهداری بچه ها فرصتی برای استراحت خود هم داشته باشند.
باید بدانید که بزرگ کردن دو کودک کار دشواری است و به ندرت میتوان فرصتی برای گردش و استراحت فارغ از کار و مسئولیت پیدا کرد.
کمتر پدر و مادری وجود دارد که در اثر خستگی از کار و نگهداری بچه ها خود را به خاطر اشتباه بچه دار شدن سرزنش نکند. شما نیز نباید انتظار داشته باشید که تمام لحظه های زندگی کنار فرزندانتان بر وفق مرادتان باشد.
از نکات جالب دیگر در خانواده های چهار نفری آن است که بعضی وقایع غیرقابل پیش بینی ، ممکن است برای والدین جالب و هیجان انگیز باشند. در میان سر و صدای زیاد بچه ها که گاهی توام با شادی و گاهی همراه با مشاجره و زد و خورد می باشد باید به یاد داشته باشید که آنچه با آن رو به رو هستید بخشی از زندگی عادی یک خانواده با دو کودک است.
منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
انتظارات معقول درباره تفاوت های دو فرزند
مقایسه نکردن فرزندانمقایسه نکردن فرزندان

مقایسه نکردن فرزندان کودک آنلاین: وقتی هم شیرها خود را با هم مقایسه می کنند، ممکن است در آنها احساسات منفی ایجاد شود. پس والدین نباید با مقایسه کردن فرزندانشان بر این مشکل بیفزایند. مقایسه نکردن فرزندان


از مقایسه فرزندان خودداری کنید.از مقایسه فرزندان خودداری کنید.

از مقایسه فرزندان خودداری کنید. کودک آنلاین: کودکان خیلی زود متوجۀ مقایسه می شوند. برادرت هیچوقت از این نمره ها نمی گرفت. یا چرا نمی توانی بیشتر مثل خواهرت باشی؟ فرزندانمان نه تنها از این نظرها بدشان می آید بلکه آنها را خیلی غیرمنصفانه می دانند. از مقایسه فرزندان خودداری کنید.


فرزندان را با هم مقایسه نکنید و صفت خاصی به آنها ندهیدفرزندان را با هم مقایسه نکنید و صفت خاصی به آنها ندهید

فرزندان را با هم مقایسه نکنید و صفت خاصی به آنها ندهید : طبیعی است که فرزندان یک خانواده در زندگی با یکدیگر رقابتهایی میکنند. والدین گاهی اوقات می توانند با رفتار شخصی خود سبب افزایش این رقابتها گردند؛ گرچه اگر به آنها این موضوع گفته شود سریعا منکر آن خواهند شد. فرزندان را با هم مقایسه نکنید و صفت خاصی به آنها ندهید


عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان

عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان معمولا کودکان در این دوران مدام رفتارهای خواهر یا برادرشان را زیر نظر می گیرند و اگر شما بین آنها فرق بگذارید ، مدام به شما می گویند که این کارتان عادلانه نیست. مثلا اگر شما برای دخترتان دو بلوز بخرید و برای خواهرش یک بلوز ، دختر بزرگترتان می گوید این کار شما اصلا عادلانه نیست. عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران