کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
اهمیت بغل کردن کودک
بغل کردن کودک تحقیقات نشان داده است والدینی که کودکشان را بغل می گیرند و با کودک خود از طریق بدنی و فیزیکی رابطه برقرار می کنند ، کمتر دچار خشم و غضب می گردند . بغل کردن کودک

اهمیت بغل کردن کودک
تحقیقات نشان داده است والدینی که کودکشان را بغل می گیرند و با کودک خود از طریق بدنی و فیزیکی رابطه برقرار می کنند ، کمتر دچار خشم و غضب می گردند .
 در بعضی از خانواده ها که بعد از دوران شیرخواری ، کودک خود را بغل نمیگیرند و با او بازی های فیزیکی و بدنی انجام نمی دهند ، به تدریج تماس بدنی بین پدر و مادر و کودک کاهش می یابد و فرزند در سن بلوغ به طور طبیعی از پدر و مادر خود دور می گردد.
اگر در بغل گرفتن و بازی بدنی با کودک انجام نگیرد ، مواد شیمیایی در بدن کودک ترشح نخواهد شد و به تدریج ارتباط عاطفی بین پدر و مادر و کودک ضعیف می گردد.
هنگامی که بغل گرفتن و تماس بدنی بین پدر و مادر و کودک قطع شود ، اگر به طور اتفاقی پدر و مادر بخواهند کودک را در بغل بگیرند ، ممکن است کودک مقاومت کند و اجازه ندهد که او را بغل کنند.
کودکانی که از بغل گرفتن و در آغوش بودن محروم بوده اند ، احساس می کنند که بدن آنها برای دیگران ارزش ندارد.
بعضی از محققین سیگار کشیدن ، اختلال در غذا خوردن و مصرف دارو و الکل را در دوران بلوغ ، نتیجه ی محروم بودن کودک از بغل گرفتن ، نداشتن رابطه ی بدنی در دوران کودکی و بازی نکردن‌پدر و مادر با کودک می دانند.
لحظات پر احساس و عمیق رابطه ی بین مادر و کودک
در هنگام برقرار شدن رابطه ی بین کودک و مادر ، لحظات پر احساسی ایجاد می شود که هیچ چیز ( مانند تلویزیون ، بازی و یا گفتگوکردن) در میان نیست و فقط رابطه ی عاطفی و احساسی بین کودک و مادر وجود دارد.
به طور مثال ، کودک ناگهان می دود و در بغل مادر قرار می گیرد و می گوید : (( مامان ، من تو را دوست دارم)).
مادر او در بغل می گیرد و می فشارد و کودک با صدای بلند و از ته دل می خندد و در حالت بسیار لذت بخشی قرار می گیرد.این لحظات عمیق و شیرین دوران کودکی ، خاطرات بسیار با ارزشی برای دوران بزرگسالی کودک باقی خواهد گذارد.
به عنوان مثال در دوران نوجوانی ، او خاطرات دوران کودکی خود را برای دوستش نقل می کند و می گوید : (( زمانی که من کوچک بودم ، پدرم مرا به هوا پرتاب می کرد و هنگامی که گریه می کردم یا می ترسیدم ، مرا در بغل می گرفت و به من آرامش می داد )).
کودکان ، یادآور خوبی از لحظات وجود رابطه ی عمیق بین مادر و خود هستند.
 مثلا اگر شما در جمع شلوغی در حال گفتگو و یا غذا خوردن باشید ، ناگهان می بینید که کودک شیرخوار شما چشم های خود را به شما می دوزد و لحظاتی رابطه ی شدید و عمیق با شما برقرار می کند و یادآور آن رابطه ها می گردد.
اگر شما آماده باشید ، چنین لحظاتی را احساس و درک می کنید.

بغل کردن کودک


بغل کردن کودک

اثر تماس بدنی مادر و کودک
در آغوش گرفتن ، بغل کردن ، نوازش‌کردن ، بوسیدن ، ماساژ دادن و خواباندن کودک در بازوان مادر ، موجب ترشح اوپیوئید و اکسی توسین ( مواد شیمیایی مغز ) می گردد که اثر بسیار عمیقی در کودک ایجاد می کند و موجب ارضا و آرامش کودک و مادر ، هر دو می گردد.
این مواد ، نه فقط در مغز کودک ، بلکه در مغز مادر نیز ترشح و منتشر می شود. اگر مادر در زمانی که به عللی دچار استرس و هیجان شده ، در کنار کودک خود بخوابد و او را در بغل بگیرد ، اوپیوئید در مغز او ترشح می شود و آرامش پیدا می کند.
مادران نباید فراموش کنند که نه فقط کودکان کوچک نیاز به در آغوش گرفتن دارند تا آرامش یابند ، بلکه کودکان بزرگتر و حتی نوجوانان و جوانان نیز ممکن است نیاز به در آغوش گرفتن داشته باشند ( تا زمانی که نوجوان یا جوان بخواهد باید او را در آغوش بگیرید) . بدون شک این کار باعث می شود که در آینده نیز مادر رابطه ی خوبی با کودک و نوجوان خود داشته باشد.
در بعضی از مواقع ، در حالی که کودک در روروک یا صندلی خود نشسته است ، ناگهان جیغ می زند و فریاد می کشد ، در چنین مواقعی ، هر چه صندلی یا روروک او را تکان دهید ، اثری ندارد ، ولی اگر او را بغل کنید ، ناگهان آرام می گیرد. در چنین حالتی ، کودک نیاز به در آغوش گرفتن دارد و تا او را بغل نکنید ، آرام نخواهد شد.
در بعضی از مواقع ، کودکان کوچک در حالی که مشغول بازی هستند ، ناگهان به طرف مادر یا پدر می آیند و در دامان آنها می نشینند و پس از مدت کوتاهی باز به دنبال بازی می روند . این حالت را (( انرژی به دست آوردن )) می نامند.
نشستن روی دامان مادر یا پدر ، موجب تعادل مواد شیمیایی مغز کودک می گردد. در حقیقت کودک با این عمل خود اوپیوئید طبیعی به دست می آورد و ساعاتی را با شادی به بازی‌کردن می پردازد.
منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
بغل کردن کودک
بغل کردن کودک
بغل کردن کودک هنگام گریه کردنبغل کردن کودک هنگام گریه کردن

بغل کردن کودک هنگام گریه کردن بچه ها با گریه کردن ، با ما ارتباط برقرار می کنند ، بچه ها به خصوص در دوران نوزادی وقتی گرسنه ، تشنه ، خسته و خواب آلوده باشند و یا وقتی جایشان را خیس کرده باشند ، گریه می کنند. بغل کردن کودک هنگام گریه کردن


ابراز محبت فیزیکی والدین به کودکابراز محبت فیزیکی والدین به کودک

ابراز محبت فیزیکی والدین به کودک کودک آنلاین: بچه ها به نوازش والدین خود نیاز بسیار دارند، نه تنها در دورۀ نوزادی بلکه در خردسالی و حتی نوجوانی نیازمند نوازش هستند. انسان موجودی لامسه ای است و نوعی نیاز فطری به ارتباط فیزیکی با سایرین دارد. ابراز محبت فیزیکی والدین به کودک


ابراز احساسات والدینابراز احساسات والدین

ابراز احساسات والدین اگر پدر و مادر به حد کافی به کودک خود نرسند و مهر و محبتی که کودک نیاز دارد به او ندهند ، در رفتار کودک نمایان خواهد شد و کودک کارهایی می کند که توجه والدین را جلب کند. به طور مثال ، کودک ناگهان می آید و در گوش شما جیغ می زند ، یا ناگهان خود را روی شما می اندازد یا شانه های شما را با فشار به هم نزدیک می کند. ابراز احساسات والدین


توجه و رسیدگی به فرزند اولتوجه و رسیدگی به فرزند اول

توجه و رسیدگی به فرزند اول بعد از تولد نوزاد هر چند اوقات زیاد و دلپذیری را با فرزند اول خود بگذرانید باز هم نمیتوانید به اندازه قبل از زایمان به او رسیدگی کنید. در این دوره حتی اگر تمام کوشش خود را برای راضی کردن فرزند اول به کار برید وجود نوزاد ممکن است در او این احساس را به وجود آورد که به او توجهی نمی شود. توجه و رسیدگی به فرزند اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران