کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
تسلط والدین بر خشم خود – بخش اول
این برای هر پدر و مادری اتفاق می‌افتد: اوقات خوشی دارید و احساس می‌کنید در اوج دنیا قرار دارید. آرام و صبور هستید و با شما بودن سرگرم کننده است. سپس ناگهان، بدون هشدار، شروع به‌تغییر می‌کنید.

تسلط والدین بر خشم خود – بخش اول
این برای هر پدر و مادری اتفاق می‌افتد: اوقات خوشی دارید و احساس می‌کنید در اوج دنیا قرار دارید. آرام و صبور هستید و با شما بودن سرگرم کننده است. سپس ناگهان، بدون هشدار، شروع به‌تغییر می‌کنید. احساس می‌کنید قلب‌تان تندتر می‌زند و بدخلقی شما افزایش می‌یابد و ناگهان، والدین جهنمی را نشان می‌دهید.
خشمگین شدن شما را به‌والدینی بد تبدیل نمی‌کند. هر کسی گاهی احساس خشم می‌کند، زیرا احساسی کاملاً عادی است. آنچه واقعاً اهمیت دارد این است که شما چگونه خشم خود را کنترل می‌کنید.
بیشتر مردم فکر می‌کنند، خشم آنها در آن زمان موجه است، اما بعداً بسیاری تشخیص می‌دهند که احتمالاً افراط کرده‌اند و چیزهای تاسف باری گفته یا انجام داده‌اند.
تحلیل خشم و عصبانیت خود
خشم یعنی بروز احساسی خارج از کنترل که میتواند خطرناک باشد و عواقب جدی برای تمام خانواده داشته باشد. می‌تواند به‌اعتماد متقابل لطمه بزند و فضایی از ترس ایجاد کند. بنابراین کشف راه‌های جدید برای مدیریت خشم خود ایدۀ خوبی است.
درک اینکه چه‌چیزی شما را خشمگین می‌کند و چگونه می‌توانید از پس خشم برآیید، میتواند به‌شما کمک کند تا بهتر رفتار کنید. با پرسیدن این سؤالات ایده‌ای واضح‌تر بدست می‌آورید که چگونه رفتار کنید. بنابراین، می‌توانید، اگر بخواهید، تغییراتی ایجاد کنید:
- چه‌چیزی دکمه من را فشار می‌دهد و موجب می‌شود جوش بیاورم؟
- چقدر حد و حدود محدودیت‌های من باثبات است و اگر حد و حدود من نادیده گرفته شده یا با مخالفت مواجه شوند، چه چیزی موجب خشم من می‌شود؟
- آیا من در آنچه می‌خواهم صریح هستم؟ اگر صریح نیستم، شاید کودکانم آنچه را که من می‌خواهم درک نکنند.
- یادگیری فرزندم از روش واکنش من به‌آنها، وقتی خشمگین هستم، چیست؟ آیا من به‌آنها می‌آموزم که این خوب است که نقشه به‌طور غیرقابل کنترلی با رفتار من گم شود، بنابراین آنها هم می‌توانند همین‌طور رفتار کنند؟
- چه کار متفاوتی برای رسیدن به‌سناریوی کامل خود و ایجاد بهبود در کنترل خشمم می‌توانم انجام دهم؟ چه‌چیزی مرا از ایجاد چنین تغییراتی بازمیدارد؟استرس و خشم ارتباط تنگاتنگی دارند؛ بنابراین در مورد راه‌هایی برای کاهش استرس (داشتن زمانِ من به‌دور از فرزندان خود، یافتن کسی برای صحبت کردن، ورزش، پیاده‌روی یا رفتن به‌پارک) و استفاده از این فعالیتها برای کمک به‌آرام کردن خشم خود فکر کنید.
با خودتان صبور باشید؛ به‌گونه‌ای که راه‌های جدیدی بیابید تا خشم و استرس خود را کنترل کنید. زیرا یادگیری عاداتِ جدید زمان می‌برد. گام‌های کودک‌تان را به‌سوی روابط شادتر بستایید. با رفتارهای کوچک برای ستودن موفقیت‌های روزانۀ خود، به‌خودتان پاداش دهید، یک حمام کف با شمع‌ها، یک فنجان قهوۀ تازه، یک شاخۀ گل یا یک مجله.
شناخت محرک‌های تراز اول خشم
بدخلقی والدین هنگامی است که کودک کنترل خود را از دست میدهد و شروع می‌کند به‌بیرون انداختن اسباب بازی‌هایشان از کالسکه، یعنی به‌کنایه صحبت می‌کند. بدخلقی والدین نیرومند است؛ مثل گردباد. مخرب است و به‌کنترل نیاز دارد.
مراحل بعدی به‌شما کمک می‌کند تا در مورد اینکه چه‌چیز موجب گم کردن نقشه‌تان می‌شود و شما را واقعاً خشمگین می‌کند، فکر کنید.
- روی یک ورقۀ کاغذ یا یک صفحه از دفتر یادداشت خود، 4 تا از موارد تراز اولی که خشم شما را تحریک می‌کنند، یادداشت کنید.
- فهرست خود را بررسی کنید و مشخص کنید کدام‌یک موجب می‌شود احساس بدتری داشته باشید. سعی کنید دلایلی را که یک محرک خاص برای شما نیرومندتر است، مشخص کنید.
- فکر کنید اگر بتوانید به‌مسائل زیادی بپردازید و مرکزیت بیشتر و نظارت بیشتر داشته باشید، چه‌کاری را می‌توانید به‌طور متفاوت انجام دهید.
- دست‌تان را زیر ناف خود حرکت دهید. اینجا مرکز تعادل بدن شماست. احساس مرکزیت، استحکام و ریشه داشتن در زمین کنید، شبیه ریشه‌های درخت که به‌درون زمین فرو می‌روند.
- موقعیتی را مجسم کنید که معمولاً شما را به‌هیجان می‌آورد و آن را از جای آرام و در مرکزیت ببینید، جایی که شما ریشه و نظارت دارید.
وقتی درگیری پیش می‌آید، می‌توانید انتخاب کنید: درگیر نبرد شوید؛ کنار بروید؛ یا بحث کنید. انتخاب شما خیلی به‌این بستگی دارد که چقدر احساس امنیت می‌کنید، چقدر به‌قدرت می‌چسبید و چقدر به‌دلایل خود اعتماد دارید. اما یک چیز قطعی است؛ عصبانی شدن ممکن‌است:
- عمیق‌تر شدن و گسترده‌شدن رابطۀ شما با فرزندتان را متوقف کند.
- فرزندتان را از رویارویی با مشکلات و برآمدنِ مؤثر از عهدۀ آنها باز دارد.
- فرزندتان را تشویق می‌کند تا شما را به‌بازی بگیرد.
- به‌خویشتن داری همه لطمه وارد می‌کند.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
خشم والدین
تسلط والدین بر خشم خود – بخش دومتسلط والدین بر خشم خود – بخش دوم

تسلط والدین بر خشم خود


خشم والدین در مقابل رفتار کودکخشم والدین در مقابل رفتار کودک

خشم والدین در مقابل رفتار کودک خشم واکنشی احساسی ست که در قبال رفتار نامناسب طرف مقابل برای همه ی ما به وجود می آید. مهم ترین عامل خشم ، ناکامی در رسیدن به خواسته ها یا توقعاتمان از طرف مقابل. عصبانیت یعنی رفتاری که در پی خشم ایجاد میشود. پرخاشگری ، نوعی هیجان و رفتار منفی است که به علت عصبانیت پیش می آید. پرخاشگری به سبب تفسیر ، قضاوت و برداشت غلط فرد پرخاشگر ایجاد میشود. خشم والدین در مقابل رفتار کودک


بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش چهارمبازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش چهارم

بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش چهارم گروه سنی 7 سال به بالا، مدت بازی ده دقیقه، گروه‌های کوچک، گفتگوی کم مهارت‌ها: خودآگاهی، شنیدن، تمرکز، مشاهده، قیاس بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش چهارم


اهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودکاهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودک

اهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودک کودک آنلاین: وقتی خشمگین هستید، هرگز کودک را تنبیه نکنید. در حالت خشم احتمال اینکه از نظر جسمانی و یا کلامی بیش از حد خشونت به خرج دهید، بیشتر می شود. اهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید