کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
بگذارید کودکتان مطابق با سن خود رفتار کند
بگذارید کودکتان مطابق با سن خود رفتار کند کودک آنلاین: بخشی از احترامی که به فرزند خود می گذارید شامل این است که او بتواند مطابق با سن خویش رفتار کند. لازمۀ این کار آن است که در هر مرحله از رشد، در موقعش خوش باشد؛ و شما در مقابل این وسوسه که او را به سمت مرحلۀ بعدی سوق دهید، مقاومت کنید.

بگذارید کودکتان مطابق با سن خود رفتار کند
کودک آنلاین: بخشی از احترامی که به فرزند خود می گذارید شامل این است که او بتواند مطابق با سن خویش رفتار کند. لازمۀ این کار آن است که در هر مرحله از رشد، در موقعش خوش باشد؛ و شما در مقابل این وسوسه که او را به سمت مرحلۀ بعدی سوق دهید، مقاومت کنید.
بگذارید رشد او بدون اینکه دائماً از طرف شما هدایت شود و جهت بگیرد، شکوفا گردد. تردیدی نیست که می خواهید زندگی فرزندتان را به گونه ای بسازید که به سوی خوشبختی و موفقیت برود، ولی تنها بخشی از پرورش فرزندتان مربوط به آماده کردنش برای پیشامدهای آینده است.
بخشی دیگر از پرورش، عبارت از این است که فرزندتان از زندگی اش خوشحال باشد، بگذارید فرزندتان مطابق با سن خودش رفتار کند، بدون اینکه باعث شوید او زودتر از آنچه انتظار می رود، بزرگ شود.
نوزاد خودش به موقع از شیر گرفته می شود، یاد می گیرد چگونه با قاشق غذا بخورد، راه برود، حرف بزند یا دستشویی برود و شما نباید تلاش کنید در این یادگیری ها، زمانبندی صحیح خودتان را پیاده کنید.
بچه ها با سرعت های متفاوت رشد می کنند و گاهی در بعضی از زمینه ها تندتر پیشرفت می کنند (مثلاً در رشد حرکتی) ولی در سایر زمینه ها کندتر (برای مثال در حرف زدن).
بگذارید فرزندتان با سرعت خودش رشد کند. اگر نگرانِ کند بودن رشد فرزندتان در دورۀ نوزادی یا هر دورۀ دیگر هستید، با متخصص کودکان مشورت کنید.
بگذارید فرزند نوپایتان دنیا را از راه کشف چیزهایی که در اطرافش می بیند، بشناسد. به فکر اینکه او را برای دوران پیش دبستانی آماده کنید، نباشید. او هر آنچه باید بداند را بدون هرگونه آموزش مخصوص از طرف شما خواهد آموخت.
کودک دو ساله برای برانگیخته شدن رشد عقلی نیاز به کارت های آموزشی مصور ندارد، بلکه در این زمان بیش از هر چیز به محیط امن و والدینی نیاز دارد که شاد باشند و تنها به خاطر تفریح و شادی روی زمین بنشینند و با او بازیکنند؛ نه اینکه هر گونه ارتباط با او را تبدیل به درس کنند.همین که هر روز برایش کتاب بخوانند و فرصت های با ارزش و با کیفیت را با او سپری کنند، مطالب بسیاری خواهد آموخت.
فرزند پیش دبستانی خود را مجبور نکنید مانند بزرگسالان رفتار کند. کودکان چهار ساله می توانند پر سر و صدا، شلخته، شاد و شنگول و بی توجه و کند و ناپخته باشند.
اگر والدین هم مانند آنها رفتار کنند و خود را مانند آنها بازیگوش و نامرتب و خام و ناپخته نشان دهند روزگار آسان تر و بهتری خواهند داشت.
دوران کودکی بایستی با تفریح و بازی همراه باشد. کودک بزرگتر که می شود فشارهای زیادی را برای منضبط و جدی بودن تحمل خواهد کرد. پس بگذارید اکنون مانند کودکان پیش دبستانی رفتار کند، نه اینکه مجبور شود کودک چهار ساله ای باشد که نقش چهل ساله ها را بازی می کند.
به طور قطع به کودکان دبستانی نیز زمان کافی برای بازی کردن بدهید. زندگی او را با درس و معلم خصوصی و مربی شخصی پر نکنید. اینکه بتواند ساز موسیقی بزند و یا به زبان خارجی صحبت کند و تنیس باز ماهری باشد البته فوق العاده است.
اما همچنین لازم است بداند که چطور باید استراحت کند، چطور خودش را سرگرم کند و نیز چگونه گاهی هیچ کاری انجام ندهد. باید بتوانید بین فعالیت های سازمان یافته و بدون سازمانِ وی تعادل برقرار کنید. زندگی کودک نه ساله نباید یکسره و پیوسته آموزشی و پرورشی باشد.
در نوجوانی فرزندتان باید با خامی و کم تجربگی اش هم خوش باشد. بسیار خوب است که کمکش کنند تا به تدریج به بلوغ فکری برسد؛ ولی اصرار بر اینکه وقتی تنها سیزده سال دارد مانند بزرگترها رفتار کند درست نیست.
برای نوجوانان طبیعی است که گهگاه اختیار از کف بدهند، یا ناآرام و سرکش بشوند یا در کارها افراط کنند یا همه چیز را امتحان کنند، و در همان دم و لحظه زندگی کنند.
وظیفۀ پدر یا مادر سرکوب کردن این رفتارها نیست؛ بلکه به کار بستن حداکثر تلاش برای جلوگیری از هرگونه گزند و آسیبی به اوست. در اینکه کودک هر مرحله از رشد خود را تمام کند و به مرحلۀ بعدی برسد، هیچ شتاب نکنید.
دوران کودکی همچون صحنۀ مسابقه نیست که ببینیم چه کسی زودتر به بزرگسالی می رسد.
منبع: ده اصل ثابت فرزندپروری
بگذارید کودکتان مطابق با سن خود رفتار کند

در برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنیددر برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنید

در برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنید کودک آنلاین: فرآیند رشد کودک به طرز تدریجی و یکنواخت نیست بلکه بیشتر دگرگونی های جهشی ناگهانی رخ می دهد. در واقع همراه با بزرگ شدن کودک، رشد عقلی و عاطفی او بین دوره های آرام (که در آنها به نظر نمی رسد تغییری روی دهد)، و دوره های تغییر سریع (طوری که از خود می پرسد این همه یکباره روی داده) نوسان دارد.


تربیت صحیح کودکانتربیت صحیح کودکان

تربیت صحیح کودکان تربیت کردن کودکان کار سختی است ولی وقتی آنها به مدرسه می روند این کار کمی برای والدین آسان تر می شود. کودکان شش تا نه ساله مرتب بایدها و نبایدهای بسیاری را از والدینشان شنیده اند. در این دوران معمولا رفتارهای بهتری از آنها دیده میشود. تربیت صحیح کودکان


اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکاناهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان

اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان امادگی های ذاتی کودک کمابیش نحوۀ واکنش وی را در برابر رویدادهایی که با آن مواجه شود، تحت تاثیر قرار می دهد. پدر یا مادر حتی در مورد مسائل کوچک نیز باید این آمادگی ها را در نظر داشته باشند. اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان


تغییر نقش پدر و مادری – بخش اولتغییر نقش پدر و مادری – بخش اول

تغییر نقش پدر و مادری – بخش اول به موازات رشد یافتن فرزندتان، نقش شما نیز به عنوان پدر یا مادر تغییر می کند. اگرچه ممکن است این مطلب به نظر شما واضح بنماید، ولی گفتنش اغلب آسان تر از عمل کردنش است. این مطلب را بسیاری درست به شمار می آورند ولی نمی توانند بدون گرفتاری به آن عمل کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران