کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک – بخش دوم
پرورش کودک – بخش دوم ملاحظه می کنید که وقتی صحبت از مسئله ی پرورش است ، سخن از این است که من و شما باید اصولی را بدانیم : پرورش کودک – بخش دوم

پرورش کودک – بخش دوم
ملاحظه می کنید که وقتی صحبت از مسئله ی پرورش است ، سخن از این است که من و شما باید اصولی را بدانیم :
یعنی من و شما باید واقف باشیم که مسیر رشد و تکامل کودک ما در زمینه های مختلف چگونه است.
فقط باید بدانید که در چه زمانی او را در معرض چگونه رابطه ای  و یا شرایط و موقعیتی قرار بدهید. باید دقیقا بدانیم که فرزند ما قبل از این که بتواند توانایی همراهی و همکاری بین چشم و دستش را داشته باشد ، به طوری که وقتی مغز فرمان می دهد که به سمت راست و چپ و پایین و بالا برود ، بتواند این کار را بکند ، و ضمنا پایین و بالا و چپ و راست را تشخیص بدهد.
معلوم است که در این شرایط وقتِ آموزش آلت موسیقی یا پیانو نخواهد بود. زیرا کودک در چنین شرایطی چپ و راست و پایین و بالا را تشخیص نمی دهد. بنابراین امکان ندارد آن کار را آن گونه که شما می خواهید انجام دهد.
پس باید گذاشت به مرحله ای از رشد خودش برسد و روزی که این همکاری بین اعضای بدن به وجود آمد ، یا بین چشم و دست و فرمان مغز ایجاد شد ، شما میتوانید او را به کلاس موسیقی ببرید و از او بخواهید که با آلت موسیقی آشنا شود.
بنابراین در این زمینه باید دقیقا بدانیم که در هر دوره ای ، در هر زمانی ، فرزند ما چه قابلیتی و آمادگی ها و چه توانایی هایی دارد و آهسته آهسته او را با دنیای تازه ای که برای او فوق العاده هیجان انگیز و جالب است ، آشنا کنیم ، تا این که در منزل بشینیم و تصمیمی بگیریم یا ببینیم پسر و دختر همسایه چه کرده است ؟ ، یا دوست ما چگونه عمل می کند و بخواهیم دست به کاری بزنیم که از نظر ما به خاطر این که دیگران نیز انجام داده اند ، فکر کنیم که درست تصمیم گرفته ایم!
بنابراین وقتی که صحبت از پرورش است ، آگاهی ما به مراحل رشد است و این مراحل رشد با عامل زمان کاملا همراه است.بسیاری از بچه ها برای برخی از کارها آمادگی ندارند . ( مثل ) : مطالعات نشان می دهد در برخی از آموزش ها ، دو بچه ی دوقلو یا هم شکم یکسان ( دوقلوهای یکسان ) ، کوشش کردند که یکی را از روز تولد ، به نوعی روی دوچرخه بنشانند و روزی یکی دو ساعتی ، او را به این کار واداشتند.
او به جایی رسیده که در 32 یا 34 ماهگی ، توانسته تعادل خودش را حفظ کند و با وجودی که روزی یکی دو ساعت ، آموزش دیده است ، بتواند دوچرخه را بدون این که به زمین بیفتد هدایت کند. سراغ برادر یا خواهر دیگرش رفتند.
یکی دو روزی با او هم کار کردند. او هم توانسته دقیقا همان کاری را بکند که برادرش انجام داد. به بیان دیگر بسیاری از اوقات این که ما بدون آمادگی کودک ، او را با مطلبی یا موضوعی آشنا کنیم ، صرف نظر از این که هیچ فایده ای ندارد ، خطر و ضرر هم نیز دارد.
روزی که فرزند من توانایی تشخیص چپ و راست یا پایین و بالا را ندارد ، چگونه میتواند پیانو یاد بگیرد؟! ، به طوری که وقتی که میخواهد نُتی را بزند دقیقا نمی داند دستش را به این طرف یا آن طرف یا پایین و بالا ببرد.
برای این که برای او تفاوتی بین این ها وجود ندارد. نتیجتا آگاهی به این مسئله است که میتواند به من و شما کمک کند. در غیر این صورت میتوانیم خودمان و عزیزانمان را اذیت کنیم و با ناراحت کردن آن ها و نگرانی خودمان ، اوضاع را بدتر و بدتر کنیم.
به نظر می رسد که در زمینه های مختلف ، پرورش باید راه خودش را ادامه بدهد و تعقیب کند ، چه از نظر فیزیکی ، مادی ، جنسی ، احساسی ، عاطفی ، ادراکی و شناخت به آنچه که مربوط به عقل و هوش انسان است و چه از نظر امور اخلاقی و از نظر شخصیتی و بالاخره روابط انسانی.
وقتی که پدر و مادر  ، فرزندشان را کمک میکنند تا در این زمینه ها به کمال و رشد خودش برسد ، به او این فرصت و امکان را می دهند تا بتواند در زندگی موجود پرورش یافته ای باشد.
درست مانند دهقان یا باغبانی که گل را به ثمر و نتیجه ای رسانده و میتواند نه تنها آن را از گلخانه بیرون بیاورد ، بلکه این آمادگی و ظرفیت را دارد که در خاک غریبه ، حتی کاملا مختلف و متفاوت و حتی در مقابل گردبادها و طوفان ها ، بتواند از خودش مقاومت نشان دهد و زندگی خودش را ادامه دهد.
بنابراین پرورش ( کار اصلی پدر و مادر ) یعنی مواظبت و مراقبتی که من و شما داریم.
شاید همان طور که هنگام رانندگی اگر امور و اصولی را که طی چند ساعت یاد گرفتیم و چندین ساعت آن را تمرین کردیم ، به کار ببریم ، حتی میتوانیم یک اتومبیل نسبتا بزرگی که چند ده یا حتی چند صد برابر وزنِ خود ما هست را ، به راحتی هدایت کنیم.
منبع : کتاب فلسفه و هدف های پرورش تعلیم و تربیت دوران بارداری مادر
پرورش کودک – بخش دوم
پرورش کودک – بخش اولپرورش کودک – بخش اول

پرورش کودک – بخش اول پرورش یعنی مواظبت و مراقبت از زندگی در حال رشد. به دلیل اهمیت آن تکرار می کنم که پرورش ، مواظبت و مراقبت از زندگی ای است که در حال رشد است. نه دخالت ، نه تجاوز ، نه ویرانگری ، نه اضافه کردن و نه ساختن . پرورش کودک – بخش اول


پرورش کودک درخشان – قسمت سومپرورش کودک درخشان – قسمت سوم

پرورش کودک درخشان هرچه نوزادان بیشتر گفت و گوی دیگران را بشنوند ، سخن گفتن را بهتر یاد می گیرند . زبان نوعی ارتباط است ؛ و نوزادان بسیار پیش از آن که واژگان را به کار ببرند ، ارتباط برقرار می کنند. نوزادان بسیار زود یاد می گیرند با به کارگیری صداها و حرکاتشان میتوانند جلب توجه کنند ؛ و نیازهایشان را برآورده سازند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودکی مسئول – بخش سومپرورش کودکی مسئول – بخش سوم

پرورش کودکی مسئول کودکی که در حال یادگیری مسئولیت‌هایش است، اگر کار درستی انجام می‌دهد، توجه‌تان را به او نشان دهید. تشویق و ستایش، کودک را به‌تکرار رفتار پسندیده و خوش‌ایندش برمی‌انگیزاند. پرورش کودکی مسئول


نقش گروه های بازی در پرورش کودکنقش گروه های بازی در پرورش کودک

نقش گروه های بازی در پرورش کودک کودک شما تا پیش از 6 ماهگی ، فقط علاقه مند به تماشای چهره های مختلف ، اسباب بازی ها و دست و پای خودش بود ، اما حالا عاشق این است که با سایر بچه ها باشد. نقش گروه های بازی در پرورش کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران