کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
الگوی تربیتی عدم محبت و سختگیری
الگوی تربیتی عدم محبت و سختگیری : اکثر علائم عصبی که روزانه در افراد مشاهده میکنیم، از طریق این الگو به‌وجود میآید، نگرانی، تنش، اضطراب، افسردگی و در نهایت خودکشی، خصوصیات عاطفی – هیجانی‌ای هستند که به‌واسطۀ این الگوی تربیتی ایجاد می‌شوند.

الگوی تربیتی عدم محبت و سختگیری
اکثر علائم عصبی که روزانه در افراد مشاهده میکنیم، از طریق این الگو به‌وجود میآید، نگرانی، تنش، اضطراب، افسردگی و در نهایت خودکشی، خصوصیات عاطفی – هیجانی‌ای هستند که به‌واسطۀ این الگوی تربیتی ایجاد می‌شوند.
کودکانی که بر اساس این الگو تربیت می‌شوند، معمولا به ترس‌های غیرمنطقی مبتلا می‌شوند ( از قبیل ترس از تاریکی،آسیب‌دیدگی ،عدم موفقیت، حیوانات و...) و این ترس‌ها با سرزنش و چیرگی هرچه بیشتر والدین، بیشتر آشکار می‌گردد.
والدینی هم که مطابق با این الگو با فرزندان خود رفتار می‌کنند، مقررات شدید و سختی را وضع می‌کنند که موجب می‌شود در نهایت بین آن‌ها و فرزندانشان روابط ارباب و رعیتی برقرار گردد. با ادامه این روند ، جهان در نزد کودک به دو بخش حقارت و برتری تقسیم می‌شود، که در انتهای بخش حقارت خود کودک و در انتهای دیگر والدینش قرار می‌گیرند.
دراین الگو، والدین، کودک را به دلیل ناتوانی‌هایش مورد سرزنش قرار می‌دهند. ( خطای شماره 2:  قضاوت دربارۀ کودک براساس رفتارش ) ، اما به اون اجازۀ چون و چرا داده نمی‌شود (خطای شماره 1: کودک نباید والدین خود را مورد چون و چرا قرار دهد یا با آن‌ها مخالفت کند).
هر خطایی که از کودک سر بزند ، فورا با او برخورد می‌شود. این گونه برخوردها غالبا با خشونتی غیرضروری ، حمله به شخصیت کودک و ایجاد احساس گناه همراه است (خطای شماره 4: روش‌های موثر تربیتی کودک عبارتند از: تنبیه، سرزنش، و ایجاد احساس گناه).
 سرزنش مداوم باعث میشود در ذهن کودک تصور ضعیفی از خودش به‌وجود آید، که به‌تدریج اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد رفتارش را بدتر می‌سازد و موجب می‌شود که به‌زودی باور کند آن‌چه والدینش دربارۀ او تصور می‌کنند، حقیقت محض است.
بدین ترتیب این حالت یعنی سرزنش خود، احساس افسردگی خفیف یا شدیدی را (حتی در برابر کوچک ترین ضعف‌های بشری) به‌وجود می‌آورد.این الگوی تربیتی که مبتنی بر عدم محبت، سرزنش، انتقاد و سخت‌گیری است، در میان چند نسل گذشته مرسوم بوده و میلیون‌ها انسان مسئول و سخت‌کوش به‌بار آورده است که اغلب آن‌ها همواره احساس گناه و ناخشنودی می‌کرده اند.
 اما امروزه تحت تاثیر مکاتب " سهل گیر "روان شناسی کودک، دیگر کمتر از این‌گونه روش‌ها استفاده می‌شود. خطاهای مشترکی که والدین در این الگوی تربیتی بیش از همه مرتکب می‌شوند، عبارتند از :
خطای شماره6: تعریف و تمجید کودک را لوس می‌کند. خطای شماره 8: تنبیه سخت اگر از همان بار اول اعمال شود، موثرتر خواهد بود. خطای شماره 9: والدین باید زمانی کودک را مورد لطف و محبت خویش قرار دهند که رفتار شایسته‌ای از او سر بزند.
اگر فرضأ مقدار سرزنشی را که این کودکان دریافت می‌کنند، در یک کفۀ ترازو و مقدار تعریف و تمجیدی را که از آن‌ها صورت می‌گیرد؛ در کفۀ دیگر قرار دهیم، این دو کفه هیچ‌گاه برابر نخواهند بود.
این سرزنش بسیار و تمجید کم، باعث می‌شود که چنین خونواده‌های کودکانی سلطه پذیر، بیش از حد مطیع و ترسو تربیت کنند که خود این موضوع مشکلات بسیاری در پی خواهد داشت.
این گروه از کودکان ممکن است به‌طور مداوم بین افسردگی (سرزنش خود)، اضطراب (انتظار سرزنش)، یا حالت دفاعی (سرزنش دیگران)،در نوسان باشند.
فقط هنگامی که بر مقدار تعریف و تمجید بیفزاییم و کاری کنیم که کفۀ تمجید از کفۀ سرزنش سنگین‌تر شود، می‌توانیم این کودکان را به‌موقعیت شادابی و سرزندگی بازگردانیم.
یکی از خصوصیات مثبت این خانواده‌ها، توانایی آن‌ها در تداوم سخت‌گیری است، چرا که کودکان در این‌گونه خانواده‌ها، به ندرت لوس و نازپرورده می‌شوند، چرا که کار زیادی از آن‌ها خواسته می‌شود.
اما این گونه والدین در دو مورد عملکرد مناسبی ندارند؛ اولأ زمانی که فرزندانشان رفتار ناشایستی انجام می‌دهند، آن‌ها را به شدت مورد انتقاد و سرزنش قرار داده و محبت خود را دریغ می‌دارند؛ ثانیأ هنگامی که کودکانشان کار شایسته‌ای انجام می‌دهند، آن‌ها را به خوبی مورد تحسین و تمجید قرار نمی‌دهند.
تربیت مناسب کودکان، سه ویژگی عمده دارد:
1- عدم سرزنش؛ 2- محبت و قاطعیت؛ 3- تعریف و تمجید
والدینی که بر اساس الگوی تربیتی عدم محبت و سخت گیری رفتار می‌کنند ، باید به ویژگی اول و سوم توجه بیشتری داشته باشند، لازم به ذکر است که هرگز نباید در جستجوی کمبودها و نقایص کودک باشید، بلکه باید از رفتارهای نادرست وی انتقاد کنید وهمواره بدون توجه به رفتار کودک به او عشق و محبت و انگیزه عطا کنید.
منبع: موفقیت در تربیت فرزندان
الگوی تربیتی عدم محبت و سختگیری
الگوی تربیتی محبت و عدم قاطعیت - بخش اولالگوی تربیتی محبت و عدم قاطعیت - بخش اول

الگوی تربیتی محبت و عدم قاطعیت در طول دو دهۀ گذشته والدین همواره به‌دلیل عدم محبت و سختگیری زیاد نسبت به‌فرزندان‌شان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. اما اکنون الگوی تربیتی خود رانسبت به‌گذشته تغییر داده‌اند و براساس الگوی تربیتی محبت و عدم قاطعیت رفتار می‌کنند.


باورهای نادرست دربارۀ تربیت کودک – قسمت دومباورهای نادرست دربارۀ تربیت کودک – قسمت دوم

تربیت کودک : یکی از خطاهای معمول و مهمی که والدین در رفتار با فرزندان خود مرتکب می‌شوند، این است که دربارۀ آنها براساس رفتارشان قضاوت می‌کنند. غالباً تصور می‌کنند که یک شاگرد زیرک و باهوش، از یک شاگرد کند ذهن، یا یک کودک ماهر و زبردست، از یک کودک بی‌دست و پا بهتر است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران