کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
خاصیت درمانی ریواس
خاصیت درمانی ریواس : ریواس دارای برگهایی می‌باشد که از جوانه جانبی ریزوم‌ها به‌وجود می‌آیند. برگها دارای پهنک نسبتاً پهن می‌باشند. دم برگ ریواس که قسمت خوراکی آن را تشکیل میدهد، گوشتی بوده و طول آن به‌بیش از 50 سانتیمتر میرسد.

خاصیت درمانی ریواس
ریواس بومی آسیا و به‌احتمال زیاد سیبری و یا کوه‌های هیمالیا می‌باشد. در قرن شانزدهم در اروپا کشت می‌شد و نوشته‌ها حاکی از آن است که قبل از میلاد مسیح در چین به‌عنوان دارو مصرف میشد. ریواس دارای یک ریشۀ معمولی است که یک تا دو متر در خاک رشد می‌کند. ریشۀ ریواس در مقابل سرما و یخبندان مقاوم است.
ریواس دارای دو نوع ساقه است. یکی ساقۀ زیرزمینی که به‌آن ریزوم می‌گویند. ریزوم پس از رشد گوشتی و چوبی می‌شود که از جوانه‌های آن، ساقه‌های هوایی و برگهای پهن به‌وجود می‌آید. نوع دوم ساقه در ریواس ساقه‌های هوایی است که تا حدود یک متر نیز رشد می‌کند.
ریواس دارای برگهایی می‌باشد که از جوانه جانبی ریزوم‌ها به‌وجود می‌آیند. برگها دارای پهنک نسبتاً پهن می‌باشند. دم برگ ریواس که قسمت خوراکی آن را تشکیل میدهد، گوشتی بوده و طول آن به‌بیش از 50 سانتیمتر میرسد.
ریواس دارای برخی عناصر نظیر پتاسیم و کلسیم می‌باشد و از نظر ویتامین‌ها نیز تا حدودی غنی است. دم‌برگ ریواس که قسمت قابل استفاده آن است دارای مقداری اسیدهای آلی مانند اسید مالیک است که برای رفع عطش و ایجاد سهولت در هضم غذا مفید می‌باشد. همچنین در طب سنتی ریواس برای دفع بعضی از باکتریهای مضر استفاده می‌شود.البته لازم به‌ذکر است که مصرف بیش از حد ریواس باعث کمبود کلسیم در بدن می‌شود. ریواس از سبزیهای خنک است و دماهای پایین را تحمل می‌کند. برگها در دمای پایین صورتی و یا قرمز و در دماهای بالا بیش از 30 درجه سانتیگراد سبز تیره می‌باشد.
ریواس در مناطق پر باران عملکرد بیشتری را دارد. در خاک‌های سبک و حاصلخیز بهتر رشد می‌کند. خاک ریواس نیاز به‌پتاسیم زیادی دارد.
ریواس دارای ویتامین‌ها و املاح معدنی گوناگون است. برای تمامی اعضای بدن، مادۀ غذایی بسیار ممتازی شمرده می‌شود و اثر شگفت‌انگیز و معجزه آسایی دارد. قابض است و برای تقویت معده و کبد مفید می‌باشد. خوردن ریواس برای بیماران تب‌دار و بی‌اشتها مفید بوده و یرقان، وسواس، سستی را درمان می‌نماید.
در این‌گونه موارد میتوان 100 گرم از آب ریواس یا رب ریواس را میل کرد. صفرا و دل بهم‌خوردگی را رفع می‌کند و برای حصبه و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و دافع کرم است.
مفیدترین طریقۀ مصرف آن، مصرف آب ریواس همراه با آب هویج، کرفس، خیار و سیب می‌باشد که یک سوم آب ریواس و دو سوم بقیه مواد است.
ریواس اثر ملین داشته و اشتهاآور است و برای افزایش اشتها و یبوست مفید می‌باشد. مصرف ریواس برای مبتلایان به‌سنگ کلیه و ناراحتیهای مثانه خطرناک است. شیر مادرانی که ریواس می‌خورند، در نوزادان تولید اسهال می‌کند.
نخستین کارکرد آن در دهان این است که با تحریک جوانه‌های چشایی به‌واسطۀ مزۀ تلخ خوشایندش، موجب پاک شدن حفرۀ دهان شده و دهان را برای چشیدن غذای بعدی آماده می‌سازد. این گیاه در معده سبب افزایش ترشح معدی و تحریک آن می‌شود. درنتیجه به‌طور کلی باعث بهبود عملکرد معده می‌گردد.

منبع: خواص میوه‌ها و سبزی‌ها
خاصیت درمانی ریواس
خاصیت درمانی نارگیلخاصیت درمانی نارگیل

خاصیت درمانی نارگیل : گوشت نارگیل دارای آنزیم‌های مختلف انورتین، اکسیداز و کاتالاز می‌باشد. در شیر نارگیل اسیدهای آمینه مختلف مانند هیستدین، آرژینین، لیزین فتایروزین، تریپتوفان، پرولین، لوسین و آلانین موجود است.


خاصیت درمانی ترب و تربچهخاصیت درمانی ترب و تربچه

خاصیت درمانی ترب و تربچه : ترب گیاهی است یکساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می‌رسد. برگ‌های آن پهن، ناصاف، کرک‌دار و با بریدگی‌های نامنظم می‌باشد. گل‌های آن به‌رنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که در انتهای شاخه ظاهر می‌شود.


خاصیت درمانی خربزهخاصیت درمانی خربزه

خاصیت درمانی خربزه : خربزه درجه قلیایی خون و سلول‌های بدن را بالا برده و سموم آن را خنثی و دفع می‌کند. همچنین فسفر موجود در خربزه باعث تقویت سلول‌های مغزی و فعالیت اعصاب می‌شود


خاصیت درمانی زالزالکخاصیت درمانی زالزالک

خاصیت درمانی زالزالک : درخت زالزالک به‌صورت خودرو در گرگان، اراک، کلاردشت، ارومیه، بروجرد، کوهستان‌های البرز و حتی ناحیه پس‌قلعه شمال تهران وجود دارد و همچنین در شمال ایران گونه‌های وحشی آن به‌شکل خودرو در جنگل‌ها می‌روید و آن را ولیک می‌نامند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران