کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
واکنش والدین در برابر تقلید کودک از همسالانش
واکنش والدین در برابر تقلید کودک از همسالانش کودک آنلاین: هنگامی‌که کودکان شکایت می‌کنند و می‌گویند: چرا من نمی‌توانم این کار را انجام دهم؟ والدین بسیار عصبانی و ناراحت می‌شوند: یعنی ما والدین بدی هستیم؟ اگر فکر می‌کنی والدینِ علی با او بهتر رفتار می‌کنند، چطور است بروی با آن‌ها زندگی کنی، چرا این‌قدر خودت را سرزنش می‌کنی؟ تو خودت را دست‌کم می‌گیری. واکنش والدین در برابر تقلید کودک از همسالانش

واکنش والدین در برابر تقلید کودک از همسالانش
کودک آنلاین: هنگامی‌که کودکان شکایت می‌کنند و می‌گویند: چرا من نمی‌توانم این کار را انجام دهم؟ والدین بسیار عصبانی و ناراحت می‌شوند: یعنی ما والدین بدی هستیم؟ اگر فکر می‌کنی والدینِ علی با او بهتر رفتار می‌کنند، چطور است بروی با آن‌ها زندگی کنی، چرا این‌قدر خودت را سرزنش می‌کنی؟ تو خودت را دست‌کم می‌گیری.
کودکان در این موقعیت، دوست دارند همان کاری را تقلید کنند که دوستانشان آن را انجام می‌دهند. ممکن است این کارها شب‌بیداری، آرایش کردن، دیدن فیلم‌های ترسناک و یا رفتن به یک مهمانی نامناسب باشد.
 آن‌ها در مورد امن بودن محیط، خرج زیاد یا عقاید قابل‌احترام پدر و مادر خود فکر نمی‌کنند و وقتی‌که در مورد چیزی شکایت می‌کنند، قصد ندارند والدین خود را آزار بدهند. آن‌ها فقط می‌خواهند به یک گروه خاص تعلق داشته باشند و نیاز خود را در نظر می‌گیرند.
والدین بعضی از درخواست‌های کودک را غیرقابل‌قبول می‌دانند و هنگامی‌که کودک آن را تکرار می‌کند و دراین‌باره پافشاری می‌کند، نه‌تنها از رفتار فرزندشان ناراحت می‌شوند بلکه از دوستان آن‌ها هم ناراحت می‌شوند.
والدین از یکدیگر می‌پرسند که آیا فرزندشان بیش‌ازحد به همسالان خود وابسته است و نگران و مضطرب هستند که شاید بعضی از دوستان فرزندشان اثر بدی روی رفتار او بگذارند: من به احمد اطمینان ندارم، نمی‌خواهم به خانۀ آن‌ها بروی.
بعضی از والدین از نوع رفتار دیگر والدین هم عصبانی و ناراحت می‌شوند، مخصوصاً والدینی که ازنظر آن‌ها قاطعانه رفتار نمی‌کنند و همه‌چیز را آسان می‌گیرند.
مادری به فرزند 11 سالۀ خود اجازه نداد تا به همراه دوستش به یک فروشگاه برود: برای من مهم نیست که مادر سارا به او اجازه داده تنها جایی برود، اما من اجازه نمی‌دهم تو باید با یک بزرگسال به فروشگاه بروی.
ممکن است فرزندتان از سخت گیری هایی که در موردش انجام می‌دهید راضی نباشد و در این مورد از شما شاکی باشد. بهتر است با صبوری به حرف‌هایش گوش دهید و فوراً عکس‌العمل نشان ندهید.
احتمالاً او می‌خواهد احساساتش را بیرون بریزد: چرا من همیشه اولین کسی هستم که مجبور است زود به خانه برود، شما خیلی احتیاط می‌کنید و همیشه نگران هستید. وقتی حس کند به حرف‌هایش توجه کرده‌اید و او را درک می‌کنید، دیگر در مورد خواسته‌هایش پافشاری نمی‌کند.از به کار بردن جمله‌های منفی و تند خودداری کنید، حتی اگر فکر می‌کنید که حرف‌های فرزندتان بی‌رحمانه است. وقتی او می‌گوید: تو هیچ‌وقت اجازه نمی‌دهی کاری انجام دهم، به او بفهمانید که چرا اجازه نمی‌دهید این کار (موردنظر فرزندتان) را انجام دهد.
اگر با یکدیگر به توافق نرسیدید و ادامۀ صحبت فایده‌ای نداشت، به او صریح و روشن بگویید که دیگر نمی‌توانید بیشتر از این توضیح دهید: هر خانواده‌ای شرایط ویژه‌ای دارد، ما هم مقررات خانوادگی خاصی داریم.
می‌توانید سرگرمی‌ها و فعالیت‌های بهتری را به‌جای درخواست فرزندتان به او پیشنهاد کنید: به عسل تلفن کن و بگو اگر می‌تواند به اینجا بیاید. آیا می‌توانی یکی از دوستانت را راضی کنی تا همراهت به استخر بیاید؟ بیا از این مغازه یک فیلم خوب بخریم.
همچنین می‌توانید هرازگاهی قانونی که در خانه وضع کرده‌اید را بررسی کنید و هر چه او بزرگ‌تر می‌شود، آزادی عمل بیشتری به او بدهید.
وقتی‌که سختگیری خود را کم می‌کنید، همچنان مصمم باشید او را در کارهایش راهنمایی کنید: از کنار دوستانت دور نشو، حتماً با من تماس بگیر، و به او گوشزد کنید و در مورد کارهای خطرناک و نامناسب تذکرات لازم را به او بدهید.
در مدت‌زمانی که فرزندتان در دوران قبل و آغاز نوجوانی به سر می‌برد، به ایجاد قوانین و مقررات، راهنمایی و مراقبت خاصی نیازمند است.
منبع: راهنمای کامل والدین از 10 تا 13 سالگی
واکنش والدین در برابر تقلید کودک از همسالانش
تاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکانتاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکان

تاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکان کودک آنلاین: تنها والدین و معلمان نیستند که توانایی کودک را در تنظیم هیجان تحت تاثیر قرار می دهند؛ گروه همسالان هم نقش مهمی را ایفا می کنند. همسالان برای همدیگر حکم آموزندگان را دارند. تاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکان


تقلید در کودکانتقلید در کودکان

تقلید در کودکان : کودکان به طور معمول از دو سالگی شروع به تقلید کردن می‌کنند. البته ممکن است پیش از آن نیز رفتارهای تقلیدی در کودکان مشاهده شود اما این رفتارها به طور منسجم از دو سالگی آغاز می‌شود. البته کودکان تنها رفتارهایی را تقلید می‌کنند که از طرف نزدیکان و به طور مکرر صورت می‌گیرد. تقلید در کودکان


تقلید کودک یکساله از رفتار نادرست دیگرانتقلید کودک یکساله از رفتار نادرست دیگران

تقلید کودک یکساله از رفتار نادرست دیگران مسلما هنگامی که فرزندتان شروع به تقلید رفتار مثبت کودکان دیگر می نماید خوشحال خواهید شد. تقلید کودک یکساله از رفتار نادرست دیگران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران