کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
ابراز قاطعیت والدین – بخش سوم
ابراز قاطعیت والدین با آنکه همیشه بهتر است فرمان لحن روشن و مثبت داشته باشد، اغلب به‌هنگام مخابره فرمان، نخستین کلمه ای که از دهانتان خارج میشود مفهوم منفی دارد. ابراز قاطعیت والدین

ابراز قاطعیت والدین – بخش سوم
از فرمانهای مثبت استفاده کنید
با آنکه همیشه بهتر است فرمان لحن روشن و مثبت داشته باشد، اغلب به‌هنگام مخابره فرمان، نخستین کلمه ای که از دهانتان خارج میشود مفهوم منفی دارد. اگر این اتفاق افتاد، سعی کنید در ادامه حرف منفی، صحبتی مثبت داشته باشید. در ادامه مطلب به نمونه‌هایی از درخواستهای منفی، فرمانهای منفی و آنگه فرمانهای مثبت اشاره میکنیم.
1-درخواست منفی:       خواهرت را کتک نزن
2-فرمان منفی:          از تو میخواهم که خواهرت را کتک نزنی.
3-فرمان مثبت:         از تو می‌خواهم با خواهرت خوش‌رفتاری کنی.

1- کافی است، حرف نزن
2- از تو میخواهم که حرف نزنی
3- از تو میخواهم که ساکت باشی.

1- به‌جای بازی اتاقت را مرتب کن
2- از تومیخواهم به جای بازی کردن اتاقت را مرتب کنی.
3- از تو می‌خواهم همین حالا اتاقت را مرتب کنی.

1- اینگونه حرف نزن
2- دوست ندارم این‌گونه حرف بزنی.
3- از تومیخواهم باادب باشی و حرفهای مؤدبانه بزنی.

1- بهتر است به‌حرفم گوش بدهی در غیراینصورت ... .
2- از تومیخواهم بازی را کنار بگذاری و دندانهایت را مسواک بزنی.
3- همین حالا دندانهایت را مسواک بزن.اگر به عادت همیشگی از فرمانهای منفی استفاده کردید، به‌دنبال پیام منفی یک پیام مثبت مخابره کنید. مثلاً ممکن است بگویید: دوست ندارم خواهرت را کتک بزنی. دوست دارم بچه خوبی باشی.
وقتی عبارت مثبت را از دهان خود خارج میکنید، از مسیرتان منحرف نشوید. اگر فرزند شما همچنان به‌مقاومت خود ادامه داد، عبارت مثبت خود را تکرار کنید. به مثال زیر توجه نمایید:
مادر: ممکنه لباست را از اینجا برداری.
کودک: نه نمیخواهم، خیلی خسته‌ام. فردا برمیدارم.
مادر: از قرار معلوم خسته‌ای و میخواهی فردا این کار را بکنی. اما من میخواهم همین حالا لباست را برداری.
کودک: اما من خسته ام.
مادر: اگر لباست را همین حالا برداری فرصت پیدا میکنیم که برایت سه داستان تعریف کنیم.
کودک: میخواهم بخوابم
مادر: همین حالا لباست را برمیداری. بحث تمام است.
کودک: دوستت ندارم.
مادر: همین حالا لباست را بردار و از اینجا ببر.
کودک: در حالیکه لباسهایش را برمیدارد، چقدر بدجنسی.
وقتی دیدید که کودک شروع به همکاری می‌کند و مطابق خواسته شما ظاهر میشود، دقایقی او را به حال خود بگذارید، بعد برگردید و به لحنی دوستانه از او تشکر کنید. بچه‌ها باید احساس کنند که به‌خاطر گوش دادن به‌حرف بزرگترهایشان مورد تعریف و تمجید واقع میشوند.
بسیاری از والدین وقتی کار به دستور دادن میرسد، از کودک به‌خاطر اطاعتش تشکر نمی‌کنند. پدر و مادر باید به این نکته توجه داشته باشند که بچه‌ها بیشترین تلاش خود را میکنند و به‌همین دلیل وقتی کار درستی انجام میدهند باید از آنها تشکر کنیم.
بعضی از والدین نگران هستند که اگر به‌فرزندانشان دستور بدهند، از مهر و عشق آنها محروم خواهند شد. ابداً اینطور نیست. بچه ها به والدین قدرتمند، اما مهربان احتیاج دارند. آنها به والدی احتیاج دارند که این‌گونه به‌آنها انگیزه بدهد. ممکن است بچه‌ها در وهلۀ نخست کمی غرولند کنند اما خیلی زود برمی‌گردند و رفتار مهرانگیزی را به‌نمایش می‌گذارند.
یکی از پنج پیام تربیت مثبت این است که میتوانید جواب نه بدهید، اما همیشه به‌باد داشته باشید که پدر و مادر اختیاردار هستند. رهبری قاطعانه از طریق دادن فرمان، پدر و مادر را در حیطۀ اقتدار نگه میدارد.
در مثال فوق، جنگی بر سر اراده‌ها در میگیرد، اگر شما مداومت نشان دهید و بر سر فرمان خود بایستید و تن به بحث و مشاجره ندهید، برنده می‌شوید. وقتی چند بار برنده شوید فرزند شما تن به همکاری میدهد.
منبع: بچه‌ها بهشتی هستند
ابراز قاطعیت والدین
ابراز قاطعیت والدین – بخش اولابراز قاطعیت والدین – بخش اول

ابراز قاطعیت والدین بزرگترین قدرت پدر و مادر توانایی هدایت فرزندان است. بچه‌ها ذاتاً به‌راضی کردن پدر و مادر و همکاری با آنها شایق‌اند. بچه‌ها پیشاپیش میخواهند به رؤسای خانواده احترام بگذارند. ابراز قاطعیت والدین


ابراز قاطعیت والدین – بخش دومابراز قاطعیت والدین – بخش دوم

ابراز قاطعیت والدین مطمئناً در مواقعی پدر و مادر کنترلشان را از دست می‌دهند و درحالی که فرمانی را صادر می‌کنند در شرایط خشم و ناراحتی قرار می‌گیرند. ابراز قاطعیت والدین


با کودک خود قاطع صحبت کنیدبا کودک خود قاطع صحبت کنید

با کودک خود قاطع صحبت کنید به سمت او بروید و از همان‌جا، که ایستاده‌اید بر سرش فریاد نزنید. خم شوید به‌اندازه‌ای که هم قد او شوید با کودک خود قاطع صحبت کنید

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران