کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
ده قانون اصلی تربیت کودک
ده قانون اصلی تربیت کودک ده قانون تربیت ، مهمترین اصول تربیتی هستند که بیشترین کارآمدی را دارند و در اکثر موارد صدق می کنند. ده قانون اصلی تربیت کودک

ده قانون اصلی تربیت کودک
ده قانون تربیت ، مهمترین اصول تربیتی هستند که بیشترین کارآمدی را دارند و در اکثر موارد صدق می کنند.
1 . تحسین و پاداش :
بهترین پاداش برای کودکان تعریف ، تمجید  ، تحسین و محبت شماست. استفاده از اسباب بازی  و خوراکی های متنوع برای پاداش به کودکان الزامی نیست. شاید استفاده از تابلوی ساده ای که در آنها رفتار خوب فرزندتان را با یک ستاره پاداش دهید ، موثرترین تمجید از وی باشد.
2 . ثبات قدم و استمرار :
وقتی مقرراتی را برای کودکتان تعیین می کنید ، نباید آن را به سادگی تغییر دهید. اغلب والدین برای برقراری آرامش در خانه و یا پایان دادن به گریه ی فرزندشان ، قوانین را نقض می کنند اما اگر قاعده ای را تعیین کردید ، هیچ کس ، پرستار بچه ، همسرتان و حتی خود شما نباید آن را نقض کند و همگی باید آن را محترم بشمارید.
قانون وقتی قانون است که همه آن را رعایت کنند و در برابر آن مطیع باشند. اگر در جامعه ی امروزین ما رعایت قانون نهادینه نشده به این علت است که والدین قواعد مناسبی تعیین نکرده اند و آن ها را زیر پا گذاشته اند.
3 . برقراری روال معین :
نظم و روال مشخصی را در خانه برقرار کنید. مهمترین اصل در برقراری روال معین در زندگی ؛ تعیین وقت دقیق خوابیدن ، بیدار شدن و غذا خوردن است . وقتی روال مشخصی را در زندگی برقرار کردید ، فقط در موارد خاص مانند زمان سفر یا بیماری میتوانید کمی انعطاف به خرج دهید.
تربیت صحیح فقط با وجود نظم امکان پذیر است اما این فقط فرزند شما نیست که باید نظم را رعایت نماید بلکه تمام اعضای خانواده باید منظم باشند تا کودک منظم زندگی کند و امکان تربیتش فراهم شود. تعیین روال مشخص ، چهارچوبِ برنامه ی خانواده است و باید آن را حفظ کرد اما افراط نکنید و عاقلانه انعطاف به خرج دهید چرا که بی شک خانه پادگان نیست.
4 . حد و حدود و خط قرمزها:
کودکان باید به طور کاملا با حد و حدود و خط قرمز ها آشنا باشند و به وضوح بدانند چه کارهایی پذیرفته و کدام یک غیر قابل قبول هستند . با تعیین حد و حدود برای فرزندتان مشخص می کنید ، از وی چه انتظاری دارید و محدوده ی آزادی عمل او تا کجاست.
5 . نظم :
حفظ حد و حدود و خط قرمزها با رعایت نظم امکان پذیر می شود و نظم یعنی نظارتی قاطعانه و عادلانه . برای برقراری نظم راه های متفاوتی مانند قاطعیت در صحبت کردن یا هشداری ساده با حرکت انگشت سبابه وجود دارد ، اما نکته ی پر اهمیت این است که هرگز نباید نظم را با استفاده از خشونت و تنبیه برقرار کنید.6 . هشدارها :
هشدار دو نوع است. در هشدار نوع اول برنامه ی بعدی روزانه را به اطلاع کودک می رسانید . برای مثال به او اطلاع می دهید که به زودی باید آماده ی رفتن به رختخواب شود یا اینکه تا چند دقیقه ی دیگر سفره ی غذا پهن می شود.
در هشدار نوع دوم رفتار نامناسبِ فرزندتان را به او گوشزد می کنید در واقع به او فرصت می دهید تا رفتار خود را تصحیح کند.
7 . انتظارها :
بهتر است ؛ به بچه هایتان بگویید که چه انتظاری از آنها دارید و چه رفتاری را می پسندید. برای این منظور ، با آنان راجع به خواسته هایتان صحبت کنید اما از ارائه توضیح اضافه ، استدلال و پیچیده کردن موضوع پرهیز نموده و فقط نکته ی اصلی را به ساده ترین شکل ممکن بیان نمایید.
به خاطر بسپارید ؛ توضیح های خود را متناسب با سن فرزندانتان بیان کرده و از آنها سوال کنید ، آیا متوجه شده اند که چرا چنین انتظاری از آنان دارید یا خیر ، تا این که به تدریج نظم مورد نظر شما را بپذیرد.
8 . محدودیت ها :
خونسرد بوده و بر اعصاب خود مسلط باشید . بدون شک تصمیم نهایی برعهده ی شما والدین است. نافرمانی را نباید با خشم و فریاد پاسخ دهید. همچنین اجازه ندهید ، کودکان به سهولت با اعصابتان بازی کنند.
9 . مسئولیت پذیری :
کودکان در نهایت روزی بزرگ خواهند شد پس به آنها اجازه ی رشد بدهید. به آنان امکان دهید ، کارهای کوچک را خودشان به تنهایی انجام دهند و موفقیت های هرچند ناچیز به دست آورند تا اعتماد به نفسشان پرورش یابد و مهارت های زندگی و توانایی های اجتماعی در آنان تقویت گردد.
اما یادآوری می کنم که انتظارهای شما باید متناسب با سن و توانایی های آنان باشد ، در غیر این صورت به جای برنده شدن ، بازنده بودن را به فرزند خود می آموزید.
10 . آسودگیِ خیال و آرامش :
وقت اختصاصی برای تمام اعضای خانواده – حتی خود شما – از اهمیت فراوانی برخوردار است. علاوه بر آن آگاه باشید که قصه گفتن و در آغوش کشیدن کودک ، روش های مناسبی برای آرام کردن او به شمار می آیند.
به دلیل آنکه توجه ، ترکیبی از تایید کلامی و غیرکلامی است ، اعضای خانواده باید از طریق گفتار و رفتار ، به یکدیگر اطمینان خاطر بدهند که برای همدیگر مهم و دوست داشتنی هستند و این قانون فقط شاملِ حالِ کودکان نمیشود بلکه در مورد شما و همسرتان نیز صادق است.
منبع : کتاب مادر کافی
ده قانون اصلی تربیت کودک
5 پیام تربیت مثبت – بخش اول5 پیام تربیت مثبت – بخش اول

5 پیام تربیت مثبت پنج پیام مثبت قدرتمند وجود دارد که فرزندان شما با شنیدن آن میتوانندخود را برای روبه‌رو شدن با چالشهای زندگی آماده کنند و به‌حد اعلای توانمندی خود برسند. پنج پیام مورد اشاره عبارتند از: 5 پیام تربیت مثبت


تربیت صحیح کودکانتربیت صحیح کودکان

تربیت صحیح کودکان تربیت کردن کودکان کار سختی است ولی وقتی آنها به مدرسه می روند این کار کمی برای والدین آسان تر می شود. کودکان شش تا نه ساله مرتب بایدها و نبایدهای بسیاری را از والدینشان شنیده اند. در این دوران معمولا رفتارهای بهتری از آنها دیده میشود. تربیت صحیح کودکان


دو جنبۀ تربیتدو جنبۀ تربیت

دو جنبۀ تربیت کودک آنلاین: جیمی ریزر در کتاب خود، تربیت کودکانی که بتوان با آن‌ها زندگی کرد، ماهیت دوگانۀ نقش تربیت را بیان می‌کند. یک روی تربیت جنبۀ شخصی آن است و روی دیگر آن جنبۀ حرفه‌ای آن. دو جنبۀ تربیت


انواع شیوه‌های تربیتی فرزندان، قسمت اولانواع شیوه‌های تربیتی فرزندان، قسمت اول

انواع شیوه‌های تربیتی فرزندان، قسمت اول بستن در بر روی احساسات منفی، الگوی رفتاری بسیاری از والدهای بی‌اعتناست که از کودکی آموخته‌اند. بزرگسالانی که توسط والدهای نیازمند یا بی‌توجه بزرگ‌شده‌اند، نیز ممکن است در رویارویی با عواطف فرزندشان دچار مشکل باشند. این مادرها و پدرها که از کودکی به نقش امدادگر عادت کرده‌اند، مسئولیت بیش‌ازحدی برای جبران هر آزردگی کودک و اصلاح هر بی‌عدالتی در حق او احساس می‌کنند. انواع شیوه‌های تربیتی فرزندان، قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران