کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)
زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز واژۀ تشویق در زبان انگلیسی یعنی شهامت ایجاد کردن. ما می‌خواهیم شهامت تلاش بیشتر را ایجاد کنیم. از نظر یک کودک خردسال، هر تجربه‌ای تازه است. یادگیریِ راه رفتن، حرف زدن و سوار دوچرخه شدن مستلزم شهامت دائم است.

پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)
•    واژه‌های تشویق‌آمیز
واژۀ تشویق در زبان انگلیسی یعنی شهامت ایجاد کردن. ما می‌خواهیم شهامت تلاش بیشتر را ایجاد کنیم. از نظر یک کودک خردسال، هر تجربه‌ای تازه است. یادگیریِ راه رفتن، حرف زدن و سوار دوچرخه شدن مستلزم شهامت دائم است. ما با کلام خود می‌توانیم به‌کودک شهامت ببخشیم یا شهامتش را از او بگیریم و دلسردش کنیم.
متخصصان گفتاردرمانی می‌گویند که کودکان از راه تقلید از بزرگسالان صحبت کردن را می‌آموزند؛ اما اگر بزرگسالان نه تنها کلمات را به‌وضوح ادا کنند بلکه حین تلاش کودک برای درست صحبت کردن، تشویقش نیز بکنند؛ این روند تقویت شده و بهتر صورت می‌گیرد.
گفته‌هایی چون حالا درست شد، خوبه، عالی است، موفق شدی؛ نه تنها کودک را تشویق می‌کند بلکه فرهنگ لغات او را نیز گسترش میدهد.
همین اصل در مورد یادگیری مهارت‌های اجتماعی صادق است. "امروز دیدم که با مری خمیر بازی می‌کردی و خمیرهاتو به‌او می‌دادی. خیلی خوشم اومد. وقتی ما چیزهایی رو که داریم با هم تقسیم می‌کنیم کارها بهتر انجام میشه". یک چنین گفته‌ای کودک را تشویق می‌کند تا با میل ظاهراً طبیعی در مالکیت داشتن چیزها و احتکار کردن‌شان مبارزه کند.
یا فرض کنید پدر یا مادری به‌پسر کلاس ششمی‌شان بگویند: "پسرم امشب متوجه شدم که بعد بازی با دقت به‌حرفهای اسکات گوش می‌دادی. او از احساسش در مورد بازی حرف می‌زد. واقعاً افتخار می‌کنم که حتی وقتی دیگران رد می‌شدند و به‌پشت تو می‌زدند تو تمام توجهت به‌حرف‌های اسکات بود". این فرد به پسرش شهامت میدهد تا هنر گوش کردن را در خود پرورش بدهد.
شاید استفاده از کلمات تشویق کننده برای شما دشوار باشد. به‌خاطر داشته باشید که یکی از جوانب تشویق این است که به‌لحاظ جسمانی احساس خوبی داشته باشیم. شادی و شعف و سرزندگی مستلزم انرژی است؛ این بدان معنی است که ما والدین باید به‌لحاظ جسمانی، عاطفی، ذهنی و روحی در بهترین وضعیت باشیم و احساس سلامتی کنیم.
وقتی خود ما تشویق می‌شویم بهتر می‌توانیم فرزندان‌مان را تشویق کنیم. در خانه‌هایی که هر دو والد حضور دارند آنها باید یکدیگر را تشویق کنند، اگر شما تک والد هستید، با دوستان یا بستگانی ارتباط برقرار کنید که روحیۀ شما را بالا ببرند و تشویق‌تان کنند.
بزرگترین دشمن تشویق کودکان ما خشم است. هرچه والدین خشمگین‌تر باشند بیشتر خشم خود را سر کودکان خالی می‌کنند. نتیجه اینکه بچه‌ها ضد اجتماعی و ضد پدر و مادر بار می‌آیند. طبعاً این بدان معنی است که والدین عاقل باید خشم خود را مهار کنند و آن را به‌حداقل رسانده و به‌صورتی پخته و بالغانه ابراز کنند.
کتاب امثال و حِکَم به‌درستی می‌نویسد: پاسخ ملایم، هر خشم و غضبی را فرو می‌نشاند. میزان بالا بودن صدای والدین تاثیر عظیمی بر واکنش کودک نسبت به‌آنچه والدین می‌گویند دارد.
آرام صحبت کردن به‌تمرین نیاز دارد اما همۀ ما می‌توانیم بیاموزیم که به‌طرز خوشایندتری حرف بزنیم و لحن جملات‌مان را در پایان تغییر بدهیم و هرجا که ممکن بود به‌جای امر کردن، پرسش‌هایی مطرح کنیم. به‌عنوان مثال، کدام‌یک از این جملات بهتر می‌تواند کودک را تشویق کند؟ همین الآن سطل آشغال را بیرون ببر! یا میشه سطل آشغال را بیرون ببری؟
خوب صحبت کردن و کاهش خشم پاداش‌های زیادی به‌همراه دارد. وقتی ما سعی کنیم کودکان‌مان را در مورد خاصی تشویق کنیم آنها هم به‌جای نظرات ما احتمالاً پاسخ مساعدتری خواهند داد.واژه‌های هدایت و راهنمایی
واژه‌های تشویق کننده زمانی بیشترین تاثیر را دارند که روی کار مشخصی که کودک‌تان انجام داده تمرکز کنند. هدف این است که وقتی کودک‌تان کار خوبی انجام داد فوراً به‌آن توجه کنید و با تشویق او بتوانید بعداً به او دستور بدهید که آن کار را انجام بدهد.
بله، این کار خیلی سخت‌تر از این است که مچ کودک‌تان را موقع خطا کردن بگیرید و بعد محکومش کنید، اما نتیجۀ کار ارزش این تلاش را دارد: نتیجه این است که شما کودک‌تان را در مسیر رشد عقلی و اخلاقی هدایت می‌کنید.
کودکان به‌راهنمایی و هدایت نیاز دارند. آنها هر زبان خاصی را که با آنها صحبت شود یاد می‌گیرند و به‌آن زبان صحبت می‌کنند. آنها با زندگی کردن در نوع بخصوصی از جامعه، طرز رفتارهای خود را یاد می‌گیرند.
در اکثر فرهنگ‌ها والدین مسئولیت اجتماعی کردن کودکان خود را به‌عهده دارند و رفتارهای لازم را به‌آنها می‌آموزند. این امر نه تنها رشد اجتماعی بلکه رشد اخلاقی و عقلی آنها را نیز در برمی‌گیرد.
اغلب اوقات والدین پیام صحیح را به‌طرز غلط ارائه می‌کنند. آنها به‌فرزندان خود می‌گویند از مواد مخدر دوری کنند اما کلام تند و خشن آنها در واقع فرزندان‌شان را به‌سمت مواد مخدر می‌کشاند. پیام مثبتی که به‌طرز منفی ارائه شود همواره نتایج منفی به‌بار خواهد آورد.
مشکل دیگر این است که بسیاری از والدین راهنمایی و هدایت را فقط در نهی کردن می‌دانند. الکل ننوش، اما اگر نوشیدی، رانندگی نکن؛ سیگار نکش و طرف مواد مخدر نرو. بیش از حد مجاز سرعت نداشته باش.
همۀ اینها هشدارهای خوب هستند اما راهنمایی چندانی برای یک زندگی خوب ارائه نمی‌دهند. مسلماً نهی کردن جزو وظایف پدر و مادر است اما هرگز نباید بخش اصلی آن باشد.
نهی کردن ضروری است اما فقط یک قسمت از وظایف ما در قبالکودکان‌مان را تشکیل می‌دهد. قانون برتر، قانون عشق و محبت است و این هدایت مثبت و مهرآمیز است که کودکان ما بیش از هر چیز به‌آن نیاز دارند. اگر ما بتوانیم آنها را به‌سمت فعالیت‌های مثبت و مولد هدایت کنیم کمتر احتمال دارد به‌سوی خطراتی کشیده شوند که ما خواهان اجتناب فرزندان‌مان از آنها هستیم.
والدینی که با دلسوزی تمام می‌خواهند فرزندان‌شان را راهنمایی کنند باید به‌دقت به‌علایق و استعدادهای فرزند خود توجه کرده و به‌طور شفاهی او را تشویق و هدایت کنند. از فعالیت های آموزشی و تحصیلی گرفته تا آداب سادۀ معاشرت و نیز هنر پیچیدۀ ارتباط شخصی با دیگران، والدین باید با کلام مثبت و راهنمایی فرزندان خود، مهر و محبت خویش را به‌آنها نشان دهند.
جنبه‌های منفی انجام این وظیفه را نیز می‌توان بالحنی محبت‌آمیز انجام داد. فریاد زدن بر سر کودک تاثیر مطلوب نخواهد داشت. ذکر عیوب دوستان فرزندتان نیز تاثیر چندانی ندارد. خیلی بهتر است که با نگرش مهرآمیزی نگرانی خود را در مورد دوستانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند ابراز کنید و بگویید چقدر متاسفید که آنها چنین عادت بدی دارند.
شما می‌توانید مقاللاتی در مورد تصادفات و مرگ‌های ناشی از مصرف مواد و الکل به‌فرزندتان نشان دهید و بگویید که چقدر متاسفید این جوان‌ها و خانواده‌هایشان به‌چنین مصیبتی در زندگی دچار شده‌اند.
وقتی فرزند شما نگرانی شما را برای این جوانها مشاهده کند و لحن محبت‌آمیزتان را بشنود بیشتر از زمانی که حرفهای تند و محکوم‌کننده‌تان را دربارۀ این افراد می‌شنود با شما موافقت و همدلی خواهد کرد.
منبع: 5 زبان عشق کودکان
پنج زبان عشق کودکان  –کلام تاییدآمیز (1)پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (1)

زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز کلمات تند و خشنی که در اثر لحظه‌ای یاس و ناراحتی ادا شده‌اند می‌توانند به عزت نفس کودک آسیب برسانند و او را نسبت به توانایی‌های خود دچار شک و تردید کنند .


پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)

زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی وقتی کودک شما وارد مدرسه می‌شود هنوز نیاز شدیدی به‌تماس فیزیکی دارد. چنانچه او را هنگام خروج از منزل و رفتن به‌مدرسه در آغوش بکشید و ببوسید تاثیر عظیمی در ایجاد احساس امنیت او در طول روز خواهد داشت.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران