کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
احترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکان
احترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکان هر کدام از ما می توانیم یک موضوع خاص را به شکل های مختلف تجربه کنیم. یک حادثه می تواند تاثیرات متفاوتی روی هر یک از ما داشته باشد و قرار نیست برداشت همه ما از آن یکسان باشد. بنابراین این حق را به فرزندتان بدهید که مسائل را متفاوت از شما ببیند یا تجربه کند.

احترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکان
- هر کدام از ما می توانیم یک موضوع خاص را به شکل های مختلف تجربه کنیم. یک حادثه می تواند تاثیرات متفاوتی روی هر یک از ما داشته باشد و قرار نیست برداشت همه ما از آن یکسان باشد. بنابراین این حق را به فرزندتان بدهید که مسائل را متفاوت از شما ببیند یا تجربه کند.
- سعی کنید احساسات و عقاید فرزندتان را به راحتی بپذیرید بدون اینکه با آنها موافق باشید یا از او بخواهید برایشان دلیل بیاورد: خوب، پس تو فکر می کنی خانم وایت بدجنس است. یا نظرت این است که برخورد والدینش با او بد و غیرمنصفانه است. یا تو واقعاً این برنامۀ تلویزیونی را دوست داری.
- از جملاتی که احساسات فرزندتان را بی ارزش و بی معنا جلوه می دهند استفاده نکنید، مثلاً نگویید: تو که واقعاً همچین احساسی نداری. یا دخترهای هم سن و سال تو از رعد و برق نمی ترسند. یا مسخره است، معلمت از تو متنفر نیست. یا زیادی نازک نارنجی هستی.
- آرزوهای کودک تان را بپذیرید و تاییدشان کنید: می دانم که دوست داری به جای صبحانه، آب نبات بخوری. یا می دانم که دوست داری امشب توی تخت مامان بخوابی.
البته این به معنای نادیده گرفتن چارچوب ها نیست، در واقع تایید احساسات و آرزوهای کودک این اجازه را به او نمی دهد که هر کاری دوست دارد انجام دهد. برای مثال گفتن: تو واقعاً دوست داری به مدرسه نروی، اجازه ترک تحصیل را به کودک نمی دهد بلکه به او این حق را می دهد که عصبانی و ناامید باشد.
- اعتقادات و نظرات کودک تان را به رسمیت بشناسید حتی اگر از نظر شما واقعیت ندارند (مثل فرشته ها، دوستان خیالی اش یا هیولای داخل کمد دیواری).- به دیدگاه های فرزندتان احترام بگذارید و هرگز به عقایدش نخندید مگر اینکه خودش قصد خنداندن شما را داشته باشد. احساسات فرزندتان را خصوصاً زمانی که ناراحت است جدی بگیرید حتی مواقعی که مطمئن هستید مسئلۀ مهمی نیست، چون تحمل ضربه روحی بسیار سخت است و می تواند از چند دقیقه تا چند سال دوام داشته باشد.
- به فرزندتان حق بدهید احساسات خودش را داشته باشد حتی اگر فکر می کنید در ابراز آنها اغراق می کند.
- وقتی می خواهید مسئله ای برایش روشن شود برای توضیح بهتر، از تجربیات خودش استفاده کنید: یادت هست وقتی سارا کامیونت را شکست  چقدر عصبانی بودی؟ من هم الآن همان احساس را دارم.
- فرزندتان را تشویق کنید که به استعدادهای خود اعتماد کرده، آنها را بپذیرد و به هدایت درونی، حساسیت ها و خواسته هایش احترام بگذارد. البته به این معنا نیست که خودش را مجبور کند شخص خاصی را دوست داشته باشد یا مثلاً گیاهخواری را انتخاب کند.
- قبول کنید ممکن است نظر فرزندتان در مورد گرما و سرما با نظر شما یکی نباشد، همین طور خواب و غذایش کمتر یا بیشتر از آنچه مدنظر شماست باشد یا به اندازه شما سحرخیز نباشد، او را به خاطر چنین تفاوت هایی سرزنش نکنید و سعی نکنید این ویژگی ها را تغییر دهید.
- فرزندتان را از اهداف و آرزوهایش نا امید نکنید حتی اگر نیت تان حمایت از او در برابر شکست احتمالی یا تمسخر دیگران باشد.
- به جای اینکه کودک تان را مجبور کنید برای اتفاقی که افتاده یک داستان سر هم کند، دنبال سپر بلا بگردد یا مشخص کند که اول چه کسی شروع کرده سعی کنید روی راه حل تمرکز کرده و کمکش کنید برای جبران اشتباهش تلاش کند تا دفعۀ بعد چنین اشتباهی را تکرار نکند.
- اجازه دهید اعتماد فرزندتان به احساسات و تجربیاتش روز به روز بیشتر شود. فقط به این خاطر که خودتان احساس بهتری داشته باشید مجبورش نکنید قضایا را مثل شما ببیند و درک کند. او را به خاطر متفاوت بودن احساساتش سرزنش نکنید.
اگر بتوانید تفاوت بین عقاید خودتان و فرزندتان را نوعی تهدید تلقی نکنید و آن را راحت بپذیرید در واقع از مشاجره و جنگ بر سر واقعیات پیشگیری کرده اید.

منبع: 1001 باید و نباید تربیت کودک
احترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکان
اگر کودکان با مهر زندگی کنند می آموزند دنیا جایی زیبا برای زیستن استاگر کودکان با مهر زندگی کنند می آموزند دنیا جایی زیبا برای زیستن است

اگر کودکان با مهر زندگی کنند می آموزند دنیا جایی زیبا برای زیستن است نخستین دنیای کودکان ما خانواده است. آنان در هزاران لحظه ی به ظاهر کوچک و کم اهمیت زندگی خانوادگی ، از ما می آموزند که برای چه چیز ارزش قایل شوند، چگونه رفتار کنند و از زندگی چه انتظاری داشته باشند. اگر کودکان با مهر زندگی کنند می آموزند دنیا جایی زیبا برای زیستن است


سازگاری کودکان با خود و دنیای اطرافسازگاری کودکان با خود و دنیای اطراف

سازگاری کودکان با خود و دنیای اطراف سازگاری از جمله مباحث کلیدی در حوزه ی روانشناسی نوین تلقی می شود. سازگاری اساسا به معنی سلامت عاطفی و احساسی و مرتبط با نحوه ی کنار آمدن با خود و دنیای اطراف است. زمانی که صحبت از فرد سازگار یا ناسازگار به میان می آید ، در واقع وی را از نظر سلامتی و بیماری ارزیابی می کنیم. سازگاری کودکان با خود و دنیای اطراف


نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش اول نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش اول

نکاتی در شناخت دنیای پسران – بخش اول هر پسر باید همان گونه که هست پذیرفته شود، نه فقط به دلیل آنکه خوب یا موفق بوده و یا مطابق با شخصیت آرمانی مورد نظر شما عمل کرده است. اگر او پیوسته خود را در قالبی که برایش تعیین کرده اید جا دهد، به سرعت هیبت و هویت خود را از دست خواهد داد و به سختی خود واقعی اش را خواهد شناخت. نکاتی در شناخت دنیای پسران


نگرش کودکان درباره ی این جهاننگرش کودکان درباره ی این جهان

نگرش کودکان درباره ی این جهان نگرش کودکان درباره ی جهان بر اساس عقل و منطق نیست. مثلا اگر از کودک زیر پنج سال خودتان درباره ی خورشید سوال کنید ، ممکن است به شما بگوید که : (( یه مرد هر روز یه کبریت روشن می کنه ، می اندازه توی آسمون و اون بالا خورشید خانوم رو روشن می کنه )). نگرش کودکان درباره ی این جهان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران