کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
نه گفتن به کودکی که حبس نفس می کند
نه گفتن به کودکی که حبس نفس می کند حبس نفس یکی از ترسناک ترین رفتارهایی است که پدر یا مادر با آن رو به رو می شوند. شاید این شوخی تهدید آمیز بزرگسالان را شنیده باشید که (( اگر بس نکنی ، نفسم را حبس می کنم تا کبود شم و غش کنم.)) نه گفتن به کودکی که حبس نفس می کند

نه گفتن به کودکی که حبس نفس می کند
حبس نفس یکی از ترسناک ترین رفتارهایی است که پدر یا مادر با آن رو به رو می شوند. شاید این شوخی تهدید آمیز بزرگسالان را شنیده باشید که (( اگر بس نکنی ، نفسم را حبس می کنم تا کبود شم و غش کنم.))
البته من شخصا در طول سی سال طبابت و تخصص کار با کودکان هرگز ندیده یا نشنیده ام کودکی به عمد نفسش را حبس کرده باشد ولی شکی نیست که کودکان بسیاری در زمان عصبانیت ، نفس خود را تا حد بیهوش شدن حبس می کنند.
در حقیقت خودم در زمان کودکی این حالت را داشته ام و فرزند دختری دارم که او نیز در دوران نوپایی گاهگاهی این کار را انجام می داده است.
در هر صورت این یک اتفاق طبیعی و ویژگی فیزیولوژیک کودک ، در واکنش به ترس یا عصبانیت است. کودکان معمولا برای این کار اولین دم عمیق خود را برای برآوردن فریادی حاکی از ترس یا عصبانیت ( در اغلب موارد ترس) انجام می دهند.
در این حالت ، دستگاه کنترل سیستم تنفس در موقعیت ((دم )) گیر می کند و با کاهش میزان اکسیژن موجود در خون ، رنگ کودک به کبودی می گراید و در صورت طولانی شدن این حالت بر اثر نیاز مغز به اکسیژن ، هوشیاری کودک از دست می رود.
در بعضی موارد چنین کودکانی برای چند لحظه لرزش پیدا می کنند ؛ گویی دچار یک حمله ی صرعی کوتاه شده اند. همان طور که می دانید این نمایشنامه منظره ی زیبایی نیست. خوشبختانه این حالت بیش از یک دقیقه طول نمی کشد و با از دست دادن هوشیاری ( بیهوش شدن ) مشکل حل می شود.
زیرا دستگاه تنفس خود به خود به کار می افتد ( نوع دیگری از حبس نفس – که البته کمتر رایج است – وجود دارد که در آن ضربان قلب کودک به شدت کاهش می یابد و به جای کبود شدن کودک رنگ پریده می گردد.)
با وجود ترسناک بودن ظاهری این نمایشنامه و خطرناک به نظر رسیدن (( کبود اکسیژن)) دوره های حبس نفس ، حتی در صورت تکرار ، موجب صدمات مغزی نمی گردند. به محض شروع حبس نفس ، دیگر برای متوقف کردن آن کاری نمی توانید بکنید.
برای پایان این وضعیت ناچار باید چند ثانیه انتظار و زجر کشید. فوت کردن در صورت کودک و یا پاشیدن آب روی او ، تاثیری در بهبود سریع تر او نخواهد داشت.
تصور می کنم اولین باری که فرزندتان حمله ی حبس نفس داشته است ، با هول و وحشت به پزشک خانوادگی خود زنگ زده اید. البته این واکنش طبیعی و منطقی است. در چنین حالتی پزشک سوالاتی میپرسد ولی برای اطمینان دادن و دلگرمی بخشیدن به شما نیازی به معاینه ی کودک ندارد.
اگر فرزندتان عادت به حبس کردن نفس دارد شاید ((نه )) گفتن به او مشکل تر شود ؛ زیرا می دانید گاهگاهی تهدید شما به مجازات و یا حتی قول و تهدید به تنبیه ، ممکن است شروع کننده و باعث اولین نفس عمیق و بیش از حد طولانی شود که آن هم یک سناریوی ناخوشایند در پی دارد.
حتی با وجود مشکل بودن این قضیه اجازه ندهید دوره های حبس نفس کودک شما را از ایجاد محدودیت ها و اعمال مجازات های مناسب منصرف کند. به خاطر داشته باشید که دوره های حبس نفس موجب صدمه مغزی نمی شود و به محض شروع گریه ، حبس نفس پایان می یابد و احتمال حمله ی مجدد حبس نفس در این دوره از قشقرق کودک بسیار اندک است.
 به محض جان گرفتن کودک و در آغوش فشردن آرامش بخش و کوتاه مدت او زمان به وقفه فرستادن وی و یا عملی کردن هر نوع تهدید و مجازات دیگری است که برای او در نظر گرفته اید.
بعد از چند بار تکرار این دوره ها ، شما در پیش بینی زمان احتمالی وقوع آنها مهارت پیدا خواهید کرد و این امر ممکن است تحمل این حالت را برایتان آسانتر سازد ؛ اگرچه والدین هرگز از تماشای کبود شدن فرزندشان احساس خوبی نخواهند داشت.
هشدارهای به موقع که به دقت اعلام شده باشد میتواند از دوره های حبس نفس بکاهد؛ زیرا به احتمال زیاد وقتی اتفاق غافلگیر کننده ای برای کودک روی می دهد ، مطرح میشوند.
یادتان باشد که هشدارهای متعدد ، بدون تهدید و یا مجازات اعتبار شما را کاهش می دهد.
منبع : کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم.
نه گفتن به کودکی که حبس نفس می کند

حبس نفس در کودکانحبس نفس در کودکان

حبس نفس در کودکان بی تردید تجربه ی هولناکی را که کودکتان برای اولین بار نفس خود را در سینه اش حبس کرد از یاد نبرده اید. احتمالا در آن موقع به یکی از خواسته هایش نه ! گفته بودید و او به بداخلاقی و یا کودبیدن پاهایش بر زمین پرداخته بود و شما اشک های او را نادیده گرفته بودید که ناگهان دیدید کودکتان کبود شد چشم هایش به سمت بالا چرخید و شما سفیدی چشم هایش را دیدید و چند لحظه بی هوش شد. بی تردید از آن پس دیگر نتوانستید این حالت را نادیده بگیرید. حبس نفس در کودکان


عادت های رفتاری کودکانعادت های رفتاری کودکان

عادت های رفتاری کودکان بسیاری از عادات دوران کودکی چنان شایع است که آنها را باید رفتار طبیعی تلقی کرد. عادت ها ممکن است موجب راحتی کودک در مواقع فشار روحی یا نگرانی یا راهی برای اظهار خشم ، سرخوردگی یا کسلی و بی حوصلگی باشند. شایع ترین عادات دوران خردسالی مکیدن شست ، کوبیدن سر و حبس نفس هستند. عادت های رفتاری کودکان


رفتارهای ناپسند در کودکانرفتارهای ناپسند در کودکان

رفتارهای ناپسند در کودکان تمام این اعمال رفتارهای نابالغی هستند که بسیاری از کودکان دو ، سه ، چهارساله و گاهی حتی بعد از آن به عنوان واکنشی به ناراحتی یا هیجان از خود نشان می دهند. رفتارهای ناپسند در کودکان


راه های افزایش رفتار خوب در کودکانراه های افزایش رفتار خوب در کودکان

راه های افزایش رفتار خوب در کودکان آیا به یاد دارید که بستن بند کفش ها را به کودکی آموخته باشید. شما نخست به او نشان دادید که این کار را چگونه انجام دهد. سپس از او خواستید که برای نخستین بار این کار را امتحان کند. هنگامی که او مشغول این کار شد شما توجه و تشویق زیادی را نثار او کردید و او این رفتارهای شما را با تلاش جدی تری برای انجام این کار پاسخ داد. راه های افزایش رفتار خوب در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران