کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان
تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان کودکی که در خانواده ای از هم گسیخته زندگی می کند به شدت از فضای منفی آنجا متاثر می شود. حتی اگر طلاق در شرایط کاملا توافقی انجام شود ناگزیر تبعات عاطفی فراوانی را برای کودک به دنبال خواهد داشت. تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان

تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان
کودکی که در خانواده ای از هم گسیخته زندگی می کند به شدت از فضای منفی آنجا متاثر می شود. حتی اگر طلاق در شرایط کاملا توافقی انجام شود ناگزیر تبعات عاطفی فراوانی را برای کودک به دنبال خواهد داشت.
گرچه میتوان مشکلاتی را که این کودک در روند رشد در این خانواده دارد تا حدودی برطرف کرد اما این کار مستلزم تلاش بسیار جدی والدین جدید است. کودکان سه تا دوازده ساله بیش از هر کودک دیگری به این شرایط حساسند.
فهرست زیر تعریف مختصری از مشکلاتی است که کودک در یک خانواده ی از هم گسیخته با آنها رو به روست :
1 . نزاع و درگیری در خانه اغلب چندین ماه پیش از طلاق شروع میشود و به ندرت میتوان آن را از چشم کودک پنهان کرد. او نه تنها نسبت به چیزهایی که می بیند و می شنود شگفت زده میشود بلکه با بدرفتاری و بی مهری والدین خود نیز مواجه است.
2 . کودک پدر خود را خواه به یاد او باشد یا نباشد از دست می دهد. او با رفتن پدر احساس تنهایی و انزوا میکند. این احساس می تواند سال ها همراه او باشد.
3 . در بسیاری از موارد ، مادر پس از طلاق ناچار میشود کار کند و در نتیجه تا زمانی که مجددا ازدواج کند وقت زیادی را با فرزند خود نمی گذراند. پس کودک در نتیجه ی خلأ مادر نیز منزوی میشود.
4 . پس از طلاق مدت نسبتا محدودی پیش می آید که پدر می تواند به طور نسبتا منظم کودک خود  را ببیند. شک نکنید که کودک دچار آشفتگی میشود زیرا وقتی پدر در این زمان به شدت محبت می کند طلاق از نظر کودک دردناک تر و مبهم تر جلوه می یابد.
همچنین او به مادر خود با شک و خشم بیشتری نگاه خواهد کرد. اگر پدر بی تفاوت و ناامید باشد کودک شگفت زده میشود که چرا پدر و مادر نسبت به یکدیگر حس انتقام جویی داشته باشند ، هر بار شرایط متفاوت تری را برای کودک رقم می زنند. نتیجه ای که از لجبازی پدر و مادر عاید کودک می شود محرومیت عاطفی است.
5 . در این شرایط پدر و مادر برای اینکه نشان دهند فرزند خود را پیش از دیگری دوست دارند او را بازیچه ی دست قرار می دهند. در تمام مدت کودک ابرازی برای لجبازی والدین قرار می گیرد که نتیجه ی آن جز تخریب و پرورش رفتارهای پرخاشگرانه نیست.
6 . رابطه ی کودک با دوستانش نیز دچار تزلزل میشود ؛ زیرا آنها درباره ی اتفاقات درون خانه چیزهایی می پرسند و به کودک طعنه و کنایه می زنند. اگر شرایط وخیم تر شود کودک در صحبت کردن با پدر خود تردید می کند.
7 . غیبت پدر به از میان رفتن فضای مردانه خانه منجر میشود. همچنین نیاز کودک به بازی های مردانه و حمایت از علایق او نیز احساس میشود. از این پس دیگر نقش مرد در زندگی کودک تعریف مشخصی نخواهد داشت. وقتی او ناراحتی های مادر را ببیند و پدر را مسبب آن بداند ، نظرات اولیه ی ناخوشایندی درباره ی مردان خواهد داشت.
8 . کودک شاهد ناامیدی و سرخوردگی مادر است. مادر در این شرایط نمیتواند چندان به فرزندش کمک کند و از پس وظایف مادرانه ی خود بربیاید.اکنون برای کمک به این کودک چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم؟
1 . به کودک بگویید که چه اتفاقی افتاده است. سعی کنید مختصر و بدون اینکه کسی را مقصر بدانید شرایط را توضیح دهید. به او اطمینان دهید که پدرش عاشق اوست. به کودک بفهمانید که این اتفاقات برای دیگران نیز روی می دهد و اوضاع به تدریج بهتر می شود.
2 . اگر کودک همانند والدین خود طلاق را تمام شده بداند در نتیجه ی بسیاری از شرایط به سردرگمی فراوانی دچار میشود. وقتی کودک به طور مداوم با پدر خود ملاقات می کند پس از قطع این ارتباط انزوای بیشتری احساس خواهد کرد. هرچه کودک در زمان طلاق سن کمتری داشته باشد پدر راحت تر میتواند خود را از فرزندش جدا کند.
گرچه این کار به هیچ وجه آسان نیست و قانون نیز از آن حمایت نمی کند اما پیشنهادی است که ارزش فکر کردن دارد. کودک باید خود را برای رویارویی با هرگونه شرایط جدید بدون حضور پدر آماده کند.
3 . پس از طلاق بی درنگ کودک را روانه ی مدرسه نکنید. او به اندازه ی کافی احساس انزوا دارد و این کار تنها به افزایش حس تنهایی اش می انجامد.
4 . جز در شرایطی که واقعا ناچار به نقل مکان باشید از این کار خودداری کنید. کودک بیش از هر چیز دیگری به تداوم برقراری ارتباط نیاز دارد.
5 . کودک را به سمت بلوغ و استقلال فردی هدایت کنید تا هرگونه وابستگی افراطی و زیان آوری که در او پرورش داده اید از میان برود.
6 . تا جایی که ممکن است تلاش کنید در بزرگ کردن کودک با پدر و مادر خود توافق کامل داشته باشید. آنها به دلیل دلسوزی و همچنین تجربه ی بیشتر در پی کمک به شما هستند و گاهی بیش از حد توان آنها را می پذیرد.
از هر گونه درگیری جدید در محیط خانه خودداری کنید ؛ بی توجهی به این امر میتواند کودک را بیش از گذشته تخریب کند احساس ناامنی بیشتری به او تزریق کند یا شرایطی را به وجود آورد که از فرزندتان غافل شوید.
7 . اگر فرزندتان پسر است موقعیت هایی را فراهم کنید که او با پسران و مردان دیگری تعامل برقرار کند. مدرسه ی پسرانه ، اردو و حتی مشاوران مرد نیز میتوانند موثر باشند.
8 . آخرین و در عین حال مهمترین مطلب این است که تا آنجا که امکان دارد با ازدواج مجدد خلأ پدر را جبران کنید. به هیچ وجه سعی نکنید برای فرزندتان هم مادر و هم پدر باشید . شما از پس این کار برنمی آیید بلکه مادر باقی می مانید و تنها فرزندتان را بیش از حد به خود وابسته می کنید ؛ همچنین نقش های مختلف مرد و زن را در زندگی کودک بی معنی جلوه می دهید.
هرچه ازدواج مجدد را به زمان دورتری موکول کنید برایتان مشکل تر خواهد شد و کودکتان نیز سخت تر با این موضوع کنار خواهد آمد. دوباره ازدواج کنید ، این بهترین کاری است که میتوانید برای کمک به خود و فرزندتان انجام دهید.
منبع :کتاب الفبای مراقبت از کودک
تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان
جدایی و طلاق والدینجدایی و طلاق والدین

جدایی و طلاق والدین کودکان نیز ممکن است دچار فشار احساسی شوند مثلا به دلیل جداشدن از افرادی که آنها را دوست دارند یا به آنها اعتماد دارند. البته کودکان باید با تلخی جدایی آشنا شوند زیرا جزئی از رشد سالم و طبیعی است ولی جدایی مکرر فشار روانی بیش از حدی به کودک وارد می سازد. جدایی و طلاق والدین


رعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اولرعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اول

رعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اول نکته : تا این سن و سال ، خانه ای که بوده باید برای مدتی هم که شده ، نگه داشته شود و اگر یکی از آنها ( پدر یا مادر ) از خانه رفته است ، هم چنان برخی اوقات به خانه سرکشی و یا رفت و آمدی داشته باشد. رعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اول


چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم

چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم : طلاق والدین یکی از مسایلی است که تأثیر آن بر روی بیش از هر فرد دیگری است به عقیده روانشناسان در حالتی که والدین بهر دليل طلاق را برای ادامه زندگی خود برمی‌گزینند از روش‌های ‌ كاهش اثرات مخرب آن بر كودكان آن است كه زمانی که تصميم گرفته شد که جدا گردند فرزندان را در جریان قرار داده و در برابر كشمكش‌ها از آن‌ها حمايت كنيد. چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم


کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدینکمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین

کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین اکثر والدین نمیخواهند به ازدواج خود پایان دهند زیرا دوست ندارند بچه هایشان آسیب ببینند. اما وقتی اختلاف و جدایی پیش می آید بعضی از والدین که اصرار به جدایی دارند برای این که غم و رنج بچه هایشان کم شود به مشاوران خانواده مراجعه می کنند. کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران