کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
 آموزش ارزش پول به کودکان - قسمت اول
آموزش ارزش پول آموزش ارزش پول و مدیریت مالی بهتر است از همان دوران کودکی آغاز شود. بچه‌هایی که مفاهیم و اصول مالی را می‌دانند، هنگام رویارویی با مسائل و مشکلات اقتصادی پخته‌تر عمل می‌کنند. آموزش ارزش پول

آموزش ارزش پول به کودکان
آموزش ارزش پول و مدیریت مالی بهتر است از همان دوران کودکی آغاز شود. بچه‌هایی که مفاهیم و اصول مالی را می‌دانند، هنگام رویارویی با مسائل و مشکلات اقتصادی پخته‌تر عمل می‌کنند.
از آنجا که آرزوها و خواسته های بچه‌ها پایانی ندارد، پدرها و مادرها باید بتوانند ارزش پول را با آسن‌ترین روش به فرزندانشان بیاموزند. در این زمینه سؤالهایی مطرح است:
- بچه‌ها چگونه می‌توانند نحوۀ درست خرج کردن و پس انداز کردن را بیاموزند؟
- آنها چگونه می‌توانند قدر امکانات زندگی‌شان را بدانند و چگونه می‌توانند آینده‌نگری و دوراندیشی را بیاموزند؟
- والدین و مربیان کودکان و نوجوانان چگونه می‌توانند نحوۀ تسلط بر خواسته‌ها و نیازهایشان را به آنان یاد بدهند؟
داشتن پول، قدرت تصمیم گیری ایجاد می‌کند. مفهوم پول در سنین گوناگون متفاوت است. پول برای کودکان خردسال، سکه‌های براقی است که در جیب یا کیفشان جرینگ جرینگ صدا می‌دهند و می‌توانند با آن بستنی و شکلات بخرند.
چند سالی که بزرگتر می‌شوند، می‌فهمند پول وسیله‌ای است که به‌کمک آن ارزش کالاها و خدمات افراد سنجیده می‌شود و زمانی که به یک نوجوان تبدیل می‌شوند، درمی‌یابند که پول می‌تواند برای افراد استقلال و امنیت به ارمغان آورد و به آنها برای رسیدن به خواسته‌هایشان کمک کند.
کودکان با مشاهدۀ روش پول خرج کردنِ والدینشان هنگام خرید کالاهای گوناگون، پرداخت صورت‌حسابهای ماهیانه و انجام دادن کارهای خیر و ... یاد می‌گیرند که چگونه می‌توان از پول استفاده کرد.
اگر والدین و مربیان نکات تربیتی – آموزشی خود را بر پایۀ اصول و قوانین مستحکم و درستی استوار سازند، کودکان و نوجوانان نیز می‌توانند پیش زمینۀ ذهنی معقولی دربارۀ مسائل و ارزش‌های گوناگون زندگی کسب کنند.
یکی از آموزش‌هایی که اخیراً مورد توجه کارشناسان و متخصصان علوم تربیتی واقع شده است، آموزش ارزش پول و آینده‌نگری به بچه‌هاست. این آموزش فراتر از اماده کردن آنها برای پس‌انداز پولی است که به‌دست می‌آورند. تفهیم ارزش پول به‌بچه‌ها کمک می‌کند تا از امکانات موجود بهترین استفاده را ببرند.
هرچند خانواده امکانات زیادی داشته باشد، اما باید سعی کند تا به نیازهای کودکان در حد معقولی پاسخ دهد. کودکان باید یاد بگیرند محدودیتهای خاصی را که در زندگی پیش می‌آید، بپذیرند.
به عبارتی آنها باید بتوانند ناکامی‌های معمول زندگی را تحمل کنند. پذیرفتن کاستی‌ها و ضعف‌ها و تلاش برای رفع آنها، بچه‌ها را واقع بین می‌کند و آنها را به فردی خودساخته و کارآمد تبدیل خواهد کرد.
در این بین چنین به نظر می‌رسد که بچه‌ها نیز از همان سنین کودکی به قدرت پول پی می‌برند و می‌فهمند که داشتن پول بیشتر، قدرت بیشتر می‌آورد. بچه‌های خردسال هرچه سکه براق‌تر باشد خوشحال‌تر می‌شوند، بچه‌های بزرگتر از جمع کردن و شمردن مکرر سکه‌ها لذت می‌برند و نوجوانان می‌دانند که با داشتن پول بیشتر می‌توانند به‌بسیاری از خواسته‌های خود برسند.
اما این مطلب که بچه‌ها پول را دوست دارند، دلیل بر شناخت ارزش واقعی آن نیست و هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده بزرگسالانی صرفه‌جو باشند.
اگر بتوانیم مفاهیم و اصول اولیۀ مالی اعم از خرج کردن، کار کردن، پس‌انداز کردن، برقرار کردن تعادل بین هزینه‌ها و درآمدها، سرمایه‌گذاری و ... را به‌بچه ها بیاموزیم، آنان در بزرگسالی می‌توانند با دید وسیع‌تری به مسائل مالی بنگرند. به طور کلی، اصولی که در مورد آموزش ارزش پول به کودکان و نوجوانان باید در نظر داشت، عبارتند از:
- اعضای خانواده همچون یک تیم ورزشی باید با هماهنگی و جدیت در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند.
- دادن پول توجیبی بی‌رویه به بچه‌ها دلیل بر تامین شرایط بهتر برای آنان نیست.
- از قابلیت الگو پذیری بچه‌ها در جهت آموزش و فراگیری آنان باید استفاده کرد.
- ارزشهای اخلاقی زندگی را باید به‌بچه‌ها آموزش داد. این کار در عمل امکان‌پذیر است.
- کودکان را باید برای ورود به دنیای واقعی آماده ساخت.بزرگترها باید پول را مهم و با ارزش بدانند تا فرزندان نیز برای پول ارزش قائل شوند. اگر شما برای برداشتن سکه‌های پول خردتان از زمین خم شوید، و یا هنگامی که بقیۀ پولتان را از فروشنده پس می‌گیرید، به‌جای آنکه آن را مچاله کنید، به دقت در کیف‌تان بگذارید، فرزندتان نیز یاد می‌گیرد که چگونه با پول رفتار کند.
از سوی دیگر، برخی از والدین، بر اهمیت پس‌انداز تاکید زیادی می‌کنند و این موجب می‌شود که خرج کردن پول برای کودکان کاری سخت شود و خصلت خساست در آنها شکل بگیرد.
باید توجه داشت اگر کودکان زمینۀ اضطراب داشته باشند، تاکید بر جمع کردن زیاد پول برای روز مبادا، می‌تواند موجب افزایش اضطراب در آنها شود.  گاهی می‌توانید وقتی شخصاً درصدد تعمیر وسایل خانگی خود هستید، به‌فرزندتان این نکته را یادآوری کنید که در حقیقت به دنبال صرفه‌جویی و پس انداز بخشی از درآمد خانواده هستید.
یکی از روشهایی که بسیاری از کارشناسان و متخصصان امور مالی برای آموزش پول به کودکان پیشنهاد می‌کنند، پرداخت مقرری‌های هفتگی یا همان پول توجیبی است. زمانی که والدین برای فرزندشان مقرری معین می‌کنند، در حقیقت او را تشویق می‌کنند تا خواسته‌هایش را کنترل و طبقه بندی کند.
وقتی به اتفاق فرزندتان به خرید می‌روید، اگر به او اجازۀ انتخاب بدهید، هیچ حد و مرزی برای خود نمی‌شناسد، ولی اگر مقدار معینی پول در اختیار او بگذارید و از او بخواهید که به همان میزان برای خودش خرید کند، سعی می‌کند که خواسته‌های خود را براساس اهمیت اولویت بندی کند.
برای پرداخت مقرری به کودک بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید:
- زمانی که فرزندتان هنوز نسبت به پول کنجکاو نشده است (معمولاً قبل از دبستان) و نمی‌داند پول به‌چه کار می‌آید، پول توجیبی به او ندهید.
- روشی برای پرداختهای خود انتخاب کنید تا همواره بتوانید به آن پایبند باشید.
- میزان پول توجیبی هر کودک باید متناسب با سن و نیازهای او باشد.
- رعایت زمان پرداخت مقرری، بچه‌ها را نسبت به مقدار دریافتی و نحوۀ خرج کردنشان هوشیار می‌کند. معمولاً کودکان کوچکتر چون هنوز نمی‌توانند خوب برنامه‌ریزی کنند و حس آینده‌نگری کمتری دارند، بهتر است مبلغ دریافتی‌شان را روزانه بگیرند، ولی کودکان بزرگتر هفتگی و نوجوانان می‌توانند آن را ماهانه دریافت کنند.
- منظور خود را از پرداخت مقرری به فرزندتان مشخص سازید. برای او روشن کنید که او با پول مقرر شده باید کدام بخش از نیازمندیهایش را تامین کند. مثلاً آیا انتظار دارید مسئولیت خرید نهار مدرسه، هزینۀ رفت و آمد به مدرسه، تهیۀ لوازم التحریر و ... را خودش به‌عهده بگیرد.

در نظر داشته باشید هدف از پرداخت مقرری به‌بچه‌ها، فقط آموزش ارزش پول و مفاهیم سادۀ مالی به آنهاست، تا بتوانند برآوردی از میزان هزینه‌های روزانۀ خود داشته باشند و نیازهای خود را با درآمدشان متعادل سازند.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
آموزش ارزش پول به کودکان
تکنیک پول توجیبی دادن به کودکتکنیک پول توجیبی دادن به کودک

تکنیک پول توجیبی دادن به کودک کودک آنلاین: پول توجیبی از بسیاری از قشقرق ها و زیاده خواهی های کودک جلوگیری می کند و به او اعتماد به نفس می دهد. پول توجیبی به پولی اطلاق می شود که کودک می تواند با آن خرید روزانه (تنقلات) خود را انجام دهد. پول توجیبی شامل تنبیه نمی شود.


صحبت کردن با کودکان در مورد مسایل مالی خانوادهصحبت کردن با کودکان در مورد مسایل مالی خانواده

صحبت کردن با کودکان در مورد مسایل مالی خانواده کودک آنلاین: پول برای افراد بسیاری موضوع مهمی است. بسیاری از بزرگترها دوست ندارند دربارۀ وظایف مالی و درآمدنشان با دیگران حرف بزنند؛ بنابراین ترجیح می دهند در مورد این مسئله به فرزندشان چیزی هم نگویند.


پول توجیبی کودکپول توجیبی کودک

پول توجیبی کودک پول تو جیبی به پولی گفته می شود که والدین به کودک می دهند و کودک می تواند نیازهای خود را با آن تامین کند. در قدیم بچه ها پول تو جیبی داده نمیشد ؛ زیرا این تفکر غلط را داشتند که هرچه را که کودک احتیاج دارد خودمان ( والدین ) برایش تهیه می کنیم ، یا توقعش از والدین زیاد می شود. پول توجیبی کودک


پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟

پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟ کودکتان هنوز درکی از ارزش پول ندارد. همچنین هنوز قادر نیست بفهمد هر چیز چقدر می ارزد. او هنوز آنقدرها قابلیت شناختی ندارد که بتواند به چنین مسائل پیچیده ای فکر کند. پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران