کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودکانی سالم – بخش دوم
پرورش کودکانی سالم انسانهای لاغر عمر بلندتری دارند و سالم‌ترند. کودکان چاق از نظر عاطفی و بدنی وضعیت نامناسبی دارند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که کودکان چاق از خود، انگارۀ ضعیف‌تری دارند؛ برای گوشه‌گیری اجتماعی مستعدترند؛ و کمتر می‌توانند در بازیهای ورزشی به رقابت بپردازند. پرورش کودکانی سالم

پرورش کودکانی سالم – بخشِ دوم
4- لاغر نگه داشتن کودکان
انسانهای لاغر عمر بلندتری دارند و سالم‌ترند. کودکان چاق از نظر عاطفی و بدنی وضعیت نامناسبی دارند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که کودکان چاق از خود، انگارۀ ضعیف‌تری دارند؛ برای گوشه‌گیری اجتماعی مستعدترند؛ و کمتر می‌توانند در بازیهای ورزشی به رقابت بپردازند.
همچنین برای کودکان چاق دو برابر خطر ابتلا به‌عفونتها وجود دارد؛ زیرا چاقی از توانایی گلبولهای سفید را برای رویارویی با عفونتها می‌کاهد. بعدها پادرد بیشتری دارند و خطر ابتلا به ورم مفاصل در انسانهای چاق بالاتر است.
از سوی دیگر، افزایش وزن و بی‌حرکتی بر خطر ابتلا به دیابت نوع دو می‌افزاید؛ به ویژه در کسانی که برای ابتلا به این بیماری، استعداد ژنتیکی دارند.
منظور ما از به کار بردن واژۀ لاغر، نحیف و استخوانی نیست، بلکه منظور برخورداری از میزان متعادلی چربی است.
اما چگونه می‌توان کودک را از چاق شدن حفظ کرد؟ اگر بخواهید هر چیزی را که کودک به دهانش می‌گذارد، کنترل کنید، نتیجۀ معکوس می‌گیرید. بدین ترتیب، کودک برای تاکید بر قدرتش، درت برعکس کنترل شما رفتار می‌کند.
بررسی‌ها نشان داده اند، پدر و مادری که می‌کوشند بر عادتهای غذایی کودک خود بسیار کنترل داشته باشند، بیشتر کودکانی بار می‌آورند که نمی‌توانند خوردن خود را مدیریت کنند؛ و اغلب غذاهایی پرچرب می‌خورند.
برای موفقیت در این کار، نخست باید خود را الگو بدانید؛ برای مثال، غذاهای مقوی و کم‌چرب در دسترس کودک بگذارید؛ مانند موارد زیر: میوه و سبزیجات، ماست‌های کم چرب مخلوط با میوه، عسل، نان غلات و حبوبات.
بهترین راه برای لاغر نگه داشتن کودکان این است که آنان را به ورزش وادارید. کودکانی که فعالیت بدنی بالایی دارند، هم چربی بیشتری می‌سوزانند؛ هم روی اشتهایشان کنترل بهتری دارند؛ هم برای خوردن هله هوله‌ها فرصت کمتری می‌یابند. آنان را برای انجام فعالیتهای بدنی تشویق کنید و خودتان نیز همراهشان باشید.
5- دادن صبحانه‌ای مقوی به کودک
با خوردن صبحانه‌ای خوب، روز خوبی خواهید داشت. پروتئین‌ها مغز را هوشیارتر می‌کنند و کربوهیدراتهای پیچیده آن را آرام می‌سازند.
صبحانه‌ای که هر دوی آنها را به میزان متعادلی داشته باشد، به یادگیری و رفتار خوب کودک در تمام روز یاری می‌رساند. در زیر چند نمونه صبحانۀ مقوی آورده‌ایم که میزان متعادلی از هر دوی مواد یاد شده را دارد:
- غلات، ماست و میوه
- تخم‌مرغ، نان غلات و آب پرتقال طبیعی
- پنکیک‌های غلات به همراه میوه و شیر
توجه داشته باشید فهرستهای یاد شده دارای غذاهایی است که فیبر بالایی دارند. غذاهایی با فیبر بالا به‌آرامی هضم می‌شود و قندی که از هضم آنها به‌دست می‌آید، آرام و پیوسته به جریان خون رها میشود؛ اما اگر برای صبحانه، شیرینی، حبوبات شیرین شده یا کیک بخورند، توانایی یادگیری آنها در صبح‌ها کمتر میشود؛ زیرا قند خون در اثر هضم سریع افت می‌کند و ناگهان انسولین فراوانی رها میشود.
 بین ساعت ده تا یازده صبح، یادگیری برای کودکان دشوار است. صبحانۀ خوب به آنان در این ساعتها کمک می‌رساند.
6- گذاشتن میزان متعادلی چربی در رژیم غذایی کودک
رژیم غذایی کم‌چرب، تنها برای کودکان نیست. البته نباید چربی را از رژیم غذایی کودکان حذف کرد؛ زیرا آنان برای رشد مغز و بدنشان به میزان متعادلی از آن نیاز دارند.
بهترین چربی‌ها برای رشد بدن و مغز، آنهایی هستند که اسید چرب امگا 3 فراوانی دارند. فایده‌های تغذیه با شیر مادر تا بخشی به وجود چربی‌های سالم، به ویژه اسید چرب امگا3 نسبت داده شده است. پژوهش ها نشان داده‌اند، که برخی کودکان که دارای مشکلات رفتاری و یادگیری هستند، کمبود امگا3 دارند.
7- بردن کودک به خرید
سوپرمارکتها کلاس درس تخصصی مواد غذایی هستند. پس از آنها بهره ببرید. کودکان از بازیهای غذایی در سوپرمارکت لذت می‌برند. این‌کار نه تنها برای خریداران دیگر مشکلی پدید نمی‌آورد، بلکه اطلاعات خوبی نیز دربارۀ غذاها به دست میدهد.
بازی رنگ‌ها: کودک را بفرستید در راهروهای فروشگاه، محصولات خوراکی با رنگهای خاص بیابد: دو تا زرد، سه تا سبز، دو تا قرمز. به کودک بیاموزید هرچه تنوع رنگی میوه و سبزیجات بیشتر باشد؛ یا غذایی پر رنگتر باشد، مغذی تر است؛ برای نمونه: اسفناج به جای کاهو؛ گریپ فوروت صورتی به جای گریپ فروت سفید. دربارۀ ارزش غذایی مواد زرد و سبز نیز برایش بگویید.
یافتن واژۀ خوب: برای نمونه واژگانی چون غلات را روی برچسب‌های کالاها بیابد؛ آنگاه آن را با واژۀ خوب نام‌گذاری کنید.
یافتن واژۀ بد: هیدروژنه واژۀ بدی روی برچسب‌های کالاهاست. به کودک یاد دهید کالاهایی با این واژه، ناسالم و بد هستند.
منبع: دنیای کودکان موفق
پرورش کودکانی سالم

پرورش کودکانی سالم – بخش اولپرورش کودکانی سالم – بخش اول

پرورش کودکانی سالم یکی از کلیدهای مهم در موفقیت کودکان – که پدر و مادر نیز بر آن، تاثیر بسیار عظیمی دارند – سلامت کودک است. کودکان سالم انرژی خود رابرای رشد و یادگیری نگه می‌دارند؛ کمتر ممکن است ترک تحصیل کنند؛ پرورش کودکانی سالم


پرورش کودک درخشان – قسمت پنجمپرورش کودک درخشان – قسمت پنجم

پرورش کودک درخشان کار کودکان بازی کردن است. از زمانی که نوزاد جغجغه به دست می گیرد ، تا زمانی که در نوجوانی به بازی های کامپیوتری علاقه مند میشود ، استدلال ، تمرکز ، مهارت های حرکتی ، اجتماعی و زبان را از بازی یاد می گیرد. پدر و مادر با دیدن بازی کودکشان و بازی کردن به موقع با او ، میتوانند اندیشه ها و هیجانات وی را بشناسند ؛ زیرا با این روش ، همه ی چرخه های تصمیم گیری و حل مسائلش را کشف خواهند کرد. پرورش کودک درخشان


پرورش کودکی مسئول – بخش دومپرورش کودکی مسئول – بخش دوم

پرورش کودکی مسئول بررسی‌ها روی کودکان دردسرساز نشان داد که آنان هرگز در برابر رفتارهایشان پاسخگو نبوده‌اند. آنان نمی‌دانستند مسئول بودن نسبت به رفتارهایشان یعنی چه؛ و بی مسئولیتی چه پیامدهایی دارد. پرورش کودکی مسئول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران