کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش چهارم
پرورش فرزندانی موفق پدر و مادر کودکان موفق به‌جای اینکه از شکست کودک جلوگیری کنند، شیوۀ مدیریت مشکلات را به‌او یاد میدهند. توانایی ادارۀ مشکلات و تلاش دوباره پس از شکست، ویژگی باارزشی‌ست، که برای موفقیت در زندگی لازم به‌شمار می‌آید.

10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش چهارم
•    داشتن تجربۀ شکست و ناامیدی
پدر و مادر کودکان موفق به‌جای اینکه از شکست کودک جلوگیری کنند، شیوۀ مدیریت مشکلات را به‌او یاد میدهند. توانایی ادارۀ مشکلات و تلاش دوباره پس از شکست، ویژگی باارزشی‌ست، که برای موفقیت در زندگی لازم به‌شمار می‌آید. کسانی که می‌دانند چگونه مشکلات را فرصتی برای رشد بدانند، به2بهترین شیوه از وضعیت زندگی‌شان بهره می‌برند.
پدر و مادر کودکان موفق می‌گذارند کودک اشتباه کند و از آن درس بگیرد، زیرا این کودکان اشتباهات پدر و مادر را می‌بینند و درمی‌یابند، چگونه از این اشتباهات می‌آموزند و مسئولیت اصلاح اشتباهاتشان را برعهده می‌گیرند.
ناراحتی کودک را نادیده نگیرید
بهانه‌گیری نشانۀ نومیدی‌ست. بسیاری مشاوران به‌پدران و مادران می‌گویند بهتر است بهانه‌گیریهای کودک را نادیده بگیرند؛ اما پدر و مادر کودکان موفق رفتار دیگر گونه‌ای دارند. آنان وقتی کودک ناراحت است، او را به‌تنها ماندن در اتاقش وادار نمی‌کنند، بلکه می‌کوشند موضوع را از دیدگاه او ببینند و علت رفتارش را بفهمند.
همچنین نمی‌خواهند مشکل را به‌جای وی حل کنند یا برای آرام کردن او رشوه بدهند یا حواسش را از شکستی که خورده پرت کنند؛ بلکه آنان به‌گفته‌هایش گوش میدهند و می‌کوشند درونیاتش را درک کنند و شیوۀ مدیریت هیجاناتش را به‌او بیاموزند.
برای شناخت بیشتر، شیوۀ ادارۀ شکست‌های کوچک کودکان پدران و مادران دلبسته را در نمونه‌های زیر آورده‌ایم:
اگر کودک نوپایی بخواهد میخ گردی را در سوراخ مربعی فرو ببرد، مادرش سرسختی و پویایی کودک را برای انجام آن نادیده نمی‌گیرد، بلکه با ملایمت پیشنهاد می‌کند سوراخ دیگری را بیازماید؛ یا به وی کمک می‌کند گرد بودن میخ یا مربع بودن گوشه‌های سوراخ را ببیند.
پیامدها
پدر و مادر خردمند می‌دانند تجربه بهترین آموزگار است. وقتی کودک، ساده‌دلانه تصمیمی می‌گیرد، برای موفق شدن وی مداخله نمی‌کنند، بلکه برای اشتباه کردن و درس گرفتن از آنها به‌وی فرصتی میدهند. آنان برای کودک فرصت‌های بسیاری را فراهم می‌کنند تا تصمیم‌گیری را بیازمایند و تمرین کند، البته اگر خطری برای کودک وجود نداشته باشد.
پیامدهای طبیعی این انتخابها – چه خوب باشد چه بد – توانایی تصمیم گیری را در کودک پدید می‌آورد. کودکی که به‌ناچار با نتایج گزینه‌های بد یا بی‌فکرانۀ خود روبه‌رو می‌شود، یاد می‌گیرد هرکسی ممکن‌است اشتباه کند و با اشتباه کردن دنیا به‌آخر نمی‌رسد، اما هرکسی می‌تواند اشتباهش را اصلاح کند یا دست کم از آن چیزی یاد بگیرد.•    فقط بگویید نه
کودکان هر خوراکی‌ای را که ببینند، همان موقع می‌خواهند. تبلیغات تلویزیون نیز این خواسته‌ها را افزایش میدهد یا وقتی دوستانشان چیزی خریده‌اند، انتظار دارند ما هم برایشان فراهم کنیم.
برخی از پدران و مادران با نه گفتن نمی‌توانند از پس کودک برآیند، زیرا اغلب مردم، تسلیم شدن و تامین خواسته‌های کودک را آسان‌تر می‌بینند. بدین ترتیب، از بگومگو جلوگیری می‌کنند و برای مدتی کوتاه هم که شده، آرامش را به‌خانه می‌آورند. این بازده کوتاه مدت، به‌آنان زیانی بلندمدت می‌زند.
اگر هر زمان که کودک چیزی میخواهد برایش فراهم کنید، به‌سود او نخواهد بود؛ زیرا با بزرگتر شدنش، باید برای بسیاری خواسته‌هایش صبر کند. او ناچار است مهم‌ترین ها را برگزیند؛ زیرا تمام چیزها را نمی‌تواند با هم داشته باشد.
درک مفهوم انتظار برای رسیدن به‌رضایت، توانایی ارزشمندی برای موفقیت در زندگی‌ست. بنابراین کودک باید یاد بگیرد که تصمیمات شتاب‌زده نداشته باشد.
اگر کودک برای اسباب بازی خاص و جدیدی قشقرق راه انداخت، اغلب بهتر است با شتاب نخواهید مسئله را سرهم بندی کنید و به‌هوسش پاسخ دهید. به او بگویید: فقط یک هفته یا چند روز صبر کن. البته یک هفته برای کودک پیش دبستانی به‌اندازۀ تا روزی رستاخیز است.
به‌او فرصت دهید تا دربارۀ انتخابش با دقت بیندیشد. ممکن‌است در آخر هفته خواسته‌اش صد در صد متفاوت باشد. کودکانی که محصول یا قربانی پدر و مادر آسان‌گیر هستند، به‌ندرت ارزش داشته‌های خود را میدانند و هرگز هیچ چیز برایشان کافی نیست.
از سوی دیگر، کودکانی که برای خواسته‌هایشان انتظار می‌کشند و برای بدست آوردن پول می‌کوشند، یاد می‌گیرند بر دلبستگی‌هایشان به‌خوبی ارزش‌گذاری کنند.
وسیله‌های بازی کودکان بسیار متنوع و زیاد هستند و پدر و مادر با تمام تلاششان می‌خواهند خواسته‌های کودک را برآورده سازند. دربارۀ خرید اسباب بازی کودک پیشنهاد می‌کنیم چیزهایی را برای خرید برگزینید که ارتباط شما را با کودک به‌خوبی نگه میدارد و با آنهایی که شما را از هم دور می‌سازدف به‌شدت مخالفت کنید.
بهترین اسباب بازی برای کودک، یک انسان دیگر است. چهرۀ دوست داشتنی پدر یا مادر، بی‌گمان، برانگیزاننده‌تر از هر وسیله‌ای ست. هیچ گهواره یا صندلی نمی‌تواند آرامش بخش‌تر و تسکین‌دهنده‌تر از آغوش پدر و مادر باشد. بگذارید کودک از آغوش شما به‌این محیط غنی بنگرد. با رشد کودک، بیشتر در پی اسباب بازی و بازیهایی باشید که بتوانید با هم بازی کنید.
وقتی به‌جای رفع نیازهای واقعی کودک، هرچه میخواهد به‌او میدهیم، باعث می‌شود در بزرگسالی مادی‌گرا باشد و تا جایی که میتواند از دیگران بگیرد؛ بی‌اینکه چیزی بدهد.
نه گفتن به‌کودک، شیوۀ درست رفتار را در ارتباطات به‌او یاد میدهد و می‌آموزد که برای لذت بردن به‌چیزها وابسته نباشد، بلکه آن را از ارتباط با انسانها به‌دست آورد.
منبع: دنیای کودکان موفق
10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش سوم10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش سوم

پرورش فرزندانی موفق تمام کودکان با ویژگیهای رفتاری گوناگون به‌این دنیا می‌آیند و به‌اصلاح نیاز دارند. صفت‌هایی هم که در کودک پرورش می‌دهید، در وجودشان ریشه‌های عمیق‌تری می‌یابد و زیباتر شکوفه میدهد.


10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش دوم10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش دوم

پرورش فرزندانی موفق سودمندترین جمله برای پرورش کودکان این است: کودک خود را بشناس. برای اینکار باید رفتار و تواناییهای کودک را در هر مرحله بررسی کنید، کتابها و مجلات مربوط به رشد کودک را بخوانید، با پدران و مادران دیگری – که کودکانی بزرگتر از کودکان شما دارند – حرف بزنید. پرورش فرزندانی موفق


10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش اول10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش اول

پرورش فرزندانی موفق کودکان نیاز دارند برایشان حد و مرز بگذاریم. بی‌حد و مرز، نه آنان موفق می‌شوند نه شما دوام می‌آورید. باید کودک قانونهای خانواده را یاد بگیرد و برایشان احترام قائل شود. پرورش فرزندانی موفق

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران