کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

3
تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین
تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین همانطور که تغییرات فیزیکی زیادی در مادر مشاهده می شود تغییرات عاطفی نیز در پدر و مادر به وجود می آید. این تغییرات مانند تغییرات فیزیکی برای والدین قابل قبول و مورد انتظار نیستند و بعضی از زوجها آن را واکنش های عادی در دوره بارداری به حساب نمی آورند. تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین

تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین
همانطور که تغییرات فیزیکی زیادی در مادر مشاهده می شود تغییرات عاطفی نیز در پدر و مادر به وجود می آید. این تغییرات مانند تغییرات فیزیکی برای والدین قابل قبول و مورد انتظار نیستند و بعضی از زوجها آن را واکنش های عادی در دوره بارداری به حساب نمی آورند.
در بارداری دوم والدین ممکن است احساساتی مشابه آنچه در نوبت اول تجربه کرده اند مانند احساس پدر شدن و مادر شدن مشاهده کنند که آنها را به خاطر نمی آورند . این مطلب به بعضی از این احساسات می پردازد که ممکن است ممکن است برای شما آشنا و برخی دیگر ناآشنا باشد. این احساسات در همه افراد یکسان نیستند.
یکی از این احساسات که بیشتر والدین آن را در بارداری دوم مشاهده و بیان می کنند ، نگرانی درباره مراقبت همزمان از نوزاد و فرزند بزرگتر است.
برخی والدین از این که نمیتوانند نوزاد را به اندازه فرزند اول دوست داشته باشند نگران هستند برخی هم فکر می کنند که نوزاد را به اندازه فرزند اول دوست دارند و از احساس حسادت فرزند نسبت به نوزاد ناراحتند.
والدین به ویژه پدر به خرج سنگین زندگی و هزینه اداره دو فرزند می اندیشند. به نظر می آید که تولد نوزاد تمام نگرانی های مالی و مسئولیت های عاطفی را که قبلا هم موجود بوده است همراه با خود به زندگی پدر و مادر می آورد.
برخورد با این احساسات و نگرانی ها کار ساده ای نیست ولی برای آرامش بهتر است زمانی را به خاطر آورید که فرزندی نداشتید. آیا هرگز فکر می کردید که بتوانید چنین عشقی به فرزندانتان پیدا کنید و از داشتن آنها احساس خوشبختی نمایید؟
بیشتر والدین دریافته اند که پس از تولد بچه دوم و پیوستن او به خانواده قدرت و توانایی بیشتری برای از خود گذشتگی و مراقبت از فرزندان پیدا میکنند. این احساس آمادگی در تولد فرزند اول نیز وجود دارد.
نگرانی دیگری که بعضی مادران دارند جدایی از فرزند اول است این نگرانی با نزدیک شدن زایمان تشدید میشود. خانم باردار با نزدیک شدن زایمان برای استراحت فیزیکی و روحی به وقت بیشتری نیاز پیدا میکند.
در این هنگام او از این که وقت کافی برای رسیدگی به فرزند اول و شوهرش ندارد با سرزنش خود احساس گناه می کند. در هر صورت خانم باردار باید هر وقت که فرصتی پیدا میکند در جایی آرام و فارغ از هر مسئولیتی به استراحت بپردازد و وقتی را که با فرزند می گذرانید به فعالیتی بپردازید که به نیروی زیادی نیاز ندارد و در عین حال بازی و سرگرمی جالبی برای آنها باشد.قدم زدن در خیابان یا پارک و خواندن کتاب داستان یا تماشای تلویزیون در کنار فرزند میتواند ضمن سرگرمی استراحت هم به حساب آید.
نگرانی و غصه دیگری که مادران در بارداری دوم دارند غرق شدن در کار و مسئولیت زیاد است. در بارداری دوم معمولا مادر از مفهوم زمان و وقتی که برای نوزاد صرف میکند درک بهتری دارد . اگر بچه اول گریه کن ، بهانه گیر و کم خواب باشد این ترس و نگرانی در مورد فرزند دوم هم به وجود می آید.
اگر مادر علاوه بر کار خانه و بچه داری مسئولیت بیرون از منزل هم داشته باشد هنگام بازگشت به کار و پس از مرخصی زایمان برای برنامه ریزی کار اداری و مراقبت از دو فرزند با مشکل رو به رو می شود و نمی داند چگونه از عهده انجام این همه مسئولیت برخواهد آمد.
در این هنگام مادر هر چه بیشتر به کار و مسئولیت فکر میکند بیشتر در فکر و خیال غرق میشود. یکی از راههای مقابله با این نگرانی ، پیش بینی و برنامه ریزی برای دوره بعد از زایمان با استفاده از راهنمایی های این مطلب است.
یکی از مشکلات دیگر در بارداری دوم پیدا کردن دوست و همزبان است. در بارداری اول بسیاری از دوستان ، نزدیکان  و متخصصین برای کمک و راهنمایی مادر وجود دارند. ولی در نوبت دوم دوستان و آشنایان با تصور این که به حمایت و راهنمایی مادر باردار نیازی نیست او را فراموش میکنند.
برای رفع این مشکل بهتر است مسایل خود را با دوستان در میان بگذارید و پیشنهاد کمک و همکاری آنها را با خوشرویی بپذیرید. هر چند در این نوبت بارداری برای شما تازگی ندارد ولی باید بدانید که با مشکلات ویژه بارداری نوبت دوم برای اولین بار رو به رو میشوید!
منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین
دادن وسایل فرزند اول به فرزند دومدادن وسایل فرزند اول به فرزند دوم

دادن وسایل فرزند اول به فرزند دوم کودک آنلاین: در خصوص اینکه آیا وسایل فرزند اول را می شود به فرزند دوم داد بهتر آن است که اگر از نظر مالی در این زمینه مشکلی ندارید آن را کاملاً فراموش کنید و هیچ چیز که متعلق به فرزند اول شما هست را به فرزند دوم ندهید.


تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دومتصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم

تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم بسیاری از والدین برای داشتن دو فرزند آمادگی و اتفاق نظر دارند ولی درباره زمان آمدن این عضو جدید خانواده به توافق نرسیده اند. تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم


کودک و فرزند دومکودک و فرزند دوم

کودک و فرزند دوم اگر فرزند دومی درراه دارید و می‌خواهید بدانید که با کودک اول خود چه برخوردی داشته باشید تا صدمات روحی به او وارد نگردد مطلب زیر را مطالعه کنید. کودک و فرزند دوم


پرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارسپرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارس

پرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارس تولد نوزاد نارس یا بیمار زندگی خانواده را دچار اختلال می کند. با تولد این نوزاد و تا مدتی که نوزاد بیمار یا نارس در بیمارستان بستری است و مشکل پزشکی دارد بسیاری از برنامه های خانواده متوقف میشود. پرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارس

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران