کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک درخشان – قسمت دوم
پرورش کودک درخشان ایجاد فضایی برانگیزاننده برای کودک بسیار آسان است. بیشتر نوزادان تا دوران نوپایی ، جهان بزرگسالان را بسیار دوست داشتنی می دانند. پرورش کودک درخشان

پرورش کودک درخشان – قسمت دوم
2 . پاسخ هوشمندانه به گریه ی کودک
ایجاد فضایی برانگیزاننده برای کودک بسیار آسان است. بیشتر نوزادان تا دوران نوپایی ، جهان بزرگسالان را بسیار دوست داشتنی می دانند.
اگر هنگام انجام کارهای روزمره تان همه جا کودک را با خود ببرید ، برای رشد بینش به او تحریک لازم را می دهید ؛ زیرا زمانی که با وی حرف می زنید ؛ و مشاهدات و عواطف خود را با او در میان می گذارید ، او این اطلاعات را ذخیره می کند.
نوزادانی که همراه پدر و مادر هستند ، کمتر گریه می کنند ؛ زیرا برای تعامل خلاق با محیط زمان بیشتری دارند ؛ و یادگیریشان بیشتر است. نزدیکی به مادر ، نوزاد را آرام نگه می دارد . این نوزادان مدت زمان بیشتری نسبت به محیط هوشیارند ؛ و این خود ، امکان سازگاری سریع تر را با محیط برایشان فراهم می کند.
همچنین چون کیفیت گفتگویشان با پدر و مادر بهتر است ، از آن بیشتر لذت می برند. وقتی نوزاد را به تنهایی در تخت یا صندلی اش رها می کنیم ، بیهوده دست هایش را تکان و به کمرش کش و قوس می دهد ؛ و انرژی زیادی را برای حرکات بی فایده صرف می کند ؛ اما وقتی در بغل پدر یا مادر است ؛ یا در کالسکه نشسته ؛ و او را راه می برید ، بر حرکاتش ، بهتر تمرکز دارد.
وقتی او را در کالسکه با خود به گردش می برید ، چشم انداز گسترده تری را از محیط برای بررسی در اختیار او می گذارید.
3 . تغذیه ی هوشمندانه
پژوهش ها نشان داده اند ، که تغذیه از شیر مادر ، نوزادان را با هوش تر می کند. مدتی بعد ، هنگامی که از کودکان تغذیه شده با شیرمادر آزمون هوش گرفتند ، هوش بهر بالاتری داشتند ؛ و در مقیاس های رشد و پیشرفت نمره های بالاتری در دبستان گرفتند.
در زیر دلایل احتمالی سودمندی های تغذیه ی شیرمادر را آورده ایم :
چربی شیر مادر :
شیرمادر مقدار بسیار فراوانی چربی DHA دارد ، که از گونه های اسید چرب امگا – سه است. این چربی به تقویت مغز کمک می کند ؛ و یک ماده ی غذایی حیاتی برای رشد و حفظ بافت های مغز به شمار می رود.
هنوز در فرمول شیرخشک نتوانسته اند ، این ماده را وارد سازند. ما  به زنان باردار و شیرده سفارش می کنیم غذاهای سرشار از DHA  ( ماهی آزاد یا تُن تازه یا یخ زده ) یا روزانه دویست میلی گرم مکمل DHA بخورند ؛ زیرا مقدار DHA شیر مادر براساس تغذیه ی وی تعیین می شود.
کلسترول ، نوعی چربی دیگریست ، که برای رشد مطلوب مغز لازم است. شیرمادر مقدار زیادی کلسترول دارد ؛ در حالی که شیرخشک این ماده را ندارند . با این که کلسترول برای رژیم غذایی بزرگسالان باید بسیار کم مصرف شود ، نوزادان برای ساخت بافت های مغز به آن نیاز دارند.
قند شیر مادر :
لاکتوز ، قند اصلی شیرمادر ، دلیل دیگری برای باهوش شدن کودکانی است ، که از شیرمادر تغذیه می کنند. بدن آنان لاکتوز را به دو قند ساده تر : گلوکز و گالاکتوز می شکند ، که به ویژه گالاکتوز ماده ی غذایی بسیار ارزشمندی برای رشد بافت های مغزی است.پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشانارتباطی بهتر :
چون شیرمادر سریع تر هضم می شود ، فواصل زمانی بین تغذیه ی نوزاد کمتر میشود ؛ در نتیجه ، کودک با مادرش ارتباط بیشتری می گیرد ؛ همچنین مادر نیز نسبت به نیازهای نوزاد حساس تر میشود ؛ زیرا مادر میزان شیری را که کودک می خورد ، نمی داند ؛ بنابراین باید بیشتر به نشانه های گرسنگی وی توجه کند.
در نتیجه خودش را به خوبی با نشانه های او هماهنگ می سازد. هرچه مادر هماهنگ تر ، پاسخ گوتر و منعطف تر باشد ، نوزاد آسان تر محیط پیرامونش را خواهد شناخت . پاسخ های برنامه ریزی شده به انتظارات نوزاد ، او را به برقراری ارتباط تشویق می کند.
تغذیه از شیر مادر ، همراه با تماس پوستی و دلبستگی درونی میان مادر و نوزاد سبب میشود این گونه تغذیه نسبت به کاربرد شیشه شیر ، برانگیزاننده تر باشد.
تماس بدنی بیشتر :
تغذیه از شیرمادر تماس بدنی و لمس بیشتری را همراه خود دارد ؛ همچنین مادر و نوزاد بخشی یا کل شب را در کنار هم می خوابند . همان گونه که متخصصان رشد نوزاد معتقدند ، تماس بدنی یا نبود آن بر رشد بدنی و ذهنی کودک تاثیر نیرومندی دارد.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان – قسمت اولپرورش کودک درخشان – قسمت اول

پرورش کودک درخشان پدر و مادری که برای معاینه ی سالیانه ی کودکشان نزد من آمده بودند ، نومیدانه گفتند : (( اون به مهدکودکی که ما میخواستیم ، نتونست بره . )) کودکشان به نظر درخشان و شاد می آمد ؛ اما نگاه پدر و مادر به گونه ای بود انگار او را از دانشگاه اخراج کرده اند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت سومپرورش کودک درخشان – قسمت سوم

پرورش کودک درخشان هرچه نوزادان بیشتر گفت و گوی دیگران را بشنوند ، سخن گفتن را بهتر یاد می گیرند . زبان نوعی ارتباط است ؛ و نوزادان بسیار پیش از آن که واژگان را به کار ببرند ، ارتباط برقرار می کنند. نوزادان بسیار زود یاد می گیرند با به کارگیری صداها و حرکاتشان میتوانند جلب توجه کنند ؛ و نیازهایشان را برآورده سازند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت چهارمپرورش کودک درخشان – قسمت چهارم

پرورش کودک درخشان پژوهشی نشان داده ، کودکانی که پدر و مادر برایشان کتاب می خوانند ، در مدرسه رفتار و کردار بهتری دارند ؛ حتی نوزادان نیز عاشق شنیدن ترانه های کودکانه و نگاه کردن به عکس های کتاب ها هستند. همچنین کودکان بزرگتر – که میتوانند خودشان کتاب بخوانند – نیز دوست دارند این کار را با پدر و مادر انجام دهند. بلند خواندن برای کودک ، مهمترین رفتار برای آگاهی و موفقیت اوست. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت پنجمپرورش کودک درخشان – قسمت پنجم

پرورش کودک درخشان کار کودکان بازی کردن است. از زمانی که نوزاد جغجغه به دست می گیرد ، تا زمانی که در نوجوانی به بازی های کامپیوتری علاقه مند میشود ، استدلال ، تمرکز ، مهارت های حرکتی ، اجتماعی و زبان را از بازی یاد می گیرد. پدر و مادر با دیدن بازی کودکشان و بازی کردن به موقع با او ، میتوانند اندیشه ها و هیجانات وی را بشناسند ؛ زیرا با این روش ، همه ی چرخه های تصمیم گیری و حل مسائلش را کشف خواهند کرد. پرورش کودک درخشان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید