کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت سوم
پرورش مرزهای تربیتی کودکان : درونی سازی به‌مفهوم تبدیل شدن یک ویژگی به‌بخشی از وجود خودتان است. این موضوع صرفاً به‌معنی یادگیری یک حقیقت نیست و متفاوت از پرداختن به‌جزئیات است

3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت سوم
•    به‌فرزندتان کمک کنید مفاهیم را درونی سازی کند
درونی سازی به‌مفهوم تبدیل شدن یک ویژگی به‌بخشی از وجود خودتان است. این موضوع صرفاً به‌معنی یادگیری یک حقیقت نیست و متفاوت از پرداختن به‌جزئیات است. این کار به‌معنای آن است که یک واقعیت تجربه شده به‌حقیقتی درونی تبدیل شود.
دو راه برای درک وجود دارد: یک راه عقلانی و یک راه تجربی. شما می‌توانید معنای عشق رمانتیک را به‌ذهن بسپارید، که نوعی درک عقلانی است. با این وجود، عاشق شدن موضوع متفاوتی است چرا که نوعی تجربۀ "درک شده" است.
شاید این تفاوت شما را دچار هراس کند؛ اما اگر آن را پذیرا شوید، پرورش فرزندان‌تان به‌مرحلۀ شکوفایی خواهد رسید: اگر مرزهای تربیتی شما فقط به‌کلمات محدود شوند، وقت‌تان را تلف کرده‌اید.
اما اگر مرزهای در نظر گرفته شده را در مورد کودکان خود اِعمال کنید، آنها تجربه‌های مورد نظر را درونی سازی می‌کنند، به‌خاطر می‌سپارند، درک می‌کنند و تبدیل به‌بخشی از وجود خود می‌کنند که نوع نگاهشان به‌واقعیت را تحت تاثیر قرار میدهد.
همسرم باربی و من چندی است که آموزش مسئولیت مالی را در مورد پسران خود ریکی هفت ساله و بنی پنج ساله آغاز کرده‌ایم. ما در هفتۀ اول مقدار کمی پول را، براساس کارهای خاصی که ملزم به‌انجام آن بودند، برایشان در نظر گرفتیم. مقداری از هزینۀ آنها صرف مالیات، بخشی پس‌انداز و مقداری هم صرف خرج کردن می‌شود.
در آغاز این فرآیند، پسرها فکر می‌کردند که پول مثل برگ روی درخت‌ها رشد می‌کند. آنها دوست داشتند پول داشته باشند، اما هیچگونه مسئولیت مالی احساس نمی‌کردند. از نظر آنها، پول داشتن و جمع شدن پولهای بیشتر خیلی خوب بود.باربی و من چندین بار دربارۀ ضرورت پس‌انداز کردن به‌منظور خرید آنچه به‌آن نیاز پیدا می‌کردند و خرج نکردن یکبارۀ پول با آنها صحبت کردیم. اما یک گوش آنها در بود و گوش دیگرشان دروازه. این مسئله تقصیر آنها نبود؛ چرا که هیچ تجربه و درکی از خواستن چیزی و نرسیدن به‌آن نداشتند.
یک روز پسرها همۀ پول‌هایشان را صرف خرید اسباب بازی‌ای که می‌خواستند، کردند. اما دو روز بعد، برای خرید کتاب فکاهی مصوری که مدتها بود می‌خواستند آن را بخرند، سراغ کیف پول‌شان رفتند، اما کیف پول خودبه‌خود و یک شبه پر از پول نمی‌شد.
آنها هیچ پولی نداشتند. به‌همین دلیل برای پول گرفتن سراغ مامان و بابا را گرفتند. ما گفتیم: از جایزه و قرض خبری نیست. باید صبر کنید تا پولی را که نیاز دارید طبق معمول سر هفته بگیرید. سپس آنها پرسیدند که آیا می‌توانند پول توجیبی اضافه‌تری داشته باشند، ما پاسخ منفی دادیم.
آن وقت به‌گریه افتادند. ما برای از دست دادن فرصت خرید با آنها همدردی کردیم، اما کیف پول‌هایشان همچنان خالی باقی ماند. چند ساعت بعد، بنی گفت: تا دفعۀ بعدی که پول بگیرم، خیلی خیلی صبر می‌کنم و صبر کردند.
اما دفعۀ بعد که روز پرداخت پول فرا رسید، بخشی از پولی را که می‌خواستند خرج کنند جایی پنهان کردند و دربارۀ اینکه باید چقدر پس‌انداز کنند و چگونه می‌توانند کمتر خرج کنند باهم گفتگو کردند. آنها شروع به‌درونی سازی این حقیقت کرده بودند که اگر همۀ پولت را یکجا خرج کنی، بعداً پولی نخواهی داشت.
هرچقدر هم که در این باره حرف می‌زدیم و از ولخرجی انتقاد می‌کردیم، این نتیجه حاصل نمی‌شد. این تجربه‌ای بود که با تعیین مرزهای درنظر گرفته شده توسط والدین و پرورش این مرزها در ذهن کودک شکل می‌گرفت.
شما مانند درخت بلوطی هستید که کودک بارها و بارها با سر به‌آن می‌کوبد و سرانجام درک می‌کند که درخت قوی‌تر از اوست و دفعۀ بعد، او بی‌آنکه سرش را به‌درخت بکوبد، تنها اطراف آن قدم میزند.
منبع: کودک و حد و مرزهایش
پرورش مرزهای تربیتی کودکان
3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت اول3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت اول

مرزهای تربیتی کودکان : شما به‌فرزندان خود نحوۀ بستن بند کفش‌هایشان، دوچرخه سواری و تمیز کردن خانه را آموزش می‌دهید. آنها را به‌مدرسه می‌فرستید تا حقایق و مهارتهای بی‌شماری را یاد بگیرند


3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت دوم3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت دوم

مرزهای تربیتی کودکان : الگوبرداری مقوله‌ای متفاوت از آموزش است. کودکان نحوۀ اجرای مرزها (محدودیت‌ها) را در دنیای خودتان توسط شما مشاهده می‌کنند. آنها می‌بینند که شما چگونه با خودشان، همسرتان و مسئولیت‌های شغلی خود برخورد می‌کنید و آنها از کارهای خوب و بد شما تقلید می‌کنند.


مرزهای تربیتی – قانون تاثیرگذاری (3)مرزهای تربیتی – قانون تاثیرگذاری (3)

مرزهای تربیتی – قانون تاثیرگذاری : یکی از دلایل ناکافی بودن مرزهای تاثیرپذیری آن است که کودکان هرگز از مرزهای تاثیرپذیری فراتر نمی‌روند و با این شیوه هویت قربانی شدن در آنها پرورش پیدا می‌کند.


مرزهای تربیتی – قانون صراحت (3)مرزهای تربیتی – قانون صراحت (3)

مرزهای تربیتی – قانون صراحت : مشکلات را بیان کن جمله‌ای است که بعضی از والدین آن را در مورد کودکان خردسالی که ناراحتیهای خود را شرح نمی‌دهند، مفید می‌دانند. رفتار کودک یک روزه تغییر نخواهد کرد. دو اصل را به‌خاطر داشته باشیم: ابراز علاقه و نیاز به‌گفتگو.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران