کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج زبان عشق کودکان – دریافت هدایا (1)
زبان عشق کودکان – دریافت هدایا دادن و گرفتن هدیه می‌تواند از راههای قدرتمند ابراز عشق باشد، هم زمانی که هدیه داده می‌شود و هم سالها بعد. مهمترین هدایا به‌نماد عشق بدل می‌شوند و هدایایی که واقعاً پیام عشق را می‌رسانند بخشی از زبان عشق هستند.

پنج زبان عشق کودکان – دریافت هدایا (1)
دادن و گرفتن هدیه می‌تواند از راههای قدرتمند ابراز عشق باشد، هم زمانی که هدیه داده می‌شود و هم سالها بعد. مهمترین هدایا به‌نماد عشق بدل می‌شوند و هدایایی که واقعاً پیام عشق را می‌رسانند بخشی از زبان عشق هستند.
اما برای اینکه والدین به زبان پنجم عشق – هدایا – صحبت کنند کودک باید احساس کند که والدینش به‌راستی دوستش دارند و به‌او توجه می‌کنند. به‌این دلیل، همراه هدیه باید به‌سایر زبانهای عشق صحبت کرد.
برای اینکه هدیه‌ای واقعاً بیانگر عشق قلبی شما باشد مخزن عاطفی کودک را باید پُر نگه داشت. یعنی والدین باید از ترکیبی از تماس فیزیکی، تعریف و تمجید، وقت گذراندن با کودک و خدمت کردن استفاده کنند تا مخزن عشق کودک پُر شود.
وقتی پدر یا مادری به‌کودکی که اتاقش را تمیز کرده هدیه می‌دهد، این هدیۀ حقیقی نیست بلکه پاداش خدمتی است که انجام شده است.
وقتی والدین به‌بچه قول میدهند که اگر تا نیم ساعت دیگر تلویزیون تماشا کند برایش بستنی قیفی می‌خرند، بستنی قیفی هدیه نیست بلکه رشوه‌ای است که برای تطمیع کودک و وادار کردن او به‌رفتار دلخواه صورت گرفته است. شاید کودک کلمۀ جبران یا رشوه را نشناسد اما مفهوم آن را درک می‌کند.
گاهی والدینی که حقیقتاً قصد دارند یک هدیۀ واقعی به‌کودک بدهند چنانچه نیاز عمیق کودک به‌عشق را نادیده بگیرند پیام غلط ارسال می‌کنند.
درواقع، کودکی که واقعاً محبتی حس نمی‌کند به‌راحتی ممکن است‌در مورد هدیه‌ای که گرفته دچار سوءتفاهم بشود و فکر  کند آن هدیه بنابر شرط و شروطی داده شده است. مادری که تحت فشار روحی شدید بود و با پسرش هم دعوا کرده بود، یک توپ بیسبال برای او خرید. او بعداً دید توپ در توالت است.
جیسون، توپ تو اینجا چکار می‌کنه؟ دوستش نداری؟ روز بعد او توپ را در سطل زباله دید. دوباره با پسرش حرف زد. اما پسرش فقط سرش را پایین انداخت و گفت متاسفم. روز بعد او توپ را در سطل زباله دید. دوباره با پسرش حرف زد. اما پسرش فقط سرش را پایین انداخت و گفت متاسفم.
بعداً این مادر یاد گرفت که روی پُر کردن مخزن عشق پسرش تمرکز کند. به‌زودی تغییراتی مشاهده کرد. او پس از چند هفته یک چوب بیسبال برای پسرش خرید. این بار جیسون مادرش را در آغوش کشید و با لبخندی گفت متشکرم مامان.
جیسون نمونه‌ای از کودکان مطیع است که مخزن عاطفی‌شان خالی است. این کودکان به‌ندرت ناراحتی و رنج خود را نشان می‌دهند و عملاً نیازهایشان را ابراز نمی‌کنند، بلکه به‌صورت غیرمستقیم احساسات‌شان را نشان میدهند. دور انداختن یا بی‌توجهی به‌هدایا نمونه‌ای قدیمی از رفتار کودکانی است که نیازمند پُر شدن مخزن عشق‌شان هستند.
هدیه دادن نامناسب
مراقب باشید. اغلب اوقات ما وسوسه می‌شویم به‌عنوان جایگزین صحبت به‌سایر زبان‌های عشق، کودکان‌مان را غرق هدیه کنیم. به‌دلایل متعدد، گاه والدین به‌جای اینکه واقعاً در زندگی فرزندشان حضور داشته باشند به‌هدیه دادن متوسل می‌شوند.
برای کسانی که در خانواده‌های معیوب زندگی می‌کنند ظاهراً هدیه دادن راحت‌تر از برقرار کردن ارتباط عاطفی است. عده‌ای دیگر ممکن است وقت نداشته باشند، یا حوصله نداشته باشند و یا ندانند که چگونه چیزی را که فرزندان‌شان به‌آن نیاز دارند به‌آنها بدهند.
آنها حقیقتاً فرزندان‌شان را دوست دارند اما ظاهراً نمی‌دانند که چگونه امنیت عاطفی آنها را تامین کنند و به‌آنها احساس ارزشمند بودن را ببخشند.
در جامعۀ پرشتاب و مرفه ما، با پدرانی که اغلب ساعاتِ بیداری فرزندان‌شان بیرون خانه‌اند و بیش از نیمی از مادران خارج از خانه کار می‌کنند، احساس گناه عظیمی در رابطه با وقت گذراندن با اعضای خانواده وجود دارد.
بسیاری از والدین برای جبران عدم ارتباط شخصی خود با فرزندان‌شان، در خرید هدیه افراط می‌کنند. این والدین سعی می‌کنند از هدیه دادن به‌عنوان راه علاج همۀ معایب شیوۀ زندگی‌شان استفاده کنند.
سوء استفاده از هدیه دادن خصوصاً زمانی متداول است که کودکی پس از جدایی پدر و مادرش با والد سرپرست خود زندگی می‌کند. والد غیرسرپرست اغلب وسوسه می‌شود که کودک را غرق هدایا کند. که شاید ناشی از درد جدایی یا احساس گناه از ترک خانواده باشد.
وقتی این هدایا بیش از حد گران‌قیمت بوده و درست انتخاب نشده باشند و برای رقابت با آنچه والد سرپرست عرضه می‌کند ارائه شوند، واقعاً شکلی از رشوه هستند که میخواهد عشق کودک را به‌این وسیله بخرد.
کودکانی که چنین هدایای نامناسبی دریافت می‌کنند سرانجام واقعیت را می‌بینند، اما در عین حال می‌فهمند که حداقل یکی از والدین، هدیه را جانشین عشق حقیقی میداند. این امر می‌تواند کودک را مادی و سوءاستفاده‌گر کند، زیرا او می‌آموزد که با استفادۀ نابجا از هدایا میتواند با احساسات دیگران بازی کند و رفتارشان را تحت کنترل درآورد.
سوءاستفاده دیگر از هدیه‌دادن این است که بعضی از والدین با وجود انواع محبت‌ها به‌فرزندان‌شان باز هم چنان آنها را غرق هدایای بی‌شمار می‌کنند که اتاق‌شان شبیه مغازۀ اسباب بازی فروشی می‌شود. با این زیاده‌روی‌ها، هدایا ارزش خودشان را از دست می‌دهند.
چنین کودکی به‌قدری اسباب بازی دارد که احتمالاً نمی‌تواند با همۀ آنها بازی کند. درنهایت هیچ‌کدام از این اسباب بازیها معنایی نخواهند داشت و کودک از دریافت هدیه ذله خواهد شد. اسباب بازیها هم باری بر دوش او می‌شوند زیرا والدینش انتظار دارند آنها را مرتب نگه دارد.
بدین منظور والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگها باید در هدیه دادن دقت کنند و هدایایی انتخاب کنند که مقید باشد نه خیره‌کننده.
منبع: 5 زبان عشق کودکان

پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)

زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از والدین تنها در موقع لزوم کودک‌خود را لمس می‌کنند: وقتی لباس تن آنها می‌کنند یا درمی‌آورند؛ وقتی آنها را داخل اتومبیل می‌گذارند یا بغل کرده به رختخواب می‌برند. زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی


پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)

زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز واژۀ تشویق در زبان انگلیسی یعنی شهامت ایجاد کردن. ما می‌خواهیم شهامت تلاش بیشتر را ایجاد کنیم. از نظر یک کودک خردسال، هر تجربه‌ای تازه است. یادگیریِ راه رفتن، حرف زدن و سوار دوچرخه شدن مستلزم شهامت دائم است.


پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (2)پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (2)

زبان عشق کودکان وقت گذراندن با یکدیگر باید با تماس چشمی مطبوع و مهرآمیز همراه باشد. نگاه کردن به چشمان کودک‌تان به طرزی محبت‌آمیز، از راه‌های موثر انتقال عشق از قلب شما به به قلب فرزندتان است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران