کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

1
چگونگی زایمان طبیعی – بخش اول
چگونگی زایمان طبیعی – بخش اول کودک آنلاین: اصولاً زایمان به سه مرحله تقسیم می شود. مرحلۀ اول: گشاد شدن گردن رحم تا باز شدن کامل گردن رحم که نشان دهندۀ آغاز مرحلۀ بعدی است. این مرحله خود به دو قسمت نهان و فعال تقسیم می شود. مرحلۀ دوم: کامل شدن گشادی گردن رحم تا تولد بچه و مرحلۀ سوم: خروج جفت از بدن مادر.

چگونگی زایمان طبیعی – بخش اول
کودک آنلاین: اصولاً زایمان به سه مرحله تقسیم می شود. مرحلۀ اول: گشاد شدن گردن رحم تا باز شدن کامل گردن رحم که نشان دهندۀ آغاز مرحلۀ بعدی است. این مرحله خود به دو قسمت نهان و فعال تقسیم میشود. مرحلۀ دوم: کامل شدن گشادی گردن رحم تا تولد بچه  و مرحلۀ سوم: خروج جفت از بدن مادر.
میزان پیشرفت مرحلۀ اول زایمان با اندازۀ قطر گردن رحم سنجیده میشود. اندازۀ مجرا از صفر (کاملاً بسته) تا گشادی کامل یا حدود 10 سانتیمتر برای نوزادانی که مرحلۀ جنینی را کاملاً طی کرده باشند. گردن رحم در برخی از مادران به ویژه کسانی که زایمان اول خود را انجام می دهند ممکن است چند سانتیمتر باز شود.
آغاز زایمان با انقباض منظم رحم و گشادی تدریجی گردن رحم می باشد. برای مهیا شدن شرایط لازم، گردن رحم باید قبل از آغاز زایمان 3 تا 4 سانتیمتر باز شود البته طول مدت زایمان از مرحلۀ آغاز انقباضات منظم رحم محاسبه می‌شود.
گاهی مادر با مقدار بسیار کمی گشادی کردن و چند انقباض کوتاه تصور می کند دچار درد زایمان شده است. این انقباضات معمولاً در اواخر دوران بارداری رخ می دهد و انقباضات براکستون هیکس نام دارد. این انقباضات معمولاً نامنظم هستند و طول مدت، قدرت انقباض و تعداد آن غیرقابل پیش بینی است.
زایمان کاذب اغلب با فعالیت متوقف می شود. حرکت و تغییر حالت از حالت نشسته و یا بالعکس یا حمام آب گرم اغلب باعث رفع این مشکل می شود. برخلاف زایمان کاذب، در زایمان حقیقی انقباضات از نظر طول مدت، قدرت انقباض و از نظر تکرار و بسامد وقوع آن منظم است. این انقباضات قطع نمی شود و با فعالیت قوی تر می شوند.
شروع زایمان اغلب با از بین رفتن توده مسدود کننده مخاطی آغاز می‌شود. موکوس خونی از واژن خارج و معمولاً در دستشویی یا کاغذ توالت دیده میشود. این مایع خونی ممکن است اندکی قبل از شروع زایمان و یا به طور متناوب در طی چند روز دیده شود.
به هر حال این خونریزی نشان دهندۀ نزدیک بودن زایمان است. زایمان در ده درصد از موارد با پاره شدن کیسۀ اب یا کیسۀ آمنیوتیک مشخص می‌شود.  برخی زنان خروج این مایع را با ترشح ادرار اشتباه می گیرند. پارگی این کیسه، رحم و جنین را در معرض عفونت توسط باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن موجودند قرار می دهد و اگر زایمان سریع انجام نشود نیاز به مراقبت ویژه به منظور جلوگیری از عفونت وجود دارد.
تفاوت میان زایمان حقیقی و کاذب در نحوۀ گشاد شدن گردن رحم است. در زایمان کاذب اغلب زنان تصور می کنند که زایمان آغاز شده است اما کمی بعد متوجه می شوند که اشتباه کرده اند. علائم زایمان کاذب موجب مراجعه بیهوده به بیمارستان و اضطراب می شود.
به دلیل اینکه همواره انقباضات نشان دهندۀ شروع زایمان نیستند تا زمانی که میزان گشادی گردن رحم به حد کافی نرسد پذیرش در بیمارستان صورت نمی گیرد.
در آغاز زایمان میزان باز شدن رحم از صفر تا 100 درصد تغییر می کند. اما میزان باز شدن گردن رحم معمولاً زمانی که زایمان وارد مرحلۀ فعال می‌شود کامل می گردد. در واقع می توان گفت گردن رحم در طول مرحلۀ اول برای زایمان آماده میشود.
نکته ای که در تعیین میزان پیشرفت زایمان باید مورد توجه قرار گیرد وضعیت جنین نسبت به کانال زایمانی است. نحوۀ قرار گرفتن سر نوزاد در کانال زایمانی معمولاً ارتباط مستقیمی با مرکز حفرۀ لگنی مادر دارد.
ناحیۀ وسط حفره لگنی ناحیۀ صفر نامیده‌می شود. هنگامی که سر جنین به ناحیۀ صفر می رسد مرحلۀ دوم زایمان آغاز می‌شود.
بالاتر از سطح میانی حفرۀ لگنی را ناحیه منفی و پایین آن را ناحیه مثبت در نظر می گیرند. پس مثبت یک یعنی یک سانتیمتر پایین یا بعد از سطح حفرۀ لگنی و منفی دو به معنی دو سانتیمتر بالاتر از سطح میانی حفرۀ لگنی می باشد.
مراحل خروج بچه به ترتیب منفی سه، منفی دو، منفی یک، صفر، مثبت یک، مثبت دو، مثبت سه (هنگامی که سر نوزاد نمایان‌می شود) ثبت شده است.

منبع: راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
چگونگی زایمان طبیعی – بخش اول

چگونگی زایمان طبیعی – بخش دومچگونگی زایمان طبیعی – بخش دوم

چگونگی زایمان طبیعی – بخش دوم کودک آنلاین: علاوه بر تعیین موقعیت جنین، دانستن این که کدام قسمت از بدن نوزاد ابتدا نمایان خواهد شد بسیار اهمیت دارد. معمولاً می توان با معاینۀ واژن به این نکته پی برد. چگونگی زایمان طبیعی


چگونگی انجام زایمان طبیعی – بخش سومچگونگی انجام زایمان طبیعی – بخش سوم

چگونگی انجام زایمان طبیعی – بخش سوم مرحلۀ دوم زایمان هنگام باز شدن کامل دهانه رحم است و معمولاً کمتر از دو ساعت طول می کشد. هر چه پیشرفت زایمان به شکلی باشد که مادر و نوزاد احساس سلامت بیشتری نمایند هیچ محدودیتی در مرحلۀ دوم زایمان به وجود نخواهد آمد. چگونگی انجام زایمان طبیعی


ترس از زایمان طبیعیترس از زایمان طبیعی

ترس از زایمان طبیعی یکی از دلایل ترس از زایمان طبیعی دادن اطلاعات غلط از طریق افراد سنین بالا است که قبلا زایمان کرده اند . بعنوان مثال ممکن است مادران ما 20-30 سال قبل و در خانه یا بیمارستانهایی با شرایط بد و با استانداردهای پایین زایمان داشته اند .حضور همراه ممنوع بود.تعداد مامای کم و برخورد غلط آنها با شخص زائو همه اعث میشد که خاطره خوشی از زایمان خود نداشته


زایمان طبیعی در آب زایمان طبیعی در آب

زایمان طبیعی در آب :زمانی که جنین در دوران بارداری درون کیسه‌ای از آب قرارگرفته و با محیطی که مایع و شناور به خوبی آشنایی پیداکرده . آب عامل آرامش‌بخش و کم کننده استرس و نگرانی در مادر در حال زایمان است که باعث کمتر شدن دردهای زایمان طبیعی می‌گردد . زایمان طبیعی در آب

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران