کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

0
زایمان زودهنگام
زایمان زودهنگام کودک آنلاین: یک بارداری طبیعی 37 تا 42 هفته و به‌طور متوسط 40 هفته به طول می‌انجامد. بیشتر نوزادان نزدیک زمان تعیین‌شده و با یک یا دو هفته پس‌وپیش شدن متولد می‌شوند. زایمان قبل از 37 هفتگی را زایمان زودهنگام می‌نامند. زایمان زودهنگام

زایمان زودهنگام
کودک آنلاین: یک بارداری طبیعی 37 تا 42 هفته و به‌طور متوسط 40 هفته به طول می‌انجامد. بیشتر نوزادان نزدیک زمان تعیین‌شده و با یک یا دو هفته پس‌وپیش شدن متولد می‌شوند. زایمان قبل از 37 هفتگی را زایمان زودهنگام می‌نامند.
خطرات برای نوزادان
نوزادان در طی سه ماه آخر بارداری رشد زیادی می‌کنند و اگر زودتر متولد شوند با دشواری مواجه می‌شوند. زایمان زودهنگام یکی از دلایل مرگ‌ومیر در میان نوزادان است. آن‌هایی که زنده می‌مانند در مقایسه با نوزادان کامل احتمال بیشتری وجود دارد که در طول زندگی خود مشکلاتی مانند تاخیرات رشد، کم شنوایی، نابینایی، بیماری‌های ریوی مزمن و فلج مغزی داشته باشند.
در حدود 25 درصد از کودکان نارس (کسانی که قبل از 32 هفتگی به دنیا آمده‌اند) از آسیب‌دیدگی بلندمدت رشد مغزی رنج می‌برند.
احتمال زایمان زودهنگام شما
محققان برخی از عوامل خطر زایمان‌های زودرس را مشخص کرده‌اند. خانمی احتمال داشتن زایمان زودهنگام دارد که:
•    قبلاً زایمان زودهنگام داشته باشد.
•    اگر چندقلو باردار باشد.
•    از بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا فشارخون رنج ببرد.
•    قبل از بارداری بیش‌ازحد چاق یا بیش‌ازحد لاغر باشد.
•    سیگار بکشد.
•    آفریقایی – آمریکایی باشد.
•    عفونت‌هایی مانند باکتری واژنی، عفونت دستگاه ادرار یا عفونت‌های بیماری‌های مقاربتی در طی بارداری داشته باشد.
•    زیر 17 سال یا بالای 35 سال باشد.
•    با استرس شدید مزمن یا اضطراب شدید مزمن در طی بارداری مواجه باشد.
•    با کمک درمان‌های باروری، باردار شده باشد.
•    ناهنجاری‌های معین و خاصی در رحم یا گردن رحم داشته باشد.
•    در طی بارداری خشونت خانوادگی را تجربه کند.پیشگیری
اگر شما به دلیل اینکه زایمان زودهنگام داشته‌اید بیشتر در معرض خطر آن هستید، ممکن است پزشکتان توصیه کند که هفتگی پروژسترونی تزریق کنید که پ17 نام دارد.
مطالعات اخیر نشان می‌دهد خانم‌هایی که زایمان زودهنگام داشته‌اند و در آغاز 16 تا 20 هفتگی پروژسترون را به‌طور هفتگی تزریق کرده‌اند بیش از 33 درصد خطر زایمان زودهنگام را کاهش می‌دهند. این دارو برای تمام خانم‌ها نیست. با پزشک خود مشورت کنید.
علائم هشدار
در برخی موارد درمان دارویی می‌تواند زایمان زودهنگام را به تأخیر بیندازد و به جنین فرصت بیشتری برای رشد بدهد. زمانی این‌گونه درمان‌ها خوب عمل می‌کنند که به‌موقع انجام شوند.  بنابراین مراقب علائم زایمان زودهنگام باشید.
حتی اگر با یکی از علائم زیر مواجه شدید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. بهتر است محتاط باشید تا اینکه بگذارید زایمان زودهنگام بدون درمان دارو ایجاد شود:
•    انقباضات هر یک دقیقه یک بار یا کمتر
•    تراوش خون یا مایع از واژن
•    احساس فشار در لگن طوری که گمان کنید کودک به پایین فشار می‌آورد.
•    درد خفیف کمر یا گرفتگی‌هایی که احساسی شبیه درد قاعدگی است.
•    تغییر در ترشحات واژن از سفید کرم مانند به غلیظ و چسبنده
وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، وی در مورد علائم و سن بارداری‌تان می‌پرسد. از شما می‌خواهد که آزمایش دهانه رحم انجام دهید تا اتساع دهانه رحم را بررسی کند. اگر انقباضاتی با تغییرات دهانه رحمی داشته باشید، پس زایمان زودهنگام خواهید داشت.مداخلات پزشکی
اگر علائم زودهنگام دارید، ممکن است پزشک آزمایش فیبرونکتین جنینی انجام دهد که میزان پروتئین را در ترشحات واژنی، دهانه رحم اندازه بگیرد. جواب منفی آن یعنی تا دو هفته بعد زایمان نخواهید کرد. جواب مثبت آزمایش یعنی اینکه به زودی زایمان می‌کنید.
هیچ آزمایشی وجود ندارد که دقیقاً پیش‌بینی کند خانم‌هایی که زایمان زودهنگام داشته‌اند، دوباره آن را خواهند داشت. در بسیاری از موارد صبر کردن و منتظر ماندن اعصاب خوردکن است.
برخی پزشکان استراحت مطلق را برای پیشگیری از زایمان زودهنگام توصیه می‌کنند. هرچند که تحقیقات نشان نمی‌دهد
که استراحت کامل واقعاً در به تعویق انداختن زایمان زودهنگام کمک می‌کند. علی‌رغم شواهد باز هم پزشکان استراحت کامل را توصیه می‌کنند.
اگرچه پزشکان نمی‌توانند زایمان زودهنگام را متوقف کنند اما از داروهایی استفاده می‌کنند که زایمان را دو تا سه روز به تأخیر می‌اندازد.
هرچند به نظر می‌رسد بیشتر مواقع چنین نمی‌شود، می‌تواند تفاوت ایجاد کند. حتی چند روز بیشتر در رحم ماندن به‌احتمال سالم ماندن جنین به‌خصوص تا اوایل 24 تا 26 هفتگی کمک می‌کند.
اگر در 24 تا 34 هفتگی بارداری قرار دارید ممکن است به شما دارویی داده شود که مقدار سورفاکتانت را در ریه‌های جنین افزایش دهد. سورفاکتانت موجب می‌شود جنین راحت‌تر نفس بکشد و بعد از تولد زمان کمتری در دستگاه بماند.
بعدازاینکه دارو دریافت کردید، لازم است جنین 48 ساعت در درون رحم شما بماند تا از حداکثر مزیت‌های دارو بهره‌مند شود. اگر کیسه آب شما پاره شده، ممکن است آنتی‌بیوتیک‌هایی برای پیشگیری از عفونت‌ها دریافت کنید.
مراقبت پزشکی پس از زایمان
بعد از زایمان، نوزاد نارس، تحت مراقبت‌های ویژه قرارگرفته که شامل تجهیزات پزشکی است که به تنفس، گرم ماندن جنین، تغذیه و تحت مراقبت برای مشکلات سلامتی قرار می‌گیرد. در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، متخصص زایمان و نوزادان که به‌طور ویژه برای کمک به نوزادان نارس آموزش‌دیده‌اند، به نوزاد کمک می‌کنند.
نوزاد نارس ممکن است از چند روز تا چند ماه در آنجا بستری باشد، این بستگی به این دارد که چقدر نوزاد زود به دنیا آمده است و چه مشکل سلامتی دارد.
منبع: کامل‌ترین راهنمای بارداری هفته‌به‌هفته
زایمان زودهنگام
نشانه های زایمان زودرس و علت آننشانه های زایمان زودرس و علت آن

نشانه های زایمان زودرس و علت آن کودک آنلاین: کودکی که بین هفته های 20 تا 37 به دنیا می آید، بنا به تعریف های پزشکی و بدون در نظر گرفتن وزن او، این نوزاد نارس است. نشانه های زایمان زودرس و علت آن


زایمان زودرسزایمان زودرس

زایمان زودرس : زمانی که زایمان پیش از هفته ۳۷ حاملگی اتفاق می‌افتد و در این زمان انقباضات رحمی به صورت زودرس آغاز می‌شود و منجر به باز شدن دهانه رحم می‌گردد و سر انجام خروج جنین صورت می‌پذیرد زایمان زودرس گویند. زایمان زودرس


چگونگی زایمان طبیعی – بخش اولچگونگی زایمان طبیعی – بخش اول

چگونگی زایمان طبیعی – بخش اول کودک آنلاین: اصولاً زایمان به سه مرحله تقسیم می شود. مرحلۀ اول: گشاد شدن گردن رحم تا باز شدن کامل گردن رحم که نشان دهندۀ آغاز مرحلۀ بعدی است. این مرحله خود به دو قسمت نهان و فعال تقسیم می شود. مرحلۀ دوم: کامل شدن گشادی گردن رحم تا تولد بچه و مرحلۀ سوم: خروج جفت از بدن مادر.


ایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینیایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینی

ایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینی پدران ! به یاد داشته باشید که گرچه زایمان از طریق سزارین یک عمل جراحی است ، لیکن طی آن تولدی صورت می گیرد. همبستگی بین مادر و نوزاد به واسطه عمل جراحی ممکن است موقتا قدری به تعویق افتد ، ولی شما میتوانید مفید واقع شوید. ایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران