کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

63
درد زایمان طبیعی چگونه است؟
درد زایمان طبیعی چگونه است؟ انتهای بارداری زمانیست که پدر و مادر در پایان زمان انتظار خود قرار گرفته اند ، آنها هر لحظه را به امید تولد نوزاد خود سپری میکنند و از طرفی اگر فرزند اول آنها باشد نمیدانند چگونه دردهای زایمانی شروع میشود و علایم زایمان چیست و مراحل زایمان طبیعی چگونه طی میشود ؟ ما در این مطلب شما را درباره اینکه درد زایمان چگونه باید باشد راهنمایی میکنیم .

درد زایمان طبیعی چگونه است؟

انتهای  بارداری زمانیست که پدر و مادر در پایان زمان انتظار خود قرار گرفته اند ، آنها هر لحظه را به امید تولد نوزاد خود سپری میکنند و از طرفی اگر فرزند اول آنها باشد نمیدانند چگونه دردهای زایمانی شروع میشود و علایم زایمان چیست و مراحل زایمان طبیعی چگونه طی میشود ؟   ما در این مطلب شما را درباره اینکه درد زایمان چگونه باید باشد راهنمایی میکنیم .
 زایمان در زنان مختلف متفاوت است و مشخص کردن زمان دقیق ان غیر ممکن است زیرا زایمان بیشتر  یك فرآیند  محسوب میشود تا یك اتفاق سریع؛ فرآیندی كه در اثر تغییرات متعدد فیزیولوژیكی در بدن شخص باردار که از یکماه پیش از زمان زایمان اتفاق می افتد و باعث میشود  تا كودك را به دنیا بیاورند.
بهنگام فرا رسیدن زمان زایمان و پیش از شروع دردهای رحم منقبض و منبسط میشود و دهانه رحم نازک و باز میگردد و بسمت  بالا و اطراف سر جنین کشیده میشود.
 
در طول بارداری و انتهای آن، رحم با فاصله های  نامرتب  بمدت کوتاه (حدود ۲۵ ثانیه ) انقباض میابد که  انقباضات شکم ((براکستون هیکس)) هستند و برخلاف انقباضهای  زایمان، بتدریج بهم نزدیک تر نمی شوند و معمولاً دردناک نیستند.
 
درد زایمان طبیعی
 
 چگونه دردهای واقعی زایمان طبیعی را تشخیص دهیم  ؟
 
برای انجام تولد نوزاد لازم است که دهانه رحم تا ده سانت باز شود و توسط انقباضات رحمی که همراه با درد میباشد و حرکات خود جنین کودک  بسمت بیرون رانده میشود .  درد های زایمان طبیعی سه خصوصیت ویژه دارند که توسط آن میتوانید بفهمید که زمان زایمان فرا رسیده است :

انقباضات رحم بصورت منظم انجام میگیرد :
 
شخص ممكن است كمردرد مداوم داشته باشد كه معمولا بهمراه احساس گرفتگی عضلانی میباشد ؛ شبیه  آنچه پیش  از قاعدگی اتفاق می افتد .
این انقباضات گاهی بصورت تیر کشیدن زیر شکم و درد در ناحیه کمر یا حالت دلپیچه آغاز میگردند .انقباضات و درد زایمان طبیعی معمولاًهر ۵ دقیقه یک بار بروز میکنند و مدت آن  از ۴۵ ثانیه تا ۶۵ ثانیه طول میکشد  (هرچقدر به زمان زایمان نزدیک شوید  ، فاصله انقباضات و درد زایمان کمتر میشود و و مدت زمان  هر انقباض بیشتر میگردد ). درد و انقباض در مرحله اول زایمان شبیه دردهای پریود و عادت ماهانه می باشد و قابل تحمل است . اما در مراحل بعدی و انتهایی زایمان میزان دردها زیادتر خواهد شد و با انجام ماساژ و تکنیک های تنفسی میتوان میزان آنرا کمتر و قابل تحمل تر نمود البته روشهای زایمان بدون درد نیز میتواند کمک کننده باشد.
اما ممكن است  شما از جمله زنان خوشبختی باشید كه هیچ یک  از انقباضات و درد های زایمان را تا زمان زایمان متوجه نشوید اما بدن شما از یك ماه پیش از زایمان برای این فرآیند آماده میشود. در برخی از زنان باردار  هنگامیكه زمان زایمان واقعی فرا میرسد دهانه رحم از قبل متسع و نازك شده است و شخص برای بیرون راندن جنین از بدن خود کاملا آماده است.
مشاهده خونریزی و لکه بینی
 
خروج  کمی خون قهوه ای از رحم و یا ماده ای شبیه به سفیده ی تخم مرغ که گاهی آغشته به رگه های خونی است  ، و یا خونابه از نشانه های فرا رسیدن زمان زایمان است . این ماده موکوسی ابتدای بارداری، دهانه رحم را مسدود کرده  تا از عفونت رحم جلوگیری نماید اکنون در زمان زامان از بدن شخص خارج میگردد .

البته این علامت درصورتیکه شخص  ۲۴ ساعت پیش  معاینه ی داخلی نشده باشد. اگر خون قرمز روشن و یا جریان خون مانند قاعدگی از رحم شما خارج شد، حتماً فوراً به ماما یا پزشکتان اطلاع دهید و یا به بیمارستان مراجعه کنید. 
پارگی یا سوراخ شدن  کیسه آب جنین
 
ممکن است پارگی یا سوراخ شدن  کیسه آب جنین ساعتها پیش از شروع درد زایمان اتفاق بیفتد پس بهتر است با پارگی کیسه ی آب  فوراً به بیمارستان بروید، زیرا  که هر چه فاصله ی پارگی کیسه ی آب تا زایمان بیشتر باشد، احتمال عفونت نیز بیشتر می شود. همچنین خطر پایین آمدن بند ناف نیز وجود دارد.
 
پاره شدن کیسه ی آب گاهی بصورت نشت کردن و یا پارگی بصورت ناگهانی است .و مایع آمنیوتیک معمولاًشفاف است و بوی بدی مانند ادرار ندارد. اگر این مایع سبز، زرد ویا قهوه ای باشد فوراً به ماما یا پزشکتان اطلاع دهید.

زیرا نشانه  آنست که جنین مکونیم (اوّلین مدفوع جنین یا نوزاد) دفع کرده است که نشانه زجر جنین  است و باید فوراً زایمان انجام شود. اگر شخصی هنوز به اندازه کافی برای زایمان طبیعی پیشرفت نکرده باشد باید سزارین شود.
چه زمانی باید برای زایمان به بیمارستان رفت ؟

در زمان شروع دردهای زایمانی باید کارهایی انجام دهید :
-    در صورتیکه شخص متوجه این انقباضات و دردها گردید بایستی شروع به یادداشت کردن فاصله و مدت زمان دردها کند و اگر  آنها با فاصله مشخصی تکرار شدند اقدامات زیر را انجام دهد :
-    خونسردی خود را حفظ کنید و بدانید که زایمان در چندین مرحله صورت میپذیرد .
-    آب و مایعات بنوشید .
-    یک دوش آب گرم بگیرید .
-    کمی استراحت کنید .
-    کمی راه بروید و پس از ان بنشینید و استراحت کنید و بطور متناوب این کار را انجام دهید .
-    با پزشک یا مامای خود تمس بگیرید .
-    چنانچه  كیسه آب شما پاره شد یا اگر شك دارید كه مایع آمنیوتیك از شما خارج می‌شود با پزشك یا مامای خود صحبت كنید. او همچنین از شما خواهد پرسید كه این اتفاق چه زمانی افتاده است و مایع یا ترشحاتی كه دیده‌اید چه رنگی بوده است.
همچنین اگر یكی از موارد زیر اتفاق افتاده است حتما به او بگویید:

اگر تحرك جنین  كم شده است؛

اگر خونریزی واژینال  دارید (بجز مواردیکه  صرفاً كمی مخاط خونی دیده باشید)؛

در صورت داشتن تب، سردردهای شدید، تغییر بینایی یا درد شكمی .

اگر مورد دیگری هم هست كه شما را نگران می‌كند می توانید با ماما یا پزشك خود در میان بگذارید.
درد زایماندرد زایمان

درد زایمان کودک آنلاین: درد زایمان با دیگر دردهای بدن انسان تفاوت دارد زیرا نشانۀ عملکرد طبیعی بدن است. درست مانند درد فیزیولوژیکی دندان که هنگام درآمدن دندان ها رخ می دهد. درد زایمان


تسکین درد زایمانتسکین درد زایمان

تسکین درد زایمان کودک آنلاین: بسیاری از خانم ها دوست ندارند داروی مسکن درد زایمان استفاده کنند. از این گذشته شما 9 ماه برای چنین لحظه ای انتظار کشیده اید و نمی خواهید در این لحظات متغیر در زندگیتان گیج باشید. به هر حال ممکن است از دردی که شاید احساس کنید، بترسید. تسکین درد زایمان


مراحل درد زایمان – مرحله اولمراحل درد زایمان – مرحله اول

مراحل درد زایمان – مرحله اول کودک آنلاین: بیشتر پزشکان درد زایمان را به سه مرحلۀ جدا تقسیم می‌کنند. مرحلۀ اول، باز شدن دهانۀ رحم که موجب عبور جنین به کانال زایمان می‌شود و شامل مرحلۀ اولیه است. مراحل درد زایمان – مرحله اول


تحریک درد برای شروع زایمانتحریک درد برای شروع زایمان

تحریک درد برای شروع زایمان پزشکان روش های متعددی برای تحریک زایمان دارند. روشی که پزشکان انتخاب می کنند به چند عامل شامل قرمزی دهانه رحم و سلامتی نوزاد بستگی دارد. تحریک درد برای شروع زایمان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران