کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

3
برنامه ریزی برای نوع زایمان
برنامه ریزی برای نوع زایمان هر مادر بارداری ابتدا باید با همسر خود و سپس با دوستان ، اقوام و آشنایان مشاوره و برای نوع زایمان خود برنامه ریزی کند. سپس با پزشکی که انتخاب کرده مشورت کند و با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی و توصیه ی پزشک نوع زایمان خود را انتخاب نماید و از بیمارستانی که پزشک در آن کار میکند دیدن کند و با آنجا آشنا گردد. برنامه ریزی برای نوع زایمان

برنامه ریزی برای نوع زایمان
هر مادر بارداری ابتدا باید با همسر خود و سپس با دوستان ، اقوام و آشنایان مشاوره و برای نوع زایمان خود برنامه ریزی کند. سپس با پزشکی که انتخاب کرده مشورت کند و با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی و توصیه ی پزشک نوع زایمان خود را انتخاب نماید و از بیمارستانی که پزشک در آن کار میکند دیدن کند و با آنجا آشنا گردد.
1-زایمان طبیعی در بیمارستان
امروزه با توجه به اطلاعات موجود و تحقیقاتی که انجام شده است مشخص گردیده که بهترین و طبیعی ترین نوع زایمان، زایمانی است که مادر در بیمارستان و به طور طبیعی و از راه دستگاه تناسلی نوزاد خود را به دنیا آورد.
بالاترین و مهمترین خدمتی که پزشک برای مادر میتواند انجام دهد در اختیار قرار دادن تمام امکانات بیمارستان خوب و خدمت بزرگتر و مهمتر انجام زایمان طبیعی برای اوست زیرا مادر در هنگام زایمان هوشیار است و پس از زایمان میتواند نوزاد خود را در آغوش گیرد و از همان لحظه رابطه ی عاطفی خود را با نوزاد برقرار کند.
مادر میتواند نوزادش را به پستان خود بگذارد و او را تغذیه کند.در این نوع زایمان مادر بی حال و یا تحت تاثیر داروهای بیهوشی نیست و نوزاد او هم تحت تاثیر داروهای مادر قرار نمیگیرد. در این حالت عفونت ناشی از عمل جراحی شکم و رحم در میان نیست و لازم نیست مادر داروی آنتی بیوتیک مصرف کند.
هزینه های زایمان طبیعی هم کمتر است و باری بر دوش دختر و پسر جوان نخواهد گذاشت و از همه مهمتر مادر دچار عوارض عمل سزارین که در زیر به آن اشاره میگردد نخواهد شد.
2-زایمان با عمل سزارین
عمل سزارین یک عمل جراحی است که جراح ، پوست شکم و جدار رحم را به طور عرضی می برد و بچه را از شکم مادر خارج میکند.اگر زایمان به صورت طبیعی و از راه دستگاه تناسلی امکان پذیر نباشد یا مشکل زایمانی پیش آید سزارین انجام می دهند.چون اخیرا عمل جراحی و امکانات بیمارستانی بیشتر و مطمئین تر شده است انجام سزارین به کل زایمان ها 15 تا 25 درصد می باشد.
بعضی از مادران نیز به دلیل ترس از زایمان و یا برای اینکه هنگام زایمان درد نکشند، ترجیح میدهند و حتی از پزشک داوطلبانه میخواهند که زایمان آنها با سزارین انجام شود.این تصور و درخواست از نظر علمی و پزشکی منطقی نیست و توصیه نمیشود.

در صورتی که مادر در دوران بارداری از خود مراقبت و مواظبت به عمل آورد و توصیه های لازم در مورد ورزش و تغذیه و دوری جستن از عوامل خطرساز را رعایت کند و با مراحل سه گانه ی زایمان آشنا گردد و بدن و افکار خود را برای زایمان آماده نماید زایمان طبیعی و از راه دستگاه تناسلی به مراتب بهتر ، طبیعی تر ، راحت تر ، کم خطرتر و کم هزینه تر از زایمان به صورت سزارین می باشد.
وضع قرار گرفتن جنین در رحم مادر در هنگام زایمان
در انتهای سه ماهه ی سوم بارداری سرجنین به طرف پایین و داخل لگن مادر قرار گرفته است. چنین وضعیتی بهترین و راحت ترین حالت است زیرا سر جنین که سنگین ترین قسمت جنین است به طرف پایین آمده و لگن و پاها که احتیاج به فضای بیشتری دارند در قسمت بالای رحم که فضای بیشتری وجود دارد قرار میگیرد.
این حالت در خانم هایی که برای اولین مرتبه حامله شده اند در 36 تا 38 هفته ی حاملگی آنها اتفاق می افتد.موقعی که جنین چنین حالتی به خود گرفت ، تنفس مادر راحت تر انجام میگیرد و مادر احساس راحتی بیشتری میکند زیرا جنین فشار کمتری به عضله ی دیافراگم مادر وارد می آورد.
در حاملگی های بعدی مادر چنین حالتی معمولا در موقع زایمان به وجود می آید.بعضی از مواقع ( در حدود سه تا چهار درصد موارد ) به جای سر کفل جنین در لگن مادر قرار میگیرد.این حالت معمولا در نوزادان نارس و همچنین دوقلوها دیده میشود.
اگر جنین بزرگ باشد و کفل او در لگن مادر قرار گرفته باشد ممکن است موجب مشکلاتی در پیشرفت زایمان گردد.اگر سر جنین نیز بزرگ باشد سبب میشود که استخوان های سر روی هم قرار نگیرد و کوچک نشود در نتیجه از لگن مادر عبور نمیکند و موجب اختلال در رسیدن اکسیژن به جنین در هنگام زایمان میگردد بنابراین در چنین شرایطی متخصصین زایمان معمولا نوزاد را با عمل سزارین به دنیا می آورند.
بعضی از مواقع ممکن است جنین در هفته های آخر حاملگی وضع غیرطبیعی به خود بگیرد. این حالت ممکن است به علت وضع قرار گرفتن غیرعادی جفت یا زایمان های متعدد مادر ایجاد گردد. در چنین شرایطی متخصصان زایمان بنا به وضع قرار گرفتن جنین نسبت به چگونگی زایمان تصمیم میگیرند.
منبع : کتاب من و کودک من
برنامه ریزی برای نوع زایمان
عمل سزارین یا زایمان طبیعیعمل سزارین یا زایمان طبیعی

عمل سزارین یا زایمان طبیعی کودکانی که تولد زودرس دارند باید مورد مواظبت و مراقبت ویژه ای قرار بگیرند ، در غیر این صورت میتوانند آسیب ببینند. زیرا تقریبا کودک قبل از 9 ماهگی آمادگی زندگی ، با وجود همه ی مواظبت ها و مراقبت ها از جانب اطرافیانش را نخواهد داشت. عمل سزارین یا زایمان طبیعی


سزارینسزارین

سزارین :هنوز هم ایمن‌ترین روش زایمان ، زایمان طبیعی می‌باشد. حدود 75 درصد از زنان دنیا برای به دنیا آوردن فرزند خود از زایمان طبیعی استفاده می‌کنند. چنانچه در زایمان طبیعی خطری متوجه مادر و کودک شود سزارین پیشنهاد می‌گردد . سزارین به عمل جراحی گویند که در آن از طریق برشی بر روی شکم مادر و همچنین دیوارۀ رحم نوزاد به دنیا می‌آید. سزارین


مزایا و معایب سزارین مزایا و معایب سزارین

مزایا و معایب سزارین عفونت اندومتریت پورپرال لخته شدن خون در رگها باز شدن جای بخیه ها بی حسی و درد در ناحیه زخم شکم عفونت زخمها بعد از زایمان آسیب رسیدن به مثانه و روده هاایجاد چسبندگی در لوله های رحمی و خود رحم که باعث ایجاد نازایی در شخص میگردد وارض بیهوش شدن که شامل سردرد شدید، تهوع و استفراغ است


مراحل زایمان طبیعی مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی : زایمان طبیعی در طی چند مرحله صورت می‌پذیرد و بهتر است که زنان باردار و همسران آن‌ها پیش از زایمان از روند آن آگاهی یافته تا بتوانند در طول زایمان واکنش درستی از خود نشان دهند . مراحل زایمان طبیعی مراحل زایمان طبیعی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران