کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

2
سقط جنین
سقط جنین :یکی از شایع‌ترین مسایل دوران بارداری سقط‌جنین می‌باشد بدین معنا که اصلی‌ترین خطری که یک زن باردار و جنین را تهدید می‌کند سقط‌جنین است که علاوه بر تمام مشکلات و مسایل جسمی ، آسیب‌های روحی جبران‌ناپذیری را بر روی مادر خواهد گذاشت. سقط جنین

سقط‌ جنین
یکی از شایع‌ترین مسایل  دوران بارداری سقط‌جنین می‌باشد بدین معنا که اصلی‌ترین خطری که یک زن باردار و جنین را تهدید می‌کند سقط‌جنین است که علاوه بر تمام مشکلات و مسایل جسمی ، آسیب‌های روحی جبران‌ناپذیری را بر روی مادر خواهد گذاشت.
سقط‌جنین چیست؟
اگر ماحصل حاملگی قبل از هفته بیستم بارداری به خودی خود خارج گردد عمل سقط‌جنین میگویند که البته در اکثر موارد جنین پیش از دوازده هفتگی سقط می‌گردد و این‌گونه موارد بیشتر به دلیل ناهنجاری‌های شدید کروموزومی صورت می‌گیرد.
تهدید به سقط :
هر نوع خونریزی و لکه بینی به صورت خفیف در نیمه ابتدایی بارداری را تهدید به سقط میگویند و مادر باردار بایستی سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نماید .این نشانه‌ها می‌توانند گویای در معرض خطر بودن جنین باشد. در این وضعیت مادر بایستی استراحت کند و از انجام کارهایی  که امکان دارد حیات جنین را به خطر بیاندازد دوری کند. این حالت تنها حالتی است که می‌تواند از سقط‌جنین جلوگیری نماید.
سقط اجتناب‌ناپذیر:

در این‌گونه موارد به دلیل پارگی کیسه آب و به هر دلیل دیگری جنین بایستی به وسیله جراحی یا دارو از رحم خارج گردد . زیرا عدم خروج جنین می‌تواند باعث به خطر انداختن جان مادر نیز گردد. در سقط اجتناب‌ناپذیر به همراه‌ خونریزی واژینال، علائم چون پارگی کیسه آب، درد شکم و کمر و باز شدن دهانه رحم نیز دیده می‌شود.

سقط ناکامل:
در سقط ناکامل بخشی از جنین یا جفت خارج می‌گردد و ولی بخشی  دیگر درون رحم  باقی می‌ماند. در این وضعیت درد و خونریزی شخص  ادامه پیدا می‌کند که ادامه یافتن خونریزی  برای مادر خطرناک است که  بایستی تخلیه  محتویات رحم در بیمارستان صورت بگیرد.
سقط فراموش‌شده:
در این حالت  جنین درون رحم فاقد حیات است و در ضمن انقباضی در رحم برای خروج جنین مرده صورت نگرفته نتیجتاً جنین و جفت درون رحم مادر باقی‌مانده‌اند. که احتمال عفونت رحم مادر افزایش می‌یابد جان مادر را تهدید می‌کند. بایستی  با توجه به صلاحدید پزشک پس از معاینه ، می‌توان منتظر آغاز انقباضات رحمی بماند یا با عمل جراحی تخلیه محتویات رحم صورت پذیرد.
سقط عفونی:
از خطرناک‌ترین انواع سقط‌جنین می‌باشد. که این مورد در اثر سقط ناکامل و سقط فراموش‌شده و اقدام به  سقط در مراکز غیربهداشتی و زیر نظر افراد غیرمتخصص به وجود می‌آید. همراه با خونریزی واژینال،  تب و درد شکمی و علائم عفونت مثل افزایش ضربان قلب، افزایش تعداد گلبول‌های سفید و ... نیز بروز می‌نماید.
اقدامات لازم درزمینه سقط‌جنین:

به هنگام بروز تب و درد شکمی بایستی اقداماتی درزمینه تشخیص و درمان صورت پذیرد.این اقدامات عبارت‌اند از: تهیه نمونه و کشت از خون و سرویکس، تخلیه رحم، تجویز آنتی بیوتیک وریدی، تزریق واکسن کزاز، عکس رادیوگرافی در حالت ایستاده و خوابیده از شکم، در صورت دیده شدن نشانه‌های  پارگی  رحم بایستی جراحی شکمی نیز صورت گیرد.

در تمامی  حالات سقط‌جنین چنانچه مادر گروه خونی RH منفی و همسر وی  گروه خونی RH  مثبت دارا باشد، بایستی تزریق آمپول روگام برای جلوگیری از حساس شدن مادر و بروز مشکل برای فرزندان بعدی انجام گیرد.
توصیه‌های لازم:
افرادی که یک‌بار سقط‌جنین داشته‌اند می‌توانند یک‌بار دیگر با نظر پزشک خود درزمان مناسب برای بارداری اقدام نمایند. زمان مناسب با توجه به سن افراد در نظر گرفته می‌شود .برای افراد جوان تر توصیه می‌شود که اندکی بیشتر صبر کنند ولی در افرادی باسن بالاتر چون با بالا رفتن سن احتمال سقط نیز بیشتر می‌شود توصیه می‌شود که زودتر برای بارداری مجدد اقدام نمایند.
اگر بار سابقه سقط‌جنین داشتید بهتر است بررسی‌های بیشتر جهت پی بردن به علت سقط اقدام کنید. سقط مکرر زمانی گفته می‌شود که شخص 3‌‌بار سقط‌جنین داشته باشد که علت آن می‌تواند به دلیل نقایص ساختمان رحم، مشکلات هورمونی ، یا ژنتیکی، علل انعقادی ، نارسایی سرویکس باشد.

برخی دلایل سقط‌جنین قابل برطرف شدن هستند. نقص ساختمان رحم شایع‌ترین علت سقط مکرر جنین است. در صورت وجود نقایصی چون رحم دو شاخه ، وجود  فیبروم یا لیومیوم و ... به وسیله اعمال جراحی قبل از باردار شدن می‌توان به رفع آن اقدام کرد. نارسایی سرویکس به  وضعیتی میگویند که دهانه رحم به اندازه کافی توانایی بسته ماندن در برابر جنین را ندارد و پیش از موعد باز می‌شود، در این حالت نیز می‌توان با کمک سرکلاژ (دوختن دهانه رحم به روشی شبیه بخیه کردن)‌ به بارداری شخص کمک کرد.

سقط جنین و دلایل احتمالی آنسقط جنین و دلایل احتمالی آن

سقط جنین و دلایل احتمالی آن کودک آنلاین: سقط‌جنین به از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم گفته می‌شود که اغلب با خونریزی شدید و دل‌درد همراه است. طبق تحقیقات دانشکده متخصصین زنان و زایمان آمریکا، از هر 5 بارداری، یک بارداری منجر به سقط‌جنین می‌شود. سقط جنین و دلایل احتمالی آن


بارداری مجدد پس از سقط‌جنینبارداری مجدد پس از سقط‌جنین

بارداری مجدد پس از سقط‌جنین :سقط‌جنین یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای عده‌ای از زنان رخ دهد . از دست دادن جنین حتی در هفته‌های اول بارداری نیز امری دردناک برای مادر به شمار می‌رود . و علاوه بر آن ممکن است تأثیر آن را در بارداری‌های بعدی به صورت اضطراب و استرس نشان دهد . بیشتر سقط خود به خودی جنین در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد. بارداری مجدد پس از سقط‌جنین


تاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکررتاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکرر

تاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکرر بسیاری از خانم ها شاید سقط جنین را تجربه کرده باشند. سقط گرچه سبب بروز یک تحول روانی در زن می شود اما خوشبختانه در ۹۵ درصد موارد بارداری بعدی بدون هیچ مشکلی به اتمام می رسد. در مقابل این موضوع که گفته یک سقط اهمیت چندانی ندارد سقط بیش از ۲ بار یا سقط مکرر می تواند مشکلات بسیاری پیش آورد. تاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکرر


دانستنی هایی درباره سقط جنیندانستنی هایی درباره سقط جنین

دانستنی هایی درباره سقط جنین سقط عمد از جمله موضوع هایی است که در مورد اخلاقی بودن یا نبودن آن در جهان بحث های زیادی در جریان است. سقط القایی در برخی از کشورها قانونی است و خانم هایی که ناخواسته باردار میشون اجازه انجام سقط را دارند اما در برخی دیگر از کشورها مثل کشور ما غیر قانونی است و مجوز آن تنها در موارد پزشکی صادر میشود. دانستنی هایی درباره سقط جنین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران