کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

0
درد زودرس زایمان
درد زودرس زایمان به‌طور طبیعی، در طول نیمۀ دوم دوران بارداری، رحم به‌طور متناوب منقبض می‌شود. در اواخر راه، این انقباضات تناوب بیشتری می‌یابد. تا بالاخره، منظم شده و موجب باز شدن دهانۀ رحم می‌شود. درد زودرس زایمان

درد زودرس زایمان
به‌طور طبیعی، در طول نیمۀ دوم دوران بارداری، رحم به‌طور متناوب منقبض می‌شود. در اواخر راه، این انقباضات تناوب بیشتری می‌یابد. تا بالاخره، منظم شده و موجب باز شدن دهانۀ رحم می‌شود. زمانی که انقباضات و باز شدن قبل از هفتۀ 37 بارداری اتفاق بیفتد، درد زودرس در نظر گرفته می‌شود.
برخی خانم‌ها قبل از هفتۀ 37 متوجه یک دوره انقباضات منظم می‌شوند. اما چنانچه دهانۀ رحم باز یا افاسه نشود، شرایط به‌عنوان درد زودرس تلقی نمی‌شود.
البته هرچه درد زودرس اتفاق بیفتد، بیشتر می‌تواند دردسر ساز باشد. مشکلاتی که یک نوزاد نارس بعد از به‌دنیا آمدن در حدود 34 هفتگی دارد، معمولاً جای نگرانی بسیار کمتری دارد تا مشکلاتی که هنگام تولد در 24 هفتگی با آن مواجه می‌شود.
قبل از حدود 32 هفتگی، مشکل عمده آن است که ریه‌های بچه ممکن‌است هنوز کامل نشده باشد، ولی ممکن‌است با مشکلات دیگری نیز مواجه باشید. با وجود این، اکثر نوزادانی که در 26 تا 32 هفتگی به‌دنیا می‌آیند، به‌خصوص اگر امکان دسترسی به‌یک بخش مجهز مراقبت‌های ویژه از نوزادان را داشته باشند، می‌توانند خوب و سالم بمانند.
نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری برای آلوده شدن به‌برخی عفونت‌ها قرار دارند، ممکن است‌دچار مشکلاتی با مجرای گوارشی (معده و روده‌ها) شوند، یا ممکن‌است با یک خونریزی درون بطنی و خونریزی در منطقه‌ای از مغز، مواجه شوند.
موارد زیر علایم و نشانه‌هایی از درد زودرس است:
- چکیدن مداوم مایع رقیق از مهبل
- افزایش ترشح مهبلی مخاطی مانند
- فشار دائمی و شدید در قسمت لگن و مهبل
- گرفتگی‌های عضلانی مانند دوران قاعدگی
- کمر درد مداوم
- انقباضات منظم که با استراحت یا کاهش فعالیت متوقف نشود
هیچ‌کس به طور حتم علت درد زودرس را نمی‌داند، ولی برخی بیماران به‌وضوح در معرض خطر بیشتری برای بروز آن قرار دارند. اگر جزو یکی از گروه‌های پرخطر قرار بگیرید، احتمالاً پزشکتان مایل می‌شود شما را بیشتر از حد معمول تحت نظر داشته باشد.
شاید دکتر از شما بخواهد به‌دفعات بیشتری به‌مطب مراجعه کرده یا آزمایش‌های خاصی انجام دهید. موارد زیر عواملی است که شما را در معرض خطر درد زودرس قرار میدهد:
- شکل غیرطبیعی رحم
- سوء‌استفاده از داروهای غیرقانونی خاص
- خونریزی در طول دوران بارداری، مخصوصاً در طی نیمۀ دوم (توجه: این مسئله شامل لک‌بینی‌های گاه‌به‌گاه در طول سه ماهه اول نیست)
- زایمان زودرس قبلی
- برخی عفونت‌ها، مانند عفونتهای واژینوز باکتریال یا عفونت کلیه
- مصرف دخانیات
- دوقلوها یا بیشتر•    بررسی علایم درد زودرس
پزشکان روش‌های گوناگونی برای اقدام به‌تشخیص درد زودرس دارند، اگرچه تکنیک‌ها همیشه مؤثر نیست. شایع‌ترین روش برای پزشک شما انجام یک معاینۀ داخلی برای بررسی دهانۀ رحم و کنترل انقباضات شماست.
برخی از پزشکان با استفاده از سونوگرافی مهبلی (یک کاوندۀ کوچک اولتراسون درون مهبل، نزدیک دهانۀ رحم گذاشته می‌شود)، به‌دنبال علایمی از درد زودرس می‌گردند، که تصویری از دهانۀ رحم ایجاد می‌کند. پزشک برای تشخیص باز یا شل و کوتاه شدن احتمالی دهانۀ رحم، که علایم درد است، دهانۀ رحم شما را اندازه‌گیری می‌کند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا به‌دکترها بهترین روش استفاده از سونوگرافی مهبلی را نشان دهد.
دو آزمایش نسبتاً جدید برای بررسی ترشحات یک زن باردار از نظر وجود ماده‌ای که می‌تواند احتمال وقوع زایمان زودرس را نشان دهد، وجود دارد. یکی از این آزمایش‌ها، فیبرونستین جنینی نام دارد، که شامل نمونه برداری از قسمت عقب مهبل است.
نتیجۀ منفی این آزمایش، نشانۀ خوبی برای عدم احتمال زایمان زودرس در چند هفتۀ آینده است. اما نتیجۀ مثبت، نشانۀ ضعیف‌تری از وقوع زایمان زودرس در آیندۀ نزدیک است.
آزمایش دیگر، که استریول بزاقی نام دارد، شامل نمونه برداری از بزاق داخل گونه و بررسی علایم احتمالی برای زایمان زودرس است. کارآیی این ازمایش هنوز تحت بررسی است.
•    متوقف کردن درد زودرس
زمانی که درد زودرس برای شما پیش می‌آید، بنابر میزان زمان باقیمانده از دوران بارداری‌تان، دکتر به‌متوقف کردن انقباضات شما اقدام می‌کند (در صورتی که به‌این روش اعتقاد داشته باشد) و ممکن‌است در بیمارستان بستری شوید. ممکن‌است دکتر شما از داروهای متعددی (که به‌آنها توکولیتیکس گفته می‌شود) برای متوقف کردن درد زودرس استفاده کند.
دکترها هرگز در مورد ثمربخشی این داروها در درازمدت به‌توافق جمعی نرسیده‌امد؛ اگرچه تاثیر خود را برای چند روز یا چند هفته نشان داده است.
اکثر توکولیتیکس‌ها برای مادر عوارض جانبی به‌همراه دارد. مثلاً تربوتالین، ممکن است‌باعث افزایش ضربان قلب و یا یک حس عصبی شود. سولفات منیزیم، ممکن است‌باعث حالت تهوع، گرگرفتگی یا سرگیجه شود. ایندومتاسین داروی مقاومی است ولی به‌دلیل برخی تاثیرات بر روی جنین نمی‌توان به‌مدت طولانی از آن استفاده کرد.
چنانچه دکترتان فکر کند ممکن‌است درد زودرس شما به‌زایمان زودرس قبل از 34 هفتگی منجر شود، احتمالاً به‌دریافت یک تزریق از استروئیدها توصیه خواهد کرد، که نشان داده است خطر مشکلات تنفسی و مشکلات دیگر را در نوزادان نارس کاهش میدهد.
خطرات ناشی از دریافت این داروها برای مادر قابل اغماض است و مطالعات گسترده‌ای نشان داده است که استروئیدها در حدود یک هفته برای بچه سودمند است. بیمارانی که همچنان در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند و بیش از یک هفته از زمانی که استروئید تزریق مرده‌اند گذشته، نباید یک بار دیگر تزریق را تکرار کنند.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
درد زودرس زایمان
درد زایماندرد زایمان

درد زایمان کودک آنلاین: درد زایمان با دیگر دردهای بدن انسان تفاوت دارد زیرا نشانۀ عملکرد طبیعی بدن است. درست مانند درد فیزیولوژیکی دندان که هنگام درآمدن دندان ها رخ می دهد. درد زایمان


القای درد زایمانالقای درد زایمان

القای درد زایمان القای درد زایمان به‌این معناست که قبل از آنکه خودش شروع شود، موجب شروع آن بشویم. القا می‌تواند اختیاری باشد (برای راحتی بیمار یا پزشک انجام شود) یا ممکن‌است برحسب ضرورت انجام شود


مراحل درد زایمان – مرحله اولمراحل درد زایمان – مرحله اول

مراحل درد زایمان – مرحله اول کودک آنلاین: بیشتر پزشکان درد زایمان را به سه مرحلۀ جدا تقسیم می‌کنند. مرحلۀ اول، باز شدن دهانۀ رحم که موجب عبور جنین به کانال زایمان می‌شود و شامل مرحلۀ اولیه است. مراحل درد زایمان – مرحله اول


درد و انقباضات شکم در دوران بارداریدرد و انقباضات شکم در دوران بارداری

درد و انقباضات شکم در دوران بارداری :یکی از علائم شروع زایمان طبیعی بروز انقباضات در ناحیه شکم زن باردار می‌باشد ولی تنها وجود انقباضات در رحم علامت شروع زایمان طبیعی نیست میزان و زمان این انقباضات نیز در تشخیص علائم زایمان موثر می‌باشد. درد و انقباضات شکم در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران