کودک آنلاین

موضوع مقاله : زایمان

دسته بندی : زایمان

1
بانک خون بند ناف
بانک خون بند ناف سلول های بنیادی که در بندناف و جفت یافت می شوند، ابتدایی ترین سلول های سازندۀ بدن هستند که در طول دورۀ رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول های بالغ و خاصی می شوند که مسئول ساخت انواع بافت های بدن می باشند. بانک خون بند ناف

بانک خون بند ناف
سلول های بنیادی که در بندناف و جفت یافت می شوند، ابتدایی ترین سلول های سازندۀ بدن هستند که در طول دورۀ رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول های بالغ و خاصی می شوند که مسئول ساخت انواع بافت های بدن می باشند.
در واقع منشاء کل اعضا و بافت های بدن از جمله سلول های عضله قلب، سلول های عصبی، گلبول های قرمز خون، سیستم ایمنی، پوست و ... سلول های بنیادی می باشند. بعد از کامل شدن اعضای بدن سلول های بنیادی مسئول ترمیم بافت های آسیب دیده هستند و مرتباً سلول های جدید را جایگزین سلول های پیر و مرده می کنند.
سلول های بنیادی خواص ترمیم کننده ای دارند، یعنی آنها خودشان را به آن چیزی تبدیل می کنند که بدنتان به آن نیاز دارد. به همین علت است که سلول های بنیادی برای درمان بیماری های گوناگون استفاده می شود. پژوهش های پیشرفته دربارۀ سلول های بنیادی نشان دهندۀ فواید این سلول ها است و حتی در آینده این فواید افزایش پیدا خواهند کرد.
سلول های بنیادی نه تنها برای آیندۀ فرزندتان، بلکه برای اعضای دیگر خانواده نیز قابل استفاده است، البته در صورتی که با نمونه سازگاری داشته باشند.  اگر به نگهداری از سلول های بنیادی فرزندتان تمایل دارید، باید بدانید که معمولاً هزینۀ اولیه ای برای گردآوری، آزمایش و پیوند و هزینه ای سالیانه برای نگهداری از آن، از شما دریافت خواهد شد.
زمانی که مؤسسه ای را برای این کار انتخاب کردید، معمولاً روند کار از این قرار است:
- در آن مؤسسه ثبت نام می کنید و اطلاعات مورد نیاز را دریافت خواهید کرد.
- سپس ضروری است که آزمایش خونی برای تشخیص هپاتیت B ، هپاتیت HTLV ، HIV و سفلیس بدهید.
- ضروری است که برنامه ریزی و روند گردآوری سلول های بنیادی بعد از زایمان را با پزشک، متخصص زنان و زایمان یا ماما در میان بگذارید.
- زمانی که برای زایمان طبیعی یا سزارین پذیرش شدید، بستۀ ذخیره سازی مخصوص را به پزشک یا مامای خود بسپارید.
- زمانی که فرزندتان به دنیا آمد، پزشک به بند ناف گیره زده و خون غنی از سلول های بنیادی را جدا می کند. هرچه میزان خون موجود در آن بیشتر باشد، برای کشت سلول های بنیادی سالم، مناسب تر است.
- سپس نمونه باید در محفظه ای مسافرتی به شکلی ایمن نگهداری شود تا شرکت مورد نظر آن را از بیمارستان شما تحویل بگیرد.
- زمانی که سلول های بنیادی به محل نگهداری رسید، بر روی آنها آزمایش های متعددی انجام می گیرد، تا از قابلیت زیستی آنها اطمینان حاصل گردد. سپس آنها به شکلی ایمن در شرایط مطلوبی نگهداری می شوند. بنابراین این سلول ها برای شما و فرزندانتان برای سال های نامحدودی در دسترس است، تا زمانی که به آن نیاز داشته باشید یا تصمیم به ابطال قرار داد بگیرید.چه بیماری هایی با خون بند ناف قابل درمان است؟
1.اختلالات سلولهای بنیادی : کم خونی های آپلاستیک فانکونی هموگلوبینوری حمله ای شبانه(PNH)
2.لوسمی حاد:  ACL AML لوسمی تمایز نیافته حاد
لوسمی مزمن:CML
3.بیماریهای نقص در تولید لنفوسیت: لنفوم هوچکین وغیر هوچکین
4.ناهنجاریهای ارثی گلبول قرمز: بتا تالاسمی ماژور وکم خونی سلول داسی شکل
5.اختلالات سیستم ایمنی مادر زادی : سندرم کاستمن نقص چسبندگی لکوسیتی سندرم دی جرج
6.نقص ارثی پلاکتی: ترومبوسیتوپنی مادرزادی
7.اختلالات پلاسماسل: مولتی پل میلوم نقص چسبندگی لکوسیتی
8.بیماریهای ارثی: سندرم لش نیهان هیپوپلازی غضروف
9.سایر بیماری ها: بیماری آلزایمر دیابت پارکینسون صدمات نخاعی سکته های قلبی ومغزی بیماریهای کبدی دیستروفی عضلانی
بانک خصوصی و عمومی بند ناف
در بانک های خصوصی بند ناف، هر خانواده ای می تواند خون بندناف نوزاد را برای خودش ذخیره و نگهداری کند، که در ازاء این ذخیره سازی هزینه ای نیز پرداخت می کنند. به این ترتیب خون بندناف انحصاراً برای آنها نگهداری می شود.
در بانک های عمومی خون بندناف، خون های بندناف از سوی خانواده ها به بانک اهدا می شوند. هدف از این کار خیرانه، کمک به بیماران نیازمند است. در قبال اهدا هیچ هزینه ای پرداخت نشده و ذخیره سازی نمونه به صورت رایگان صورت می گیرد.
اعضای درجۀ یک نوزاد، عضو بانک عمومی خون بندناف می شوند و در صورت نیاز چنانچه نمونۀ نوزادشان در بانک موجود باشد، پس از بررسی از نظر سازگاری ژنتیکی و کافی بودن تعداد سلول ها، برای آنها قابل استفاده خواهد بود.
در غیر اینصورت سعی می شود که از نمونه های موجود در بانک، نمونۀ مناسب جهت پیوند برای آنان انتخاب شود. در صورت مراجعۀ همزمان دو بیمار و موجود بودن تنها یک نمونه سازگار، فردی که عضو بانک باشد در اولویت دریافت نمونه قرار دارد.
چگونگی جمع آوری خون جفت بند ناف و جفت
•    بعد از زایمان و قبل از خروج جفت
•    بعد از زایمان و بعد از خروج جفت
در هر دو روش پس از استریل کردن بند ناف توسط پنبه آغشته به الکل و بتادین، بندناف توسط یک سر سوزن که در انتهای کیسه های خون گیری تعبیه شده است، سوراخ شده و خون موجود در بندناف و جفت به کیسه خون انتقال می یابد.
تحقیقات نشان داده است که در روش خون گیری قبل از خروج جفت میزان حجم خون و سلول های بنیادی بالاترین میزان را در مقایسه با زمانی که خون گیری پس از خروج جفت نمونه گیری انجام می شود، را دارند. به هر حال انجام هر یک از این مراحل با توجه به شرایط موجود در اتاق عمل و روند زایمان صورت می گیرد.
منبع: مجله نی نی +
بانک خون بند ناف
بندناف نوزادانبندناف نوزادان

بندناف نوزادان :کار اصلی بند ناف رساندن خون و اکسیژن به جنین در رحم مادر می‌باشد. پس از تولد نوزاد ، پزشک، بند ناف را از نزدیک‌ترین قسمت به بدن نوزاد، با نخی بسته و بقیه آن را می‌برد. سپس گیره پلاستیکی کوچکی به بند ناف متصل می‌کند معمولاً پیش از ترخیص نوزاد به خانه گیره را بر می‌دارد. قسمت بیرونی و اضافی بند ناف که به بدن نوزاد متصل است به مرور زمان خشک می‌شود و می‌افتد. بندناف نوزادان


پایین افتادن بند نافپایین افتادن بند ناف

پایین افتادن بند ناف کودک آنلاین: پایین افتادن بندناف در واژن یک موقعیت خطرناک پزشکی است. بندناف ممکن است پایین افتاده و بین نوزاد و دهانۀ رحم گیر کند. این حالت موجب بند آمدن خون از جفت به جنین می شود. جنین ممکن است در معرض خطر قرار گرفته و حتی بمیرد.


گره خوردن بند ناف جنینگره خوردن بند ناف جنین

گره خوردن بند ناف جنین بند ناف شاهرگ حیاتی است که مانند سیم تلفن سفید و پیچ خورده است. آن 2 سرخرگ و 1 سیاهرگ دارد که مواد غذایی و اکسیژن را از بدن از طریق جفت به جنین می رساند. بند ناف با رشد جنین رشد میکند. گره خوردن بند ناف جنین


پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنینپیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین یکی از نگرانی‌های والدین در طول دوران بارداری پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین می‌باشد . باورهای اشتباهی در این زمینه بین مردم رایج است که می‌تواند زمینه‌ساز استرس در مادر باردار گردد . پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران